Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Як законопроєкт держдуми про конфіскацію майна впливає на мешканців ТОТ

2 / 02 / 2024

31 січня Держдума рф ухвалила законопроєкт. Він дозволяє конфіскувати майно та позбавляти державних нагород за правду щодо російсько-української війни. Що це означає — з коментарями юристів «КримSOS».

Що трапилося?
Держдума рф у третьому читанні ухвалила законопроєкт із поправками до кримінального кодексу. В законопроєкті йдеться про конфіскацію майна, «нажитого злочинним шляхом». Також —  про засудження за «фейки» про російську армію та злочини проти безпеки держави. Зміни дозволять не лише позбавляти людей майна, а і почесних звань. 

На розгляд держдуми законопроєкт внесли 22 січня, а вже через 2 дні його ухвалили у першому читанні. У другому та третьому читаннях цей законопроєкт прийняли одразу одноголосно: його підтримали всі 377 депутатів. Про це повідомила нижня палата парламенту на своєму сайті. Аби законопроєкт став законом, його має  затвердити верхня палата парламенту (рада федерації) та підписати президент рф. 

Про які статті йдеться?
Окупанти розширили перелік злочинів, за які можуть конфіскувати майно, що «було одержано або використовувалось для діяльності, яка мала на меті підрив безпеки держави». Крім цього, можуть ще позбавити нагород. Тепер це загрожує засудженим за статтями про держзраду, шпигунство, невиконання наказу і дезертирство. Також — за наступними статтями:

Стаття 207.3 кримінального кодексу рф. Поширення завідомо неправдивої інформації про російську армію (ті самі «фейки»). 

Стаття 280.4 кк рф. Про заклики до діяльності, спрямованої проти безпеки держави. російська влада класифікує це як ознаки вчинення злочину з корисливих мотивів або за наймом (пункт «г») і з мотивів політичної та ідеологічної ненависті (пункт «д»). Вони також додали до переліку злочинів, вчинення яких вважається діяльністю проти безпеки держави, статті про диверсійну діяльність. 

Стаття 280 кк рф. Заклики до тероризму — діяльності, спрямованої проти безпеки росії.

Стаття 280.1 кк рф. Публічні заклики щодо порушення територіальної цілісності росії;

Стаття 284.2. Заклики щодо запровадження санкцій проти росіян і їхньої держави;

Стаття 354.1. Реабілітація нацизму.

Більшість цих статей додали до кримінального кодексу рф чи посилили після початку повномасштабного вторгнення. Після того, як закон набуде чинності, майно, «отримане внаслідок скоєння злочинів», зможуть забрати за злочини, скоєні за мотивами політичної та ідеологічної ненависті та «диверсії». 

Раніше позбавити військових звань і державних нагород могли лише за тяжкі та особливо тяжкі злочини. Зараз це можуть зробити і для тих, хто винен за більш «м’якими» статтями. До таких «м’яких» статей входять:

  • заклики до екстремізму;
  • порушення ненависті та ворожнечі;
  • «дискредитація» армії;
  • реабілітація нацизму;
  • «фейки» про армію.

Що це означає на практиці — коментар юристів «КримSOS»
Ми маємо розуміти декілька речей: 

  1. Цей закон поширюється і на всі тимчасово окуповані території України. Сюди належать частини Херсонської, Запорізької, Миколаївської, Харківської, Луганської, Донецької областей та Автономна Республіка Крим та м. Севастополь (відповідно до російського законодавства). 
  1. Судова влада на окупованих територіях не є справедливою, а окупаційна влада часто використовує політику репресій як механізм залякування українського населення. 

Звісно, добре, якщо людина не має зареєстрованого майна на території рф або майна на тимчасово окупованих територіях, що було переоформлене з українських документів на російські. Але окупаційна влада створювала всі умови, щоби змусити перереєстровувати українські документи на російські. Ми маємо достатньо політично вмотивованих переслідувань за вищепереліченими статтями, де є вірогідність конфіскації майна.

За словами адвокатів, до винесення вироку є можливість переоформлення майна у разі, якщо при відкритті кримінальної справи не буде накладений арешт на все майно підозрюваного. Однак у таких справах також треба буде довести, що поширення «фейку» не передбачало корисливі цілі (наприклад, матеріальну вигоду).

За «фейки» та «дискредитацію» російська влада визнає будь-яку інформацію щодо російсько-української війни, яка суперечить офіційній позиції росії. Більша частина вироків у справах за фейки стосується висловлювань про вбивства українських цивільних російськими військовими. 

Якщо виникають додаткові запитання, звертайтеся на юридичну гарячу лінію «КримSOS» за телефонами +380952775355, +380630771619 або +380962240123. Наші спеціалісти приймають дзвінки у будні дні з 09:00 до 18:00. Також ви можете надіслати запит на електронну пошту help@krymsos.com. 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті