Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Законопроект 3171 дозволить переселенцям за кілька днів отримати свідоцтво про народження або смерть

19 / 11 / 2015

5 листопада ВРУ прийняла у першому читанні Проект Закону про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території (№ 3171 від 22.09.2015).  Цей законопроект в першу чергу направлений на полегшення судової процедури встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.

Сергій Петухов, заступник Міністра юстиції з питань європейської інтеграції зазначив, що на території тимчасово окупованих територій проживають близько 6 млн осіб. Щомісяця тут народжуються і помирають тисячі людей, але можливості отримати легітимні документи українського зразка поки що немає можливості. «Тепер після рішення суду одразу можна буде отримати судове рішення і прийти з ним в органи РАГСу, котрі підпорядковується Мін’юсту. Окрім того, законопроект передбачає прискорений процес розгляду таких справ», – розповів Сергій Петухов.

Проблема в тому, що сьогодні процедура отримання свідоцтва про народження та смерть є дуже обтяжливою та тривалою. Так, жителі Криму для отримання таких документів повинні звертатися в один із Київських судів, жителі Донбасу – в інший суд на території підконтрольних Україні Донецької та Луганської областей. Реагують же на подібні звернення суди близько 2-3 місяців.

«У нашій державі досі не функціонує доступна адміністративна процедура, що передбачала б алгоритм державної реєстрації органами РАЦС народження або смерті, походження яких – тимчасово окупована територія. Така прогалина на практиці створює безліч додаткових перепон на шляху реалізації конституційних прав і свобод переселенців», – підкреслила Вікторія Савчук, юрист громадської ініціативи «КримSOS»

Наголошуючи на проблемах, з якими і досі стикаються жителі Криму та Донбасу, які хочуть зареєструвати народжену дитину на непідконтрольних Україні територіях або отримати довідку про смерть, координаторка БФ «Восток-SOS» Олександра Дворецька зауважила, що люди шукають будь-які шляхи для вирішення цієї проблеми. «Вони шукають способи або купити довідку, або дати хабаря судді, щоб отримати рішення швидко, або ж домовитися у РАГСі щоб їх довідку взяли до уваги», — розповіла Дворецька.

Про необхідність впровадження саме адміністративної процедури державної реєстрації відповідних фактів наголосив і правовий аналітик ВБФ «Право на захист» Сулейман Мамутов. Він підкреслив, що зразком для цього може слугувати досвід Грузії та Молдови, які також зіткнулися зі схожою проблемою. Сулейман Мамутов зазначив також, що взяття до уваги документів, які були видані на окупованих територіях, в якості додаткових письмових доказів (в рамках адміністративної процедури), не тотожне визнанню таких документів Україною. Наявність доступною та чіткої адміністративної процедури сприятиме тому, що дедалі більше осіб, які проживають на окупованих територіях, звертатимуться саме до України для реалізації своїх прав. Тому впровадження адміністративної процедури слід сприймати не як загрозу визнання окупаційного режиму, а навпаки – як додатковий доказ самого факту окупації.

Захід проводився громадською ініціативою «КримSOS» за підтримки Агентства ООН у справах біженців.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини