Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Що ми знаємо про булінг?

25 / 05 / 2021

Іншій стороні – тій, що опинилася в ролі жертви, необхідно навчитися вибудовувати кордони особистого простору, межі яких нікому не дозволено перетинати. 

Зазвичай нормальні люди розуміють, що є добре, а що погано. Таке розуміння закладено в нас природою. Нормальна людина віддасть перевагу гарному свіжому плоду ніж гнилому; не захоче перебувати серед смороду, поспішить на свіже повітря; простягне руку допомоги слабшому, відчує емпатію до того хто страждає. 

Нікому не сподобається, якщо в них летітимуть кулі, каменібагнюка, образи. Кожен вибере доброзичливе ставлення, повагу, визнання. Чому ж тоді ми продовжуємо бачити людей, які харчуються сльозами, приниженням, страхом людини або групи людей? Чому деякі люди поширюють руйнівну енергію, замість, творчої? У чому їх недолік? Це питання виникає протягом всього існування людства. 

Булінг, як і будь-яка інша форма насильства  це патологічний прояв людського суспільства, яке потребує оперативного прийняття заходів щодо його запобігання. Наполегливе цькування  маркер серйозного особистісного розладу. Агресор не є здоровим. Його емоційна сфера порушена, хоча зовні така людина може виглядати здоровою. Така людина не приймає рішень, за які могла б насправді відповісти. Потреба в самоствердженні за рахунок приниження інших людей говорить про «зламану» систему цінностей, порушення розвитку емоційності, особистісну патологію. 

Поведінка батьків і ситуація в сім’ї є центральними чинниками розвитку насильницької поведінки у дітей. 

Часто саме в дитячих і підліткових колективах форми знущання набувають більш жорстоких форм, ніж у дорослих. Цькування або булінг  це результат серйозних помилок у вихованні і байдужості до проблеми збоку дорослих, які несуть відповідальність за наслідки цього вихованняЗа дітей і підлітків відповідають їхні батьки та інші члени сім’ї, а також вихователі і педагогічні працівники в тих навчальних закладах, де перебуває дитина. Серед вчителів зустрічаються різні люди  у кожного своє виховання, життєвий досвід, характер і звички. Не є секретом, що деякі дорослі не здатні будувати теплі відкриті відносини зі своїми близькими. Такі дорослі просто не зможуть встановити довірливі відносини з колективом дітей і стати для них справжніми наставниками, чиє слово має вплив. Це ж в рівній мірі стосується і батьків, та й вцілому відносин в родині, де виховується дитина. 

Якщо це дорослі булери, незалежно від того в якому просторі вони живуть  в реальному або віртуальному, то це вже сформовані психопатичні особистості. 

Це абьюзери, маніпулятори, тирани: вони, як правило, отримують задоволення від завдавання болю комусь. На агресію або приниження інших таких людей штовхає потреба  у владі. Вони насолоджуються цим відчуттям переваги, коли самостверджуються за рахунок інших. 

Абюзера і тирана досить важко відразу розпізнати. У соціумі вони можуть виглядати як звичайні люди. Навіть можуть здаватися досить привітними. Вони вміють чітко оцінювати ситуацію  прикидатися, коли потрібно, проявляти неабиякий акторський талант, якщо це їм вигідно. А ось свою справжню натуру вони ховають і виявляють тільки там, де впевнені в своїй безкарності. 

В особистих відносинах такі люди не здатні на душевну близькість, вони не можуть побудувати здорові, спокійні відносини, і тому в душі своїй глибоко нещасні. 

Відомо, що жертва переслідувань в одній групі водночас може бути цілком визнаною і прийнятою в інших групах. 

Поява цькування можлива в певних типах колективів людей (як дітей, так і дорослих). Це відбувається, коли відносини в усталеній групі зовні виглядають благополучно, але в колективі вже починає накопичуватися внутрішнє напруження. 

Наприклад, це відбувається, коли між членами групи не встановлені щирі, відкриті, дружні відносини. Тобто, у комунікації між людьми може підтримуватися формальна ввічливість і «правильність», але при цьому немає досвіду виходу зі спірних або конфліктних ситуацій. Це проявляється в нездатності висловлювати повагу і враховувати інтереси інших. 

Що означає відсутність поваги? У того хто не поважає інших немає почуття прийняття іншої особистості з урахуванням її індивідуальних особливостей. Людська гідність для таких людей не є цінністю. У колективах де вже намічаються подібні проблеми, це проявляється в тому, що люди не можуть вільно висловлювати власні думки. При цьому зовні всі намагаються демонструвати поведінку, що відповідає певним стандартам. З‘являється натягнутість у спілкуванні, люди починають вести себе скуто через побоювання спровокувати новий конфлікт. 

Згодом накопичується загальна колективна напруга. Кожна людина в колективі відчуває цю напругу, але не усвідомлює її причин, оскільки існує зовнішня «картинка» благополуччя і, здавалося б, причепитися нема до чого. 

Але оскільки будь-яку накопичену напругу важко довго витримувати, вона вимагає розрядки і скидання. У таких випадках в колективах з’являється «цап відбувайло». 

Цей об’єкт повинен бути слабшим і нездатним себе захистити. 

Після перших агресивних випадів на адресу жертви збоку одних членів групи до нападників приєднуються інші члени колективу. При цьому агресори (незалежно від того, чи усвідомлюють вони сенс і наслідки своїх дій або ні) отримують задоволення від того, що скидають роздратування і злість, накопичені з іншої причини. І, до того ж, нападаючи групою на одну жертву, вони підтверджують свою помилкову «згуртованість». 

Моральні страждання, біль, самотність, почуття безвиході, які відчуває жертва переслідування  ще не найважчі наслідки. 

Як правило, булінг тягне за собою поведінкові порушення, які породжують масу комплексів, від комплексу неповноцінності (стійких негативних переконань про себе) до соціальних і комунікативних труднощів. 

Діти, підлітки, які стали жертвами цькування, мають проблеми зі здоров’ям і успішністю. Крім того, у них можуть проявлятися симптоми тривожно-депресивних розладів, апатія, головні болі і енурез. 

Булінг може привести до таких наслідків, як розвиток посттравматичного синдромусоціофобії, комплексу жертви, психічних відхилень, а також психосоматичних захворювань. Кожен з цих наслідків фактично означає зламане життя. А в гіршому випадку цькування може стати причиною самогубства.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті