Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Відкриття та оформлення спадщини, розташованої на ТОТ і в місцях ведення бойових дій

25 / 01 / 2024

Що змінилося в законодавстві України — відповідають юристи «КримSOS».

30 січня 2024 року в Україні набувають чинності два закони:
— «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку відкриття та оформлення спадщини» № 3449-IX;
— «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення порядку відкриття та оформлення спадщини» № 3450-IX.

Положення законів змінюють процедуру отримання в Україні спадщини, зокрема розташованої на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) і в місцях ведення бойових дій. Нововведення в цих законах — у положеннях про місце відкриття спадщини та строки успадкування

Під час оформлення спадщини можуть виникнути запитання: що таке «місце відкриття спадщини» і як тепер будуть обчислювати строки позовної давності. Відповідаємо в цій статті.

Що таке «місце відкриття спадщини»

Це останнє місце проживання людини, від якої отримують спадщину — спадкодавця. Або, якщо таке місце невідоме, то місце розташування нерухомого майна померлого. Зазвичай це працює так: спадкоємець звертається до нотаріуса за місцем проживання спадкодавця й отримує свідоцтво про право на спадщину.

Проте через активні бойові дії та тимчасову окупацію частини України (зокрема Криму та м. Севастополь), часто неможливо застосувати загальне правило. Тому в Закон України внесли зміни з метою захистити права тих, хто претендує на спадок під час повномасштабної війни. 

Якщо місцем відкриття спадщини є тимчасово окупований населений пункт або там ведуться активні бойові дії, заяви (та додаткові заяви) в межах спадкової справи подаються нотаріусу незалежно від місця відкриття спадщини. Тепер Закон дозволяє подати заяву нотаріусу в іншій області. Так буде до кінця воєнного стану і ще на пів року після його закінчення.

Можна продовжити працювати з іншим нотаріусом в іншій області, якщо ви раніше подали заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину в населеному пункті, який зараз тимчасово окупований або там ведуться активні бойові дії. 

Коментар юриста «КримSOS»:зазвичай нотаріуси на підконтрольній уряду України території не видають свідоцтво про право на спадщину по вже відкритих спадкових справах (якщо така справа відкрита на тимчасово окупованих територіях або територіях, де ведуться активні бойові дії). Це відбувається через неможливість доступу до матеріалів спадкової справи. Нотаріус виносить постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії. А саме — у видачі свідоцтва про право на спадщину для подальшого звернення спадкоємцями до суду.

Нові правила обчислення строків

Зміни в Цивільному кодексі України (ЦКУ) зупиняють строки позовної давності на час дії воєнного стану в Україні. Строк давності — це період, протягом якого можна подати позов або вимагати правового вирішення справи. Тобто поки діє воєнний стан, час позовної давності не рахується. До переліку входять строки, пов’язані з:

  • загальною та спеціальною позовною давністю;
  •  договором найму;
  • розірванням договору дарування; 
  • оскарженням дій виконавця заповіту;
  • недоліками проданого товару;
  • припиненням поруки;
  • переважним правом на купівлю частки в праві спільної часткової власності.

Також цей документ змінює обчислення в ЦКУ строків, пов’язаних із моментом відкриття спадщини. 

Дані положення застосовують і до спадщини, яка відкрилася:

— після введення воєнного стану в Україні до набрання чинності Закону № 3450-ІХ;

— до введення воєнного стану, якщо строк для прийняття спадщини не сплив до його введення. Це за умови, що свідоцтво про право на спадщину не було видано жодному зі спадкоємців.

У разі виникнення додаткових питань звертайтесь на юридичну гарячу лінію «КримSOS» за телефонами +380952775355, +380630771619 або +380962240123. Наші спеціалісти приймають дзвінки у будні дні з 09:00 до 18:00. Також ви можете надіслати запит на електронну пошту help@krymsos.com. 

Вибір редакції

Ще Статті