Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Чиїми руками: що відомо про Руслана Шамбазова — зрадника, який затримував кримського адвоката Еміля Курбедінова  

23 / 02 / 2024

Міжнародна спільнота стежить за тим, що відбувається в зоні бойових дій і як права людини порушують там. Злочини рф в окупованому Криму за 10 років практично пішли на другий план. Свавілля на півострові тривають. Їх учиняють особи від імені держави-агресора, незалежно від громадянства.  

Серед правоохоронців, які переслідують невинних людей, є зрадники України. Вони безпосередньо причетні до порушення прав людини та воєнних злочинів, які перетворюють півострів на місце страху та репресій.  

Про ці порушення та їх виконавців важливо говорити, щоб вони не уникнули відповідальності, ба більше — понесли покарання. За порушення прав людини особи мають нести індивідуальну відповідальність, держава — міжнародно-правову. 

15 лютого 2024 року кримського адвоката Еміля Курбедінова затримали Роман Філатов і Руслан Шамбазов. Обидва – співробітники Центру з протидії екстремізму в окупованому Криму. В цьому матеріалі розкажемо, що відомо про одного з них — Руслана Шамбазова: 

До незаконної анексії Криму він працював у лавах кримської міліції, а після 2014 р.  «переприсягнув» росії (як і його брат, але про це — згодом).  

За доступною інформацією, Руслан Шамбазов брав участь у переслідуванні та затриманні декількох кримських активістів. Внесений у базу «Миротворець». Руслан Шамбазов причетний до утисків таких активістів: 

Заіра Акадирова. Руслан Шамбазов ініціював його затримання у 2016 році. Під час чергового засідання по справі Ахтема Чийгоза Заір здався силовикам підозрілим і його посадили в поліцейський автомобіль. Руслан Шамбазов не просто брав участь у затриманні, він його спланував. Шамбазов працював капітаном поліції при окупаційній владі, скомандував: «Не на базу їдемо! На підвал одразу!». Акадирова намагалися затримати прямо в центрі Сімферополя на очах у десятків людей.  

Едема Семедляєва. Шамбазов ініціював його переслідування. У жовтні 2021 р. Едем Семедляєв надавав правову допомогу затриманим у відділку окупаційної поліції. Тоді Руслан Шамбазов вимагав у адвоката роздягтися догола для перевірки його тіла на наявність екстремістських татуювань.  

Семедляєв категорично відмовився це робити з релігійних міркувань. Як наслідок, Едема звинуватили в нібито непокорі законному розпорядженню працівника поліції. Адвоката притягнули до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу розміром 4 тис. рублів. 

Шамбазов взяв участь у повторному переслідуванні Едема Семедляєва у травні 2022 р. Тоді Едема звинуватили в нібито дискредитації російської армії. На його сторінці в соціальній мережі була розміщена антивоєнна публікація іншого користувача.  

При цьому Семедляєв видалив цю публікацію зі своєї сторінки у соцмережі. Проте «суд» визнав його винним у нібито дискредитації російської армії та притягнув до адміністративної відповідальності у вигляді адміністративного штрафу розміром 75 тис. рублів. У тодішньому переслідуванні Семедляєва брав участь Роман Філатов —  ще один співробітник Центру з протидії екстремізму, який нещодавно брав участь у затриманні Еміля Курбедінова.  

Абдурешита Джеппарова. Шамбазов проводив обшуки в будинку правозахисника. У березні 2022 р. Руслан Шамбазов керував обшуком у будинку Джеппарова. Після обшуку Джеппарова затримали за звинуваченням у нібито публічній демонстрації нацистської символіки. Цією «демонстрацією» був відеоролик 2019 року. Там автор (Абдурешит) пояснював схожість нацистської та радянської армійських пісень. «Суд» визнав Джеппарова винним у цьому правопорушенні та заарештував його на 15 діб.   

Брат Руслана Шамбазова, Артур — колишній співробітник СБУ (а нині — теж зрадник). «Обох братів вирізняє люта ненависть до кримських татар, яку вони намагаються задовольнити під час переслідувань російськими окупантами кримських татар», — Рефат Чубаров, Голова Меджлісу кримськотатарського народу.  

Рефат-ага мав рацію, адже Артур Шамбазов — колишній співробітник СБУ, який зараз працює в ФСБ в окупованому Криму. Про Артура Шамбазова «Миротворець» теж не забув.  

Артур Шамбазов причетний до катування колишнього політв’язня Олександра Костенка (його катували струмом через вуха і били до переломів) та Ісмаїла Рамазанова. «Крим. Реалії» повідомляли, що Артур Шамбазов, ймовірно, і є той зрадник, кого СБУ заочно засудила на 10 років позбавлення волі.  

Чому саме персональні санкції?  

У 2022 р. Велика Британія запровадила проти Артура Шамбазова персональні санкції. Такі санкції діють краще за секторальні, адже секторальні санкції спрямовані проти чутливих галузей економіки (наприклад, енергетика чи оборонно-промисловий комплекс). А індивідуальні санкції спрямовані проти осіб, які безпосередньо причетні до певних порушень міжнародного права, в тому числі масових порушень прав людини.   

Аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко пояснює це так: «Персональні санкції проти порушників прав людини полягають у закритті доступу цих осіб до фінансових, туристичних та інших благ, які пропонує ця держава законослухняним особам. Мета таких санкцій — зміна поведінки порушників, їх публічний “шеймінг” та знеохочення інших до участі у порушеннях прав людини. На жаль, іноземні держави здебільшого запроваджують санкції проти верхівки, не охоплюючи безпосередніх виконавців порушень прав людини з середньої ланки».     

Важливо розуміти, що санкції —  не панацея. І працюють вони у комплексі з іншими механізмами притягнення до відповідальності. Це не єдиний інструмент, який потрібно впроваджувати проти таких осіб. 

«Санкції можуть бути одним з дієвих інструментів боротьби з безкарністю за порушення прав людини в окупованому Криму. Їх варто застосувати до прокурорів і щонайменше 42 суддів рф, які причетні до сфабрикованих кримінальних політично мотивованих справ проти кримчан», – сказав аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко під час зустрічі з радницею Президента Європейської Ради Магдаленою Гроно. 

Нагадаємо, 15 лютого 2024 року об 11 годині дня Руслан Шамбазов брав участь у затриманні адвоката жертв політично вмотивованих справ Еміля Курбедінова. Це відбулося біля будівлі фсб у Сімферополі. За словами дружини Еміля, Діани, співробітники Центру з протидії екстремізму Роман Філатов і Руслан Шамбазов зустріли Еміля і попросили пройти з ними.  

Поділитись

Вибір редакції

Ще Публікації