Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Блокада та контроль інтернету – що відбувається на тимчасово окупованих територіях

31 / 05 / 2022

За інформацією КримSOS 30 травня на території окупованої Херсонської області знову зник інтернет. А той, що є – пропускає трафік через росію. Зараз окупанти глушать мобільний зв’язок, а інтернет – це єдина можливість дізнатися про новини та тримати зв’язок з рідними.

Чому стала можлива інтернет-блокада на тимчасово окупованих територіях, які загрози вона несе та як українцям уберегти себе – фахівці КримSOS розкажуть у цій статті.

Інтернет: як влаштована робота мережі

Уявіть собі велику річку, яка наповнюється маленькими струмками. За таким принципом влаштовано архітектуру інтернету. Вона складається з багатьох дрібних мереж, що називають автономними системами (AS), які, у свою чергу, можуть бути інтернет-провайдерами (ISP).

Але жоден струмок-мережа (AS) не має прямого підключення до всіх пристроїв в інтернеті, а лише до пристроїв у своїй мережі. Як і початок струмка не впадає у море. Це означає, що кілька AS, об’єднуючись у різних фізичних місцях, роблять можливим обмін інформацією між різними комп’ютерами. Ці місця об’єднання називаються точками обміну інтернет-трафіком (IXP).

Точки обміну трафіком можуть забезпечувати інтернет-провайдерам лінії підключення до магістральних каналів зв’язку інтернету, які є масивними підземними або підводними оптоволоконними кабелями, що використовуються для передачі даних на великі відстані.

Таким чином, абоненти невеликих локальних провайдерів отримують доступ до всесвітньої мережі через канали більших національних чи міжнародних магістральних інтернет-провайдерів. Їхні приклади наведені нижче.

На мал. 1 показано інтернет-магістраль «RETN» та її центри обробки даних. Карта із сайту RETN.
На мал. 2 показано інтернет-магістралі «DataGroup». Карта з сайту DataGroup.
На мал. 3 показано інтернет-магістралі «DataLine». Карта з сайту DataLine.
На мал. 4 показано інтернет-магістралі Eurotranstelecom. Карта з сайту Eurotranstelecom.
На мал. 5 показано інтернет-магістралі «VEGA». Карта з сайту VEGA.
На мал. 6 показано розташування точок обміну інтернет-трафіком (IXP). Всі українські IXP розташовані у семи містах: Києві, Харкові, Донецьку, Маріуполі, Одесі, Львові та Івано-Франківську. Карта з сайту TeleGeography.

Фізичний контроль над цими важливими точками зв’язку в інтернеті дає можливість контролю над інтернетом у регіоні або окремо взятій країні. Такий метод тотальної цифрової цензури використовується в Китаї та росії.

На мал. 7 показана докладна карта основних оптоволоконних кабелів передачі даних. Схема із сайту Міжнародного союзу електрозв’язку ООН (www.ITU.INT)

Що відбувається після 24 лютого з інтернетом та зв’язком у Херсонській області

Інтернет в Україні тривалий час розвивався самобутньо, держава практично не втручалася у цей процес. На відміну від багатьох країн західної Європи, галузь не була врегульована. У нас існує велика кількість точок обміну трафіком між локальними ISP та конкуренція магістральних провайдерів – це призвело до природного надмірного «запасу міцності» для української мережевої інфраструктури.

З початком повномасштабної агресії росії в Україні російські військові могли б спробувати знищити всі точки зв’язку, щоб відключити інтернет для більшої частини країни. Але вони не можуть відключити велику кількість дрібних локальних ISP, які часто не виходять за межі своїх населених пунктів і навіть окремо взятих районів міст.

З 24 лютого всі перебої у роботі телекомунікаційної інфраструктури у Херсонській області були наслідком двох аспектів:

1) навмисного придушення радіосигналів (стільникової мережі) на обмеженій території при переміщенні значної кількості військової техніки та особового складу збройних сил росії для неможливості оперативної передачі ЗСУ інформації про це від місцевих жителів.

2) пошкодження магістральних каналів передачі трафіку в ході збройного протистояння та артилерійського обстрілу.

При пошкодженні одних каналів зв’язку, в результаті обстрілів, трафік перенаправлявся через ті, що залишилися, але ця надмірність теж не нескінченна. Особливо на тлі неможливості проведення ремонтних робіт на пошкоджених лініях. У результаті абоненти, що перебувають на тимчасово зайнятій російськими військами території, отримували інтернет невеликої швидкості.

Цифрова окупація

Декілька місяців в окремих ЗМІ писали про те, що росія здійснює прокладання оптоволоконних кабелів з тимчасово окупованої території Криму у бік м. Херсона. За даними КримSOS на 30 травня завершити розпочате росіянам поки не вдалося.

Увечері суботи 30 квітня на Херсонщині зникли фактично і мобільний зв’язок, і широкосмуговий доступ до мережі “Інтернет”. Проте станом на неділю 1 травня в Херсоні з’явився інтернет в одного з локальних ISP. За інформацією та

з Twitter-акаунта глобального інтернет-монітора @netblocks трафік провайдера Skynet, як видно з трасування пакетів даних йде через рф.

На мал. 8 показана твіт глобального інтернет-монітора @netblocks, в якому трафік провайдера Skynet, як видно з трасування пакетів даних йде через рф.

Відповідь на питання, як таке можливо, повертає нас у 2014 рік, коли було окуповано Крим.

Попри те, що на сучасних картах мережевої української інфраструктури немає карт магістральних оптоволоконних каналів у Криму, у реальному житті вони збереглися.

Наприклад, карта “DATAGroup” за далекий 2008 рік:

У квітні 2014 року, вже після окупації Кримського півострова рф було прокладено підводну магістральну оптичну лінію завдовжки 46 кілометрів, що дозволило з’єднати російську телекомунікаційну мережу з українською мережевою інфраструктурою, яка була фактично захоплена.

Ми бачили як озброєні люди у Криму в 2014 році змушували співробітників «Укртелекому», великого українського ISP, покинути свій офіс, що дозволило «Кримтелекому» керувати фактично вкраденим обладнанням.

На території Криму з’явився російський ISP Міранда.

На мал. 9 показано карту магістральних мереж ТОВ «Міранда-Медіа».

Таким чином, найбільш вірогідним сценарієм того, що сталося є підключення ISP «Skynet» та інших до магістральної кримської лінії зв’язку, яка не використовується з часів окупації Криму. Чи це сталося з доброї волі або в результаті примусу з боку збройних сил росії чи ФСБ належить розбиратися компетентним правоохоронним органам.

Однак є подальший ризик, що власників локальних інтернет-провайдерів Херсонської області російські військові можуть викрадати або примушувати до співпраці будь-яким іншим способом. Оскільки контроль над інтернет-трафіком дозволяє просто перенаправити його через свої вузли.

Ризики для українців, які користуються інтернетом на тимчасово окупованих територіях

Окупанти вже зараз використовують український інтернет для інформаційно-психологічних операцій, збору розвідданих за відкритими джерелами, зв’язку російських військових зі своїми сім’ями. А якщо трафік перенаправляється через росію, то всі повідомлення та контент можуть переглядати та прослуховувати спецслужби Росії.

Якщо вся цифрова мережа перейде під управління окупантів, мешканці непідконтрольної території не зможуть безпечно користуватись послугами банківської сфери. І без того нечисленні магазини, що приймають безготівкові платежі, не зможуть приймати оплату карткою з об’єктивних технічних причин.

Щоб убезпечити себе хоча б від прослуховування, кожному потрібно навчитися користуватися сервісами VPN (Virtual Private Network). Це спеціальні програми, які створюють захищений канал передачі інформації та змінюють IP-адресу. Інтернет-провайдер не дізнається ваше місце розташування та сайти, які ви відвідали. Наприклад, ви можете увійти в систему з Херсона, перебуваючи в Україні, але ваша IP-адреса вказуватиме, що ви в Лондоні, Великобританії.

Завдяки VPN можна вільно відвідувати заблоковані в якомусь регіоні сайти, достатньо вибрати та завантажити програму на свій комп’ютер або мобільний пристрій.

Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України рекомендує такі VPN-сервіси:

Але ці програми потрібно завантажувати лише з офіційних сайтів, а краще користуватися платною версією. Програми, які встановлюють не через офіційний сайт, можуть містити приховані загрози, що можуть зашкодити користувачеві.

Пам’ятайте, що сьогодні російські війська не лише знищують та захоплюють територію України. Ворог також може контролювати інтернет-трафік. Якщо ви перебуваєте на тимчасово окупованих територіях – обов’язково користуйтесь VPN-сервісами.

Ми бачимо, що окупанти прагнуть будь-що взяти під контроль херсонський інтернет-трафік, а також блокувати доступ до українських ЗМІ. Аби люди не могли отримувати об’єктивну інформацію, а бачили лише російські пропагандистські медіа.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті