Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Закон №6104: як політв'язні та їхні родини можуть отримати допомогу

28 / 11 / 2022

26 січня 2022 року був прийнятий Закон України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей». Закон набрав чинності 19 листопада 2022 року. Також, важливим є прийняття постанови на виконання зазначеного закону, що врегульовує порядок нарахування виплат, створення Єдиного реєстру осіб та роботу Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.   

Відтепер політв’язні, жертви політично мотивованих переслідувань в окупованому Криму та їхні рідні можуть оформити допомогу. 

Юристи КримSOS розповіли, хто саме має право виплати інші пільги. 

Закон №6104 розповсюджується на такі категорії осіб:

1) особи, яких було позбавлено особистої свободи державою-агресором, її органами, підрозділами, формуваннями, іншими утвореннями у зв’язку: зі захистом державного суверенітету, незалежності, територіальної цілісності і недоторканності України внаслідок збройної агресії проти України, які належать до складу сил безпеки і сил оборони України та до однієї з категорій осіб, визначених Женевською конвенцією про поводження з військовополоненими від 12 серпня 1949 року та Додатковим протоколом до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 8 червня 1977 року;

Щоб встановити факт приналежності до цієї категорії осіб, потрібно подати такі документи:

 • заява особи, її законного представника або члена сім’ї;
 • один з цих документів: довідка уповноваженого органу про термін позбавлення особистої свободи, про участь особи в збройному конфлікті (в складі сил безпеки і силах оборони України);
 • витяг з ЄРДР (за наявності);
 • повідомлення органів сил безпеки та сил оборони щодо особи.

2) які є цивільними особами, що перебувають під захистом Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року, яких було позбавлено особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України державою-агресором, її органами, підрозділами, формуваннями, іншими утвореннями під час перебування на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України або на території держави-агресора:

а) у зв’язку зі здійсненням такими громадянами діяльності, спрямованої на вираження поглядів, цінностей, позицій щодо відстоювання державного суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності України, демократичного конституційного ладу та інших національних інтересів України, а також за здійснювану професійну, громадську, політичну чи правозахисну діяльність, пов’язану зі відстоюванням державного суверенітету, незалежності, територіальної цілісності і недоторканності України, демократичного конституційного ладу та інших національних інтересів України, захистом прав та свобод осіб, позбавлених особистої свободи через таку діяльність, якщо були підстави вважати, що здійснення такої діяльності становило реальну або потенційну небезпеку для незаконного переслідування особи державою-агресором, її органами, підрозділами, формуваннями, іншими утвореннями;

Щоби встановити факт приналежності до цієї категорії осіб, потрібно подати такі документи:

б) у зв’язку з незаконними діями держави-агресора, її органів, підрозділів, формувань, інших утворень з явною або прихованою метою спонукання України, іншої держави, державного органу, організації, зокрема міжнародної, юридичних або фізичних осіб до дій або утримання від здійснення дій як умови звільнення громадянина України.

Щоби встановити факт приналежності до цієї категорії осіб, потрібно подати такі документи:

 • заява особи, її законного представника або члена сім’ї;
 • документи та/або відомості, що підтверджують факт та обставини позбавлення особи особистої свободи;
 • документи та/або відомості, що підтверджують факт (факти) порушення норм Конвенції про захист цивільного населення під час війни;
 • витяг з ЄРДР (за наявності);
 • повідомлення органів сил безпеки та сил оборони стосовно особи.

Також дія цього закону розповсюджується на іноземців та осіб без громадянства, окрім осіб, стосовно яких після 20 лютого 2014 року набрав законної сили обвинувальний вирок суду України за злочини вчиненні в умовах збройного конфлікту на ТОТ України або пов’язані зі збройною агресією проти України.

Яку допомогу отримають зазначені особи, відповідно до Закону №6104? 

 1. Грошова допомога. Передбачається щорічна грошова допомога для осіб, які перебувають в місцях несвободи, та одноразова грошова допомога для осіб, які звільнились з місць несвободи.
 2. Медична та реабілітаційна, включно зі психологічою допомогою та санаторно-курортним лікуванням.
 3. Правовий захист.
 4. Забезпечення житлом.
 5. Забезпечення реалізації трудових прав, прав у сфері зайнятості осіб.
 6. Забезпечення права на пенсійне забезпечення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
 7. Забезпечення права на освіту.
 8. Відновлювальні (постізоляційні, реінтеграційні) заходи, заходи з адаптації, підтримки (супроводу).
 9. Оформлення та видача паспорта громадянина України (здійснюється протягом 10 робочих днів після звільнення особи).

Який порядок призначення та виплати допомоги особам, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членам їхніх сімей?

Щорічна державна грошова допомога для осіб, які перебувають у місцях несвободи встановлюється у розмірі 100 тисяч гривень на рік, для отримання необхідні такі документи:

 • заява на оформлення допомоги;
 • копії документів що посвідчують особу та підтверджують громадянство України;
 • відомості або документи, що підтверджують факт позбавлення особи особистої свободи в поточному році;
 • довідка з реквізитами рахунку;

Одноразова державна грошова допомога надається особі після звільнення з місць несвободи, для отримання необхідні такі документи:

 1. заява на оформлення допомоги;
 2. копії документів що посвідчують особу та підтверджують громадянство України;
 3. довідка з реквізитами рахунку.

Одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) особи на яких розповсюджується профільний закон виплачується членам сім’ї, батьками чи утриманцям. Для отримання необхідні такі документи:

 • заява на оформлення допомоги; 
 • копії документів що посвідчують особу та підтверджують громадянство України заявника;
 • копія свідоцтва про смерть;
 • копія довідки, що підтверджує смерть внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку пов’язаних з перебування такої особи в місцях несвободи;
 • довідка з реквізитами рахунків.

У разі скасування рішення комісії про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи виплачені особи кошти відповідно до цього Порядку підлягають поверненню.

Хто відповідає за встановлення фактів по зазначеним категоріям відповідно до Закону №6104? 

Рішень з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України здійснюється Комісією з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Комісія утворюється при Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Рішення про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України вносяться до Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Комісія при Мінреінтаграції має такі завдання:

 1. Розглядає заяви та матеріали щодо встановлення факту позбавлення особи особистої свободи.
 2. Приймає рішення про встановлення такого факту.
 3. Прийняття рішення про визнання членом сім’ї особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи.
 4. Прийняття рішення про надання бюджетних коштів для відшкодування витрат на професійну правову допомогу.
 5. Аналіз практики застосування законодавства.

До складу комісії входять:

 • по одному представнику визначеному, Президентом України, Мінреінтеграції, МЗС, Мін’юстом, Міноборони, МВС, Мінсоцполітики, МОЗ, Офісом Омбудсменом, ОГП, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ППУ.
 • не більше 5 представників від громадських об’єднань національних чи міжнародних.

Усі особи, щодо яких було встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України – будуть внесені у Єдиний реєстр осіб.

Він буде містити відомості з обмеженим доступом, де інформація буде зберігатись 75 років. Розпорядником й власником Реєстру є  Мінреінтеграції, а технічним адміністратором – державне підприємство «Український національний центр розбудови миру».

 Для роз’яснення цієї інформації та щодо інших юридичних питань – звертайтесь на «гарячу юридичну лінію» КримSOS. Спеціалісти працюють з 9:00 до 18:00 з понеділка по п’ятницю, у суботу за номерами можна надсилати повідомлення у месенджерах: 

 • Для дзвінків Україною та світом: +38096240123, +380952775355 (Viber, Signal, Telegram, WhatsApp).
 •  Для дзвінків та повідомлень у месенджери Viber, Signal, Telegram, WhatsApp: +380630771619

Вибір редакції

Ще Статті