Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

7 маніфестів кримських політв’язнів у листах 

28 / 02 / 2024

І як написати їм у відповідь.

«Ти ні в чому не винен. Не був і не є». Ці слова Наріман Джелял написав своєму народові з ув’язнення. Підтримувати зв’язок із політв’язнями важко, проте можливо. Вони пишуть листи, вірші, навіть статті. Зв’язок із зовнішнім світом через листи та послання від рідних та небайдужих надає їм сил витримувати тяжкі часи.   

Героями цієї статті стали кримські жертви політично вмотивованих переслідувань: Сервер Мустафаєв, Наріман Джелял, Осман Аріфмеметов, Владислав Єсипенко, Ремзі Бекіров, Еміль Зіядінов і Руслан Сулейманов. 

Їхні листи до близьких, колег і народу —  маніфести, що спонукають боротися і побороти. У цій статті ми познайомимо вас із самими політв’язнями і поділимося цитатами з їхніх листів. Ба більше, розповімо, як написати політв’язню, щоби лист дійшов і людина його прочитала.  

Сервер Мустафаєв 

Про автора листа: кримський правозахисник, політв’язень, координатор «Кримської солідарності» —  громадського руху, який з’явився під час перших арештів у Криму. Весь цей час представники руху надають допомогу політв’язням та їхнім родинам. Сервер є співзасновником «Кримської солідарності». Затримали активіста у травні 2018 року. Тоді співробітники фсб провели в нього обшук і вилучили деякі документи та пристрої.  

Мустафаєв отримав вирок за двома звинуваченнями: «участь у діяльності терористичної організації» (стаття 205.5.2 КК рф) та «спроба насильницького захоплення влади» (стаття 278.1 КК рф).  

Окупаційне слідство дійшло висновку, що Мустафаєв брав участь у таємних зборах ісламістської організації «Хізб ут-Тахрір». Це —  міжнародна політична ісламська партія, що була визнана терористичною організацією рішенням верховного суду рф у 2003 році, однак легально діє на території України та більшості держав світу. Окупанти виносять вироки за нібито причетність до «Хізб ут-Тахрір» терміном до 20 років позбавлення волі. 

16 вересня 2020 року Південний окружний військовий суд Ростова-на-Дону засудив Сервера Мустафаєва до 14 років колонії суворого режиму. А вже 21 вересня 2020 року Президент України Володимир Зеленський нагородив Мустафаєва орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. 

Вірш Сервера Мустафаєва, написаний у в’язниці та виданий у збірці. Фото (тут і далі): Олександра Єфименко. Джерело: 5am.crimea.ua 

Цитата з листа: «Незважаючи на винесені строки й несправедливість, яка триває, ми не опускаємо рук та не падаємо духом. Ми всі є свідками того, що обов’язок кожного з нас — очиститися від наклепу, який навісили на наш народ, релігію в наші дні та протягом нашої історії» — Сервер Мустафаєв, 17 травня 2021 року. 

Повну версію листа можна прочитати кримськотатарською на сторінці «Кримської солідарності» у Facebook.  

Наріман Джелял 

Про автора листа: український кримськотатарський політик, викладач, політолог і журналіст. У листопаді 2013 року, після обрання Рефата Чубарова головою Меджлісу, Джелял став одним із його заступників. Тоді Наріман очолив інформаційно-аналітичний підрозділ. 

Нарімана затримали у вересні 2021 року. Тоді окупаційна влада висунула йому підозру в диверсії. З ув’язнення Джелял навіть написав листа, де проаналізував проблеми Криму під час російської окупації.  

Сімейні світлини Джелялів і Орден «За заслуги» ІІІ ступеня Нарімана.  

Цитата з листа: «Народе мій, ти маєш сили вистояти під час нового випробування. Тобі треба лише твердо стояти на рідній землі, любити її… Згадай свою споконвічну любов до свободи та справедливості й не дай закатати її в асфальт нових доріг, не проміняй на мінливі блага з рук недругів. Ти вистояв у минулому, вистоїш і сьогодні. 

Пам’ятай, ти не тільки народ-хлібороб, народ-творець. Ти — народ-воїн! Не дозволяй ворогам катувати тебе звинуваченнями у зраді. Колишній чи сьогоднішній, такій же неіснуючій та видуманій. Ти ні в чому не винен. Не був і не є. Ти можеш зрадити лише себе. Свої переконання, цінності та пріоритети».  

Писати Наріману заохочує його дружина, Левіза. Листи Джеляла можна почитати українською на сайті МЗС і на ресурсі ZMINA.  

Ремонт у будинку Джелялових розпочався до арешту Нарімана. Зараз кімната залишається зачиненою.  

Осман Аріфмеметов 

Про автора листа: один із перших громадянських журналістів у Криму. Осман вів прямі ефіри із затримань, знімав наслідки обшуків. Силовики вирішили влаштувати обшук і в будинку Османа, коли там нікого не було. 2019 року журналіст отримав 5 діб карцеру за вітання кримськотатарською.  

Осману сфабрикували справу за нібито участь в організації «Хізб-ут-Тахрір». Йому загрожує до 20 років позбавлення волі.  

Вітальна листівка для Фатіми із СІЗО від Османа. В перекладі з кримськотатарської на конверті написано «з днем народження». 

Цитата з листа: «Як відомо, з 2014 року ситуація в Криму змінилася. Кримськотатарський народ у своїй більшості не підтримав вторгнення росії на півострів. Не брав участі у референдумі 16 березня 2014 року, у виборах президента рф 2018 року, бойкотував голосування за поправки до Конституції 2020 року.  

Таким чином, цілий народ потрапив під маховик політичних репресій через свою політичну позицію і власне бачення того, яким повинен бути шлях розвитку на рідній землі. росія на міжнародній арені набула іміджу агресора, а кримськотатарський народ зарекомендував себе як цивілізований партнер». 

Повну версію листа українською можна прочитати тут.  

Владислав Єсипенко 

Про автора листа: позаштатний журналіст (фрилансер) «Радіо Свобода», працював над проєктом «Крим. Реалії». У 2021 році Владислава затримала російська влада в тимчасово окупованому Криму. У 2022 —  засудила до 6 років ув’язнення. Справа Єсипенка визнається політично вмотивованою низкою міжнародних організацій. 

Журналістські посвідчення Національної спілки журналістів України Владислава Єсипенка та Ірини Данилович (журналістки, засудженої до 7 років позбавлення волі). Джерело: zmina.ua 

Цитата з листа: «Один із “добрих” фсбшників, запитавши, скільки я заробляю на своїх сюжетах, сказав, що «у росії тобі платили би вдесятеро більше». Далі “добрий” сказав, що я з ними “не зовсім щирий”, тому потрібно стати у стійку “упор лежачи” і відтискатися, а якщо втомлюся і зупинюся, то мене будуть бити ногами. Втомився я досить швидко. Отримав удари у корпус та пах». 

Повна версія листа доступна за посиланням.  

Ремзі Бекіров 

Про автора листа: cтав громадянським журналістом у 2015 році. Знімав резонансні справи у Криму, зокрема обшуки по справі «Хізб ут-Тахрір». Ініціював та брав участь у  колективній допомозі родинам кримських політв’язнів.  

Саме Ремзі закликав людей зібратися і потурбуватися про родину жертви політично вмотивованих переслідувань Теймура Абдуллаєва. Його дружина і п’ятеро дітей жили в одній кімнаті недобудованого будинку. Тоді за закликом Ремзі решту приміщень добудували небайдужі кримські татари. 

Бекірова заарештували 28 березня 2019 року. Йому інкримінують тероризм у «справах Хізб ут-Тахрір». 

Дитяча гірка на подвір’ї родини Бекірових. Ремзі зробив її, коли був на свободі. Зараз діти тут не граються.  

Цитата з листа: «З приходом до Криму росії мій активізм не пропав, а навпаки посилився. Усвідомивши ту небезпеку, яка загрожує моєму народові та всім, хто мислить не так, як офіційний Кремль, я взяв у руки смартфон і разом із такими ж активістами, як я, став висвітлювати репресії, які почалися на півострові.  

Журналістика — це не моя професія, а скоріше спосіб захисту свого народу. Я почав займатися цим, щоб хоч якось убезпечити людей. Вважаю, що слово — це теж боротьба, і тому вирішив боротися за допомогою нього. Зі своїм смартфоном я був і на обшуках, і у судах, і на зустрічах з родичами ув’язнених, брав інтерв’ю у різних людей — скрізь, де потрібно було показати світові ту несправедливість, яка коїться на нашому півострові». 

Повна версія листа доступна тут.  

Дружина Ремзі, Халіде, читає листи чоловіка з СІЗО. 

Еміль Зіядінов 

Про автора листа: Активний учасник громадського руху «Кримська солідарність». Підтримував політв’язнів та їхні родини. Їздив на обшуки і суди, організовував флешмоби та одиночні пікети.  

Еміля затримали в липні 2020 року. Тоді проти нього сфабрикували справу за звинуваченням у тероризмі. Вдома залишилися дружина Еміля та четверо синів.  

Еміль із дружиною та дітьми. Джерело: crimean-solidarity.org 

Цитата з листа: «Я бажаю, щоби люди не боялися і не мовчали, коли бачать несправедливість, виходили і підтримували одне одного, не залишаючись осторонь. Хочу, щоби мій народ також продовжував мирну боротьбу і ніколи не схиляв голову перед окупантом, жив відповідно до законів Ісламу і вийшов із пригніченого становища. Аллах не залишає своїх вірних рабів і є їх Помічником». 

Повну версію листа можна переглянути тут.  

Руслан Сулейманов

Про автора листа: має освіту фізика, працював програмістом. Став громадянським журналістом після окупації Криму. Так висвітлював репресії на півострові. У березні 2019 року окупанти порушили кримінальну справу проти Руслана за надуманими звинуваченнями у тероризмі.  

Коли загинув трирічний син Руслана —  Муса, окупанти не дозволили йому прийти на похорон чи хоча би відвідати могилу дитини. 

Руслан із родиною на одному з дитячих свят (зліва). Фото дружини Ельзари з дітьми, зроблене після арешту чоловіка (справа). 

Цитата з листа: «Я дуже сподіваюся, що незабаром ці репресії припиняться, до батьків повернуться їхні сини, до дітей — їхні батьки, до подружжя — їхні чоловіки. Я вірю, що настане той день, коли мій народ знову здобуде спокій на своїй рідній землі, безпечно сповідуючи свою релігію, зберігаючи свою культуру, і подарує світову великих вчених на благо людства. Я вірю, справедливість обов’язково переможе». 

Повна версія доступна на сайті Міністерства закордонних справ.  

Як написати листа політв’язню 

В Україні та за кордоном стартувала акція «Листи до вільного Криму». Мета — підтримати моральний дух політв’язнів і потурбуватися про них. Ініціатива покликана заохотити українців та світову спільноту писати листи активістам, що перебувають за ґратами. 

Писати можна слова підтримки та подяки за стійкість, можна розказати про події з вашого життя, про погоду або місто, в якому ви перебуваєте, про інтереси, вподобання та захоплення, можна навіть надсилати малюнки, чи запитати про їхні справи та інтереси – про все, що дасть їм відчуття зв’язку з реальністю. 

Це також послужить сигналом для російських окупантів, що за ситуацією, в яких перебувають українські бранці Кремля, пильно стежать. 

Акція «Листи до вільного Криму» триватиме 4 місяці — з 19 лютого до 19 травня. Серед вимог: писати російською і уникати політичних висловлювань. Мова листів регламентована, щоби наглядачі могли теж прочитати лист і пересвідчитися, що там немає політичних закликів повалення режиму. 

Куди надсилати листа 

Лист можна надіслати на електронну пошту Free.CrimeaUA@gmail.com або за поштовою адресою: Центр інформації про права людини, аҐс В-539, м. Київ, 01001. 

Кому писати 

Інструкцію з написання листів та перелік політв’язнів, місцезнаходження яких відоме, дивіться за посиланням. А докладніше ознайомитися з історіями політв’язнів можна на сайті КримSOS у розділі «Хроніки»

Поділитись

Вибір редакції

Ще Публікації