Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Переслідування кримських татар в Криму окупаційною владою

27 / 09 / 2016

26 лютого 2014 в Сімферополі пройшов багатотисячний мітинг прихильників територіальної цілісності України, організований Меджлісом кримськотатарського народу, кримськими татарами і проукраїнськими активістами. Цей мітинг чітко показав антиросійську позицію кримських татар, їх згуртованість і високу здатність мобілізації.

У той день ніхто не уявляв, що на наступний день почнеться військова окупація, а кримські татари стануть основним ворогом окупаційної влади і об’єктами системних переслідувань.

Після встановлення контролю над півостровом Росія стала створювати умови для знищення кримськотатарської ідентичності та культури і витіснення кримських татар з Криму. Сьогодні кримські татари в Криму стають жертвами системної політики переслідувань з боку Росії: насильницьких зникнень, сфабрикованих судових справ, масових обшуків, арештів і затримань.

3 березня Решат Аметов, який вийшов на одиночний протест перед будівлею уряду Криму, був викрадений і пізніше знайдений по-звірячому вбитим.

Рівно два роки тому 27 вересня 2014 року в Білогірську були викрадені 19-річний Іслям Джеппаров, син активіста кримськотатарського національного руху Абдурешита Джеппарова, і його двоюрідний брат 23-річний Джевдет Іслямов.

Останній зниклий безвісти — Ервін Ібрагімов був викрадений 24 травня 2016- го в Бахчисараї. Ервін член Виконавчого комітету Всесвітнього конгресу кримських татар, член регіонального меджлісу Бахчисараю, екс-депутат Бахчисарайської міської ради. Так на даний момент з 15 насильницьких зникнень 11 зниклих кримські татари. Дев’ять кримчан знайдені убитими. Жоден випадок насильницьких викрадань або вбивств ефективно не розслідуваний владою в Криму. Створюється враження, що насильницькі зникнення служать для залякування і придушення незгодних з окупаційною владою.

Разом з цим шляхом політичних судових справ окупаційна влада активно намагається виставляти кримських татар і мусульман терористами.

Першою такою справою є “справа 26 лютого”, в рамках якої проходять заступник голови Меджлісу Ахтем Чийгоз, Алі Асанов, Мустафа Дегерменджі, Ескендер Кантемиров, Ескендер Емірваліев і Арсен Юнусов. Також по ст. 280.1 КК РФ «екстремізм» порушено кримінальну справу стосовно заступника голови Меджлісу Ільмі Умерова.

У 2015 було порушено кримінальну справу стосовно нібито членів мусульманської організації Хізб-ут Тахрір, чия діяльність не обмежена українським законодавством, але заборонена в РФ. Зараз 14 осіб звинувачуються в приналежності до неї і скоєнні злочину по ст. 205.5 КК РФ ( «організація діяльності терористичної організації і участь в діяльності такої організації»).

7 вересня були винесені вироки чотирьом обвинуваченим:  їх позбавили волі на терміни від 5 до 7 років. Слід зазначити, що відсутні найменші докази насильницької або незаконної діяльності Хізб-ут-Тахрір в Криму, затримані і засуджені заперечують свою причетність до неї.

Російська Федерація стала знищувати систему самоврядування кримських татар. У квітні 2016-го Меджліс кримськотатарського народу був визнаний екстремістською організацією. В результаті чого стосовно будь-якої кримського татарина стало можливим порушити кримінальну справу. 29 вересня відбудеться апеляція у справі заборони Меджлісу в Москві, проте всі розуміють, що офіційний Кремль не змінить свого рішення.

Лідерам кримськотатарського народу Мустафи Джемілєву і Рефату Чубарову заборонений в’їзд на територію Криму, щодо двох заступників голови Меджлісу Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова, які знаходяться в Криму, порушено кримінальні справи.

Окупаційна влада створила паралельну структуру для заміщення Меджлісу «Кирим», активно створює так звані територіальні органи самоврядування, намагаючись витіснити систему самоврядування, що функціонує десятиліттями. Також з початку окупації створювалися паралельні релігійні структури, а пізніше Духовне управління Криму стало повністю контролюватися окупаційною владою.

Наприклад, тут, на конференції, присутній і виступає заступник Муфтія Криму Айдер Ісмаїлов, що розповідає про чудесне життя в окупованому Криму, проте не говорить про масові арешти кримських татар, мусульман, обшуки в мечетях і будинках, масові затримання при виході з мечеті на п’ятничну молитву і примусову дактилоскопію при цьому. Також Муфтіят мовчить про всіх людей, які за весь цей час зникли і були вбиті.

Крім цього, системними є масові обшуки (в т.ч. в мечетях (травень 2016 – 100 чол), медресе (жіночих), культурних центрах), затримання і допити. Відбувається обмеження релігійних і культурних практик, конфіскація релігійної та культурної літератури, конфіскація релігійних і культурних будівель.

Навчання і популяризація кримськотатарської мови і культури фактично знаходиться під забороною.

Крім того, за два роки не був дозволений жодний громадський кримськотатарський захід, включаючи жалобні заходи 18 травня.

Кримськотатарські медіа, включаючи АТР і дитячий телеканал Ляле, були закриті, а перереєстрацію пройшло тільки кілька видань.

Політика Росії спрямована на заміщення населення Криму і на витіснення кримських татар. Так з Криму за час окупації за офіційними даними виїхало понад 25 тисяч внутрішньо переміщених осіб, більше половини є кримськими татарами. За неофіційними даними, число переселенців з Криму перевищує 50 тис. осіб. Під ризиком вимушеного переміщення через постійні репресії, загрози життю і свободі, фактично знаходиться цілий народ. Внаслідок переміщення кримські татари, які живуть на материковій частині України, знаходяться під загрозою асиміляції, втрати своєї мови, культури.

Переміщені особи на материку живуть дисперсно, тому українська держава не в повній мірі може забезпечити можливість для розвитку цих людей.

Крім цього, змушені так чи інакше перенести свою діяльність на материк Меджліс, кримськотатарські медіа, ряд громадських кримськотатарських організацій, діячів мистецтва і науки.

Без можливості проживання в Криму залишився ще ряд громадських діячів, проти яких порушено кримінальні справи, такі як Абмесджіт Сулейманов, Ескендер Барієв, а Сінавер Кадиров був депортований з Криму.

Інші представники, такі як Ісмет і Гаяна Юксель не можуть потрапити до Криму. Також обмежений в’їзд для кримських татар, що активно займаються громадською та політичною діяльністю, кримськотатарським журналістам, які публічно висловлювалися проти окупації Криму.

В умовах репресій і тотального страху зберігати і розвивати кримськотатарську ідентичність і культуру не представляється можливим. Все це створює умови для знищення народу як фізично, так і духовно.

Кримські татари пережили за свою історію як мінімум дві депортації, організовані російськими властями, в результаті яких сотні тисяч кримських татар загинули. 25 років тому ми змогли повернутися на свою історичну землю і почати відновлювати свій народ. Сьогодні ми знову переживаємо вже третю депортацію, організовану Росією. Ця депортація зовні не схожа на 1944 нас не садять в вантажні вагони, але за програмними цілями і рівнем терору це те ж саме нас змушують покинути нашу землю. Зараз, в ці дні, в центрі Європи відбувається знищення кримськотатарського народу, і воно організоване Росією.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті