Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Тортури щодо українців: правозахисники доповіли про системність практики катувань росіян

29 / 04 / 2023

Практика тортур застосовувалася з моменту окупації кримського півострова, а також територій Донецької та Луганської областей. Після початку повномасштабного вторгнення окупанти поширили її на новоокуповані південні регіони України. Про це розповіли представники організацій КримSOS, Truth Hounds та International Partnership for Human Rights (IPHR) на спільному заході «Тортури та нелюдське поводження по відношенню до чоловіків, жінок та дітей з боку російських військових в Україні» в межах Другої додаткової зустрічі з питань людського виміру ОБСЄ.

З 2014 року КримSOS документує злочини росії, зокрема випадки тортур та катувань на окупованому півострові. Співкоординаторка КримSOS Сабіна Ільясова розповіла, що катування громадян України в окупованому Криму та новоокупованих територіях є навмисними та цілеспрямованими діями російських військ. 

«У деяких випадках окупанти піддавали людей тортурам, використовуючи не підручні засоби, а спеціальне обладнання. Це обладнання було завезене російськими силовиками спеціально для катувань населення. Наприклад, тортури електричним струмом можуть проводитися за допомогою двох оголених проводів або за допомогою спеціального технічного обладнання. Тому катування, зокрема на новоокупованих територіях, мають навмисний характер», – сказала Сабіна Ільясова.

Проєктна менеджерка та аналітикиня організації Truth Hounds Марина Слободянюк процитувала свідчення чоловіка – одного з жертв тортур у 2014 році у Луганській області. Цей випадок засвідчує системність застосування тортур росіянами щодо полонених. Також, вона підкреслила, що, попри поширену думку про те, що чоловіки є менш вразливою групою серед інших, у більшості випадків саме вони стають жертвами тортур. З моменту повномасштабного вторгнення у Truth Hounds зафіксували понад ста випадків тортур щодо чоловіків.

«Коли російські солдати почали діяти в нещодавно окупованих селах чи містах, вони почали буквально полювати на мирних жителів. Для цього вони використали вже підготовлені списки з іменами та іншими персональними даними колишніх та теперішніх бійців так званої антитерористичної операції на сході України (АТО),  представників міліції, СБУ, прокуратури та інших уповноважених органів. Це були переважно чоловіки», – розповіла Марина Слободянюк. 

У ширшому визначенні до тортур можна прирівняти умови утримання та нелюдське поводження щодо полонених окупантами українців. Про жорстоке поводження й насильницьку депортацію дітей з окупованих територій розповіла представниця організації International Partnership for Human Rights (IPHR) Катерина Бакай. російські війська викрадають та депортують українських дітей з 2014 року, але після початку повномасштабного вторгнення їх діяльність з передачі дітей набула нового розмаху.

«Ми задокументували десятки випадків депортації дітей з інвалідністю, порушеннями розвитку. Ризик катування для таких дітей підвищується через особливості їх психічного та фізичного розвитку. Позбавлені опіки своїх опікунів, особливого ставлення та звичного розпорядку дня, ці діти, яких за ствердженнями росії вона врятувала, зазнають тяжких страждань, які самі по собі можуть бути рівноцінними тортурам», – розповіла Катерина Бакай.

Задокументовані КримSOS, Тruth Hounds та IPHR регулярні випадки переведення в карцер, імітація розстрілу, брак або відсутність медичної допомоги, психологічний тиск та погрози безпеці людини або його рідним лише підтверджують свавілля та цілеспрямовані дії російської федерації на території України.

Модерувала захід Світлана Валько, координаторка проєктів IPHR. Вона зазначила, що залученість та максимальне використання мандатів, посилення санкційної політики, використання універсальної юрисдикції країнами ОБСЄ вкрай необхідні задля припинення злочинів росії на території України. 

24 квітня у Відні відбувся захід КримSOS, Тruth Hounds та IPHR в рамках Другої додаткової зустрічі з питань людського виміру ОБСЄ «Тортури та інші серйозні порушення міжнародного гуманітарного права та грубих порушень міжнародного права у сфері прав людини». 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини