Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

КримSOS провела низку заходів до Дня спротиву в різних містах України 

6 / 03 / 2024

26 лютого в Україні відзначають День спротиву російській окупації в Криму. Cаме в цей день у 2014 році на заклик Меджлісу кримськотатарського народу біля Верховної Ради Криму зібралися тисячі небайдужих кримчан. Так громадяни чинили спротив окупації та заявили світу про неподільність України. На мітингу, за різними даними, було від 5 до 10 тис. людей. Проте вже наступного дня, о п’ятій ранку, уряд Криму захопили російські військові.  

Щоби розповісти людям у різних областях про спротив, що триває 10 років, КримSOS провела заходи у різних містах України: Бердичеві, Вінниці, Житомирі, Золотоноші, Рівному, Сумах і Хмельницькому. 

Бердичів, Житомирська область 

Фото з заходу КримSOS у Бердичеві.  

На заходи в Бердичеві завітали мешканці міста, зокрема внутрішньо переміщені особи. 

Регіональна координаторка ГО КримSOS у Житомирській області Дар’я Гончарова організувала кінопоказ документальної стрічки «Боротьба Джамали». Фільм розповідає трагічну сімейну історію співачки та звертає увагу на складність становища кримських татар. 

Також присутнім продемонстрували арт-проєкт U(CRIME)A, створений ГО «КримSOS» спільно з ілюстраторкою Іриною Вале. Зображення були присвячені наслідкам окупації та правопорушенням, які вже понад 10 років росія здійснює на півострові. 

Вінниця 

Фото із заходу, присвяченому роковинам окупації Криму, у Вінниці.

ВПО та місцеві мешканці Вінниці долучилися до події, присвяченій десятій річниці спротиву окупації Криму. Під час заходу регіональна координаторка ГО «КримSOS» у Вінницькій області Світлана Дмитрієва нагадала присутнім про події, що відбулися у Криму 20-27 лютого 2014 року.  

Учасники заходу також переглянули й обговорили документальну стрічку «Боротьба Джамали». Переселенці з Криму, що відвідали зустріч, поділилися власними історіями та спогадами з 2014 року.  

Захід проведено за підтримки громадської організації Docudays UA. 

Гоща, Рівненська область 

Студенти та педколектив релокованого Бахмутського центру професійно-технічної освіти, що наразі розташований у селі Гоща Рівненської області, долучилися до заходу, що присвячений десятій річниці спротиву окупації Криму.  

Регіональна координаторка ГО «КримSOS» у Рівненській області Олеся Бурдюк провела учасникам історичний екскурс щодо відзначення пам’ятної трагічної дати, розповівши про події, що відбувалися десять років тому.  

Присутні також ознайомилися з виставкою ілюстрацій, створених ГО «Крим SOS» спільно з художницею Іриною Вале. Обговорили і правопорушення, які здійснює росія щодо мешканців тимчасово окупованого Криму.  

Житомир 

У цьому місті теж відбулися просвітні заходи. Регіональна координаторка ГО «КримSOS» у Житомирській області Дар’я Гончарова розповіла учасникам про негативні наслідки окупації та основні виклики майбутньої реінтеграції Криму. Також присутні побачили виставку від «U(CRIME)A. Крим під російською окупацією» від КримSOS та Ірини Вале.  

Золотоноша, Черкаська область 

До події долучилася золотоніська молодь – місцеві мешканці та ВПО. Учасники прослухали мінілекцію від координатора Мандрівного Docudays UA Юрія Чумака про історію спротиву Криму. Присутні мали змогу побачити виставку ілюстрацій про злочини росії. Виставку створила КримSOS спільно з художницею Іриною Вале.  

Присутні також переглянули відеоролик «Боролися тоді, переможемо зараз» від Кримськотатарського ресурсного центру, який розповідає про події 2014 року в Криму та репресії, що здійснює рф проти населення з проукраїнською позицією. Обговорення фільму відбувалося спільно з учнівським парламентом Галицького району Львова.  Модерував його голова однієї з наших спільнот ГО «Арекет» Амет Бекіров. 

Завершився захід майстер-класом із малювання кримськотатарського орнаменту «Орьнек». Майстер-клас (як і весь захід) провела Тетяна Кавальчук — регіональна координаторка КримSOS у Черкаській області. 

Рівне 

У Просторі інтеграції в Рівному відбулася презентація робіт української художниці Ірини Вале. 

«Крим SOS» підготувала добірку фото- та відеоматеріалів. На них — тисячі мешканців півострова, що чинять спротив російській окупації, мітинги та акції протесту проти перебування російських військ у Криму 2014 року, бойкот «референдуму». 

«Необхідно підвищувати обізнаність про окупацію півострова, формувати глибше розуміння наслідків, які вже зараз відчувають далеко за межами нашої держави», — зауважила керівниця Простору інтеграції Олена Хомич. 

Суми 

21 лютого в Сумах КримSOS провела інформаційну сесію «Порушення прав людини та міжнародного права під час широкомасштабного вторгнення та на тимчасово окупованих територіях: аналіз ситуації». Організовувала захід Марина Єжкун. Були присутні також представники органів державної влади, і місцеві мешканці, і внутрішньо-переміщені громадяни, і місцеві медіа, і представники органів державної влади (від трьох департаментів ОДА, ГУНП, Прокуратури, СБУ, ДМС). 

Хмельницький 

Під час заходу також представили постери, що демонструють наслідки російської окупації Криму та правопорушення на півострові. 

Іншою важливою частиною зустрічі став перегляд документальної стрічки «Крим. Нескорений». Вона розповідає про людей, які із самого початку чинили спротив російській окупації Криму.  

Наприкінці заходу учасники обговорили фільм і поставили запитання, що їх цікавили.  

Захід організувала регіональна координаторка ГО «КримSOS» у Хмельницькій області Наталя Опенко спільно з Гончаренко центром. 

Чернівці 

Студенти ЧНУ ім. Юрія Федьковича та Чернівецького політехнічного коледжу долучилися до заходу, присвяченого десятій річниці спротиву окупації Криму.  

КримSOS розробила презентацію, присвячену наслідкам російської окупації Криму. Присутпні переглянули і обговорили документальну стрічку «Крим. Нескорений», у якій ідеться про спротив окупації звичайних мешканців Криму, що триває вже понад 10 років.  

Захід провела регіональна координаторка ГО «КримSOS» у Чернівецькій області Антоніна Волощук у партнерстві з МКУ Резиденція молоді

Чернігів 

Регіональна координаторка ГО «КримSOS» у Чернігівській області Любов Мульована розповіла учасникам про негативні зміни, що відбуваються на півострові з початку його окупації.  

Присутні також переглянули та обговорили документальну стрічку «Крим. Нескорений», яка розповідає про героїчний спротив українців в окупації, що триває вже понад десять років. Захід було проведено на базі КЗ ПНЗ Центр роботи з дітьми та молоддю за місцем проживання

Навіщо ми це робимо? 
Обізнаність про події, що сталися 2014 року в Криму, — важлива умова єдності. Це не лише готує підґрунтя для деокупації, а й дозволяє зберегти зв’язок між тимчасово окупованим півостровом і материковою Україною. Чим більше українців та іноземців знатимуть про події того часу, тим легше буде боротися з наративами російської пропаганди.  

Джерело зображення: Укрінформ.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини