Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Як повернутися в Україну: можливі варіанти та безпекові поради

1 / 06 / 2022

Станом на 27 травня майже 700 тисяч українців були депортовані до рф. Багаточисельні свідчення людей, які були вивезені, підтверджують примусовість такого переміщення. Експерти КримSOS підготували матеріал про можливі варіанти повернення додому та безпекові поради, що можуть врятувати життя.

ЯК УБЕЗПЕЧИТИ СЕБЕ ТА РІДНИХ?

Якщо людина проживає на прифронтових територіях, територіях бойових дій чи тимчасово окупованих територіях, вона потенційно може бути насильно вивезена в росію. В таких випадках потрібно підготувати пару речей: особистий план безпеки та провести інвентаризацію телефону чи гаджета (по можливості – замінити старим).

ОСОБИСТИЙ ПЛАН БЕЗПЕКИ

  1. Визначити які ризики можуть виникнути в конкретному випадку і продумати варіанти що робити в різних ситуаціях чи як їм запобігти. У цей план обов’язково мають входити заготовки відповідей на питання, які можуть задавати військові рф. 
  2. Зробити фото всіх важливих документів. Завантажити їх в онлайн сховища та на флешку. У разі втрати документа так його буде легше відновити та це допоможе ідентифікувати особу. 
  3. Відмовитися від перебування в фільтраційних таборах, таборах для біженців. Для цього співробітники рф мають почути, що українцю є до кого їхати в росії. Тому варто наперед знати куди і до кого можна поїхати в росії, або придумати собі родичів. Відомі випадки, коли родичі в рф зустрічали людей в таборі і людина не проходила перевірок, а одразу їхала далі.
  4. Не підписувати документів та заяв на «тимчасове перебування, біженство чи притулок» – люди не зобов’язані це робити. Якщо все ж таки такі документи підписано, в Україні вони не матимуть юридичної сили. 
  5. Зберігати паспорт, за можливості уникати печаток та інших маніпуляцій з документом. 

ПІДГОТОВКА ТЕЛЕФОНУ

  1. Смартфон має виглядати як телефон середньостатистичної людини. Не варто його повністю зачищати. Екран може бути забитий іграми, нейтральними додатками, «читалками», подкастами. В цих додатках має бути видимість, що ви там щось робили (набрані бали в іграх, скачані аудіо тощо).
  2. Вийти з підписок та пабліків, які можуть викликати питання щодо політичних поглядів. Натомість підписатися на різні групи з нейтральною інформацією (меми, мистецтво, гумор, гороскопи, кулінарія – обрати що цікаво).  
  3. Вимкнути спливаючі повідомлення, увімкнути пароль на блокування екрану.
  4. Видалити всі фото, відео, телефонні контакти, які можуть викликати питання в спецслужб. Щоб видалити інформацію назавжди варто використовувати програми bleachbit  або Ccleaner.
  5. Не передавати важливу інформацію через Viber, Telegram, VK, однокласники, Whats App, facebook messenger – їх читають. Спробуйте використовувати замість них Signal. Варто вести переписки в різних месенжерах, щоб не було скупчення всієї інформації в одному месенджері. Ще можна залишити у телефоні месенджер, яким найменше користуються.  Безпечні месенджери зараз – signal, wire.
  6. Вимкнути геолокацію на пристрої, в окремих додатках (камера, месенджери), в браузері, в акаунтах Google, Gmail, Youtube.
  7. Працювати над тим, щоб історія пошуку в браузері була нейтральною. Можна налаштувати браузер, щоб історія видалялась після кожного виходу з браузера.
  8. Встановити двофакторну аутентифікацію. Окремо в кожному застосунку, або використовуйте програму для генерації ключ-паролей – Ауті, Генератор кодів Google, TOTP Authenticator, тощо. 

Vodafon надає можливість безкоштовно подзвонити на номери українських посольств у сусідніх державах. Громадянам України, які опинились на території країни-агресора, надійдуть SMS з прямими контактами українських посольств у найближчих країнах.

ЯКЩО ЛЮДИНУ НАСИЛЬНО ВИВЕЗЛИ

Під час примусового переміщення людина може опинитися в кількох різних ситуаціях:  

фільтраційний табір, перевірка та допит. Але не варто забувати, що навіть в такій складній ситуації є можливість виїхати з рф. У такому випадку людина має бути готовою до повторної перевірки та допиту при виїзді за межі росії.

ФІЛЬТРАЦІЙНИЙ ТАБІР

Фільтраційний табір – це приміщення (палатки, актові зали, великі кімнати тощо), де ФСБ та російські військові перевіряють українців для виявлення «неугодних». У такому таборі записують дані людей, фотографують, беруть відбитки пальців. В деяких випадках (перевірено) можуть давати на підпис документ, де сказано, що людину переслідує ЗСУ, Правий сектор чи інші організації. 

Важливо знати, що будь-які документи, що були підписані під психологічним або іншим впливом, не мають жодної юридичної сили та людина не несе ніякої відповідальності за їх підписання при поверненні на територію України.

Спецслужби рф намагаються дізнатися: 

  • чи має людина безпосереднє відношення до воєнних дій проти росії; 
  • чи мають відношення друзі та родичі до воєнних дій проти росії; 
  • чи знає людина інформацію, яка потенційно може бути цікава російським військовим для ведення бойових дій; 
  • що людина «транслюватиме» в інформаційний простір якщо приїде в росію (тобто, чи є вона загрозою російській пропаганді).  

ПЕРЕВІРКА

  1. Телефони чи гаджети 

Можуть перевірятися: телефонна книга, паролі, особисті переписки, підписки та участь в різних групах в соцмережах. З телефону можуть викачати всю інформацію. Можуть попросити або самостійно за допомогою певних програм завантажити видалені месенджери, показати видалені фото, переписки.  

  1. Тіло та зовнішній вигляд

За словами українців, російські військові шукають татуювання, сліди від користування зброєю та будь-які ознаки того, що людина має відношення до безпосередньої боротьби на боці України.  

ДОПИТ

Зазвичай, людину заводять в окрему кімнату. В кімнаті декілька працівників спецслужб, деякі розмовляють з людиною, а деякі мовчать і аналізують поведінку. Розмова може тривати декілька годин. Зазвичай, можуть задавати одні й ті ж питання. Це робиться спеціально – з метою збити з пантелику людину. Ставлять як нейтральні так і політичні питання: «як відноситеся до спецоперації?», «маєте відношення до терористичних організацій (на їх думку ЗСУ, «Азов» тощо)?», «чи є знайомі в поліції, знайомі військові»? тощо.  

При перевірках та допитах емоції співробітників спецслужб (зацікавленість, співчуття, роздратування тощо), – це підготовлена «вистава». Вони можуть себе поводити по-різному аби вивідати все, що їм потрібно. Важливо пам’ятати про це і ставитися до того, що відбувається як до театральної вистави. 

Не варто сперечатися про політику та моральні принципи. Не довіряйте спецслужбовцям — їхні слова та обіцянки нічого не варті. Вони переслідують свої службові цілі. З людиною можуть спілкуватися чемно, але до моменту поки не потрібно буде закрити якийсь робочий показник чи виконати вказівку. У разі викриття будь-якої «компрометуючої інформації» не показувати свою занепокоєність, ніби це нерелевантна інформація або давно забута подія.

ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ ПРО ВИЇЗД З РОСІЇ ТА ЙОГО ВТІЛЕННЯ

Варто пам’ятати, що уряд рф зацікавлений в українцях, які залишатимуться на її території тільки з двох причин: 

  • щоб використовувати їх для пропаганди (особливо користується попитом показувати по телебаченню українців, яких «врятували» російські військові або з допомогою українців вести пряму антиукраїнську пропаганду і розповідати історії про знущання нацистів над мирними жителями тощо);  
  • для заселення віддалених територій росії. 

Для того, щоб людина погодилася “евакуюватися” в росію або не покидала її територію, багатьом розповідали, що «Київ здався», «вас тут покинули і ми вас врятували». Багато хто, з тих кого насильно вивезли в рф, не знали реальної ситуації, оскільки перебували довгий час без інтернету в блокаді.   

ПОВТОРНА ПЕРЕВІРКА ТА ДОПИТ НА ВИЇЗДІ ЗА МЕЖІ РОСІЇ

На виїзді з росії, спецслужбам важливо розуміти, що людина не спричинить проблем їх режиму. Для цього вони в деталях можуть розпитувати “чому ви покидаєте росію?”, “що ви будете розповідати?”, “як ставитеся до спецоперації?”, “де будете жити, де будете працювати?”, “як до вас ставилися в росії?”. Посольства та консульства наразі в рф не працюють – тому необхідно за можливості звертатися на гарячу лінію МЗС України.

З території рф безпечно виїжджати сухопутним шляхом в Естонію, Латвію, Грузію, Азербайджан, Фінляндію, Литву та Польщу через Білорусь. На територію цих держав та ЄС загалом, можна заїхати за наявністю внутрішнього паспорта, протермінованого закордонного паспорта та свідоцтва про народження для дітей. У посольстві України в Білорусі та Вірменії можна отримати посвідчення особи на повернення в Україну.  

Міністерство Канади в справах імміграції, біженців і громадянства надає документ, що даватиме право на одноразову поїздку і дозвіл на отримання іноземцем статусу тимчасового резидента у разі якщо людина без паспорта або із закінченим терміном його дії. Канада скасувала візовий режим з Україною.

У разі, якщо людину вивезли до окупованого Криму та потім в рф і людина буде в’їжджати на територію України через державний кордон – то вона не підлягає адміністративній відповідальності за незаконний перетин кордону. Оскільки є підстава гуманітарного характеру – загроза життю, також відповідальність не настає у разі крайньої необхідності.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті