Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Роз’яснення юристів КримSOS щодо 5 найпоширеніших питань ВПО

1 / 02 / 2023

За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (Мінреінтеграції), понад чотири мільйони українців зареєстровані для отримання тимчасового захисту в Європі після початку повномасштабного вторгнення росії. З лютого 2022 року в Україні офіційно зареєстрували 4 867 106 внутрішньо переміщених осіб. За міжнародними оцінками їхня кількість перевищує сім мільйонів. Відтоді частина людей повернулася додому, але багато хто були вимушені знову тікати від війни.

Спеціалісти КримSOS опрацювали та надали роз’яснення щодо п’яти тем звернень громадян України з тимчасово окупованих територій, які найчастіше надходили на «гарячу юридичну лінію» у 2022 році.

  1. Отримання довідки внутрішньо переміщеної особи (ВПО) та допомоги на проживання

Після початку повномасштабного вторгнення через збільшення кількості окупованих територій до українського законодавства були внесені відповідні зміни. Відтоді облік ВПО та надання їм допомоги на проживання відбуваються на підставі Наказу Мінреінтеграції, що затвердив перелік територій, на яких ведуться активні бойові дії.

«Спочатку вимушеним переселенцям з окупованого Криму відмовляли в обліку та допомозі на проживання, оскільки Автономної республіки Крим (АРК) не було в переліку Мінреінтерграції. Згодом Крим додали до профільної постанови, що регулює призначення допомоги на проживання. Але й це не вирішило питання», — розповідає юристка КримSOS Анастасія Калініна.

Фото КримSOS

Тільки Мінреінтеграції визначає перелік окупованих територій та тих, де ведуться бойові дії. 22 грудня 2022 року набув чинності наказ Мінреінтеграції, відповідно до якого всі території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя є тимчасово окупованими. Відтак на законодавчому рівні проблема усунена — мешканці Криму на рівні з іншими ВПО оформлюють довідки та допомогу від держави.

  1. Оформлення української пенсії жителям окупованого Криму

З лютого 2022 року звернення до юристів КримSOS щодо соціальних виплат, зокрема проблем із пенсіями, почастішали через дискримінаційні положення законодавства. До 24 лютого 2022 року обов’язковою умовою оформлення пенсії жителями окупованого Криму та міста Севастополь була наявність документа уповноваженого окупаційного російського органу про непризначення пенсії за місцем реєстрації.

Через розірвання дипломатичних відносин та припинення співпраці України з російською федерацією надсилати запити до органів пенсійного забезпечення російської федерації неможливо. Відтоді Пенсійний Фонд України (ПФУ) припинив оформлення і нарахування пенсій мешканцям тимчасово окупованого Криму.

Фото з відкритих джерел

«З огляду на велику кількість відмов від ПФУ, наразі адвокати КримSOS мають у роботі щонайменше 10 судових справ щодо нарахування пенсії громадянам України, які вимушено евакуювалися з окупованого Криму, — зазначає юристка КримSOS Анастасія Калініна, — За словами працівників ПФУ, з 1 січня 2023 року пенсію виплачуватимуть тим, хто виїхали з окупованого півострова, але за наявності пенсійної справи уповноважених органів російської федерації, яку вони мають особисто привезти. Враховуючи повномасштабну війну та супутні ризики, наразі отримання пенсійної справи в окупованому Криму є неможливим».

Серед аргументів для відмов співробітників ПФУ у виплатах пенсії жителям АРК — «неможливість підтвердити, що особа не отримує пенсію у рф у період дії режиму воєнного стану». Це, зі свого боку, порушує право українців на пенсійне забезпечення та соціальний захист. Після виїзду з тимчасово окупованої території люди фактично втрачають кошти для існування.

3. Адміністративні послуги

30 % звернень до спеціалістів «гарячої юридичної лінії» КримSOS стосуються питань документів та адмінпослуг. Серед них: проблеми з оформленням паспорту вперше після 18 років, обміну паспорта чи посвідки особи на повернення в Україну тощо.

У галузі надання адміністративних послуг відбулися позитивні зміни: проведення віддаленої ідентифікації особи, врегулювання порядку отримання виготовлених паспортів у закордонних дипломатичних установах України (ЗДУ) та інших підрозділах Державної міграційної служби (ДМС).

Ідентифікація особи та належності до громадянства України

За браком можливості подати документи батьків для виготовлення паспорта громадянина України вперше з поважних причин, перевірка факту належності до громадянства України здійснюється за обліками ДМС та всіх можливих реєстрів і баз, які перебувають у власності держави. Такими причинами є: особа тривалий час не проживає з батьками, місце перебування батьків невідоме, вони померли, зв’язок із ними втрачено або вони позбавлені батьківських прав.

Якщо свідки не можуть приїхати, встановлення особи шляхом опитування членів сім’ї або близьких заявника може здійснюватися в режимі відеоконференцзв’язку. Фото з відкритих джерел

За відсутності документів із фотокартками проводиться процедура встановлення особи. Вона здійснюється шляхом надсилання запитів щодо перевірки зазначених у заяві даних. У процесі перевірки береться до уваги вся інформація, яку повідомив заявник.

Якщо ця процедура не дала результатів, особу встановлюють шляхом опитування свідків, яких визначає заявник. Свідками можуть бути, зокрема, один із членів сімʼї заявника, близька людина або сусіди, які є дієздатними, досягли 14-річного віку та мають документи, що посвідчують особу.

Встановлення особи шляхом опитування членів сім’ї або близьких заявника може здійснюватися в режимі відеоконференцзв’язку, за неможливості їхньої особистої присутності. Під час проведення процедури надаються підтверджувальні документи. Копії документів надсилаються на електронну адресу підрозділу ДМС, який проводить відеоконференцзв’язок.

Оформлення закордонного паспорта батьками або уповноваженими на це особами відповідно до законодавства іншої держави

Оформлення, видача та обмін закордонного паспорта для дитини до 16 років може здійснюватися за заявою одного з батьків або особи, яка уповноважена представляти інтереси дитини відповідно до законодавства іншої держави. Також один із батьків може уповноважити іншого члена сім’ї отримати закордонний паспорт, виданий на ім’я дитини.

«Це важливо для депортованих дітей або дітей, які втратили батьків чи інших родичів», — пояснює Анастасія Калініна.

Оформлення закордонних паспортів у закордонній дипломатичній установі (ЗДУ)

Під час подання документів до ЗДУ на оформлення закордонного паспорта громадянина України вперше, за відсутності внутрішнього українського паспорта, подається довідка про реєстрацію особи як громадянина України. Винятком є випадки, коли на момент народження дитини її батьки були громадянами України. У таких ситуаціях до пакету документів вкладають свідоцтво про народження та паспорти батьків.

Паспортні документи, які почали оформлювати на територіях, що були окуповані

Державна міграційна служба (ДМС) може визначати інший структурний підрозділ для завершення виготовлення паспортних документів, до яких передається заява-анкета та відскановані документи.

«Якщо підрозділ ДМС чи ЗДУ припинив свою діяльність або тимчасово не працює через окупацію або активні бойові дії. У таких випадках персоналізований бланк паспорта громадянина України для виїзду за кордон надсилається до призначеного підрозділу, що працює», — розповідає Анастасія Калініна.

Фото з відкритих джерел

За заявою в довільній формі особи, яка звертається за оформленням закордонного паспорта, може бути визначений інший структурний підрозділ ДМС або ЗДУ, де здійснюватиметься видача паспортного документа.

«Готовий закордонний паспорт можуть надіслати міжнародним поштовим відправленням за кошт отримувача до відокремленого структурного підрозділу ДМС або ЗДУ», — додає Анастасія Калініна.

Термін зберігання закордонного паспорта

Термін зберігання закордонного паспорта становить два роки з дня його оформлення. До цього терміну не враховується строк дії воєнного стану, запровадженого на території України, або запровадження карантину. Термін зберігання може бути продовжений до трьох років із дня його оформлення.

Щодо е-паспорта

Е-паспорт громадянина України та е-паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформлюють особам, які не змогли отримати виготовлений документ через тимчасову окупацію території України або активні бойові дії.

4. Встановлення факту народження

Жителі тимчасово окупованих територій можуть отримати документи про підтвердження фактів народження та смерті через суд. Наразі є лише судовий спосіб, оскільки держава лише розробляє механізм адміністративної процедури.

Крім того, теоретично, отримавши медичну довідку про народження, можна звернутися до будь-якого органу реєстрації актів цивільного стану (РАЦСу) на підконтрольній Україні території для отримання свідоцтва. Однак, лише за умови, якщо видана лікарнею довідка — державного зразка.

Жителі тимчасово окупованих територій можуть отримати документи про підтвердження фактів народження та смерті через суд. Фото з відкритих джерел

Механізм отримання документів щодо встановлення фактів народження та смерті жителями новоокупованих територій тотожний із тим, який діє для жителів тимчасово окупованого Криму. Навіть попри те, що вони не зазначені в законі «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

За 2022 рік юристи й адвокати КримSOS подали до київських суддів 243 справ щодо встановлення факту народження дітей в окупованому Криму та Херсонщині. Половина з них отримала ствердне рішення.

5. Перетин кордону та виїзд до України через треті країни

Після окупації російською федерацією півдня України та проведення мобілізації на окупованих територіях зросла кількість звернень українців щодо перетину кордону та виїзд до України через треті країни. Тобто на час воєнного стану перетин кордону громадянами України не через контрольні пункти в’їзду-виїзду (КПВВ) на адмінмежі з окупованим Кримом не є порушенням українського законодавства.

Виїзд із території тимчасово окупованого Криму через крайню необхідність відбувається згідно зі статтями 17, 18, 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення та виключає адміністративну відповідальність.

У такий спосіб було законодавчо врегульовано механізм віддаленого отримання посвідки на повернення до України для депортованих до рф українців.

Вибір редакції

Ще Статті