Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

ТОП-5 подій України у 2021 році у сфері прав переселенців та мешканців окупованих територій

10 / 12 / 2021

До Дня прав людини КримSOS зібрав список найголовніших подій за 2021 рік, що змінили на краще ситуацію із захистом переселенців та мешканців тимчасово окупованих територій (ТОТ).  

1.Кримська платформа – ініціатива міжнародного та національного рівня 

23 серпня 2021 року у Києві відбувся установчий Саміт Кримської платформи, у якому взяли участь 46 делегацій з різних країн.  Це ініціатива Міністерства закордонних справ і Представництва Президента України в АРК, що впроваджується під керівництвом Офісу Президента.  

Головна мета платформи – деокупація Криму та повернення його Україні мирним шляхом. Крім цього, ця ініціатива має сприяти ефективному міжнародному реагуванню на окупацію Криму, формувати відповіді безпековим загрозам, посилювати міжнародний тиск на Кремль, запобігати подальшому порушенню прав людини, та захищати жертв окупаційного режиму.  

«Експерти КримSOS беруть участь у роботі тематичних груп експертів Кримської платформи. Так ми передаємо наше бачення та досвід, що ми отримали за сім років роботи з окупованими територіями», – каже координатор КримSOS Денис Савченко.  

2. Затвердили стратегію деокупації та реінтеграції ТОТ

24 березня 2021 року Президент України своїм Указом затвердив Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11 березня 2021 року «Про Стратегію деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя».  

У документі, зокрема, визначили пріоритети для держави щодо захисту прав і свобод людини, порушених внаслідок тимчасової окупації Кримського півострова, а також головні напрямки відповідної економічної, соціальної, гуманітарної, екологічної, інформаційної, оборонної та безпекової політики. 

«У Стратегії є дуже актуальний момент щодо земельних і майнових питань, оскільки саме зараз відбувається реалізація Указу президента РФ щодо примусового продажу земельних ділянок в Криму, які належать громадянам України. Важливо, що цей аспект також відображений у цій Стратегії», – сказала Ольга Куришко, співкоординаторка КримSOS.

3. Прийняли закон щодо корінних народів та скасували ВЕЗ «Крим»  

1 липня 2021 року було прийнято Закони України «Про корінні народи України» та  Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України «Про створення вільної економічної зони “Крим” та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» та внесення змін до деяких законодавчих актів України.

Відтепер кримські татари, кримчаки та караїми отримали офіційний статус корінних народів. Це один з перших кроків, спрямованих на виконання Стратегії деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя в контексті відновлення та забезпечення прав представників кримськотатарського народу та інших корінних народів України.   

«Закон встановлює правові гарантії на повне володіння всіма правами людини і основоположними свободами особам, які належать до корінних народів України. Надає максимальний захист культурних, інформаційних та інших прав корінних народів. А також запроваджує механізми та інструменти роботи з державою, зокрема, через їхні представницькі органи», – вважає Євгеній Ярошенко, аналітик КримSOS. 

Також дуже важливим стало й скасування ВЕЗ «Крим», що відмінило низку обмежень та порушень прав українців з ТОТ. Тепер мешканці півострова знову стали резидентами України. Їм спростили процедуру перевезення особистих речей через адмінмежу з материковою Україною – під час її перетину припинять діяти норми Митного кодексу України, що визначають перелік дозволених до перевезення речей. Про всі зміни можна почитати у статті тут. 

«КримSOS спільно з коаліцією громадських організацій зробив багато для прийняття зазначених змін. Але до сих пір деякі зміни у законах не враховують особливості життя українців на ТОТ. Тому у юристів та правозахисників ще багато роботи», – розповідає Анастасія Калініна, юристка КримSOS.

4. Жителі з ТОТ вперше обирали будь-який ВНЗ для вступу за спрощеною процедурою 

У червені 2021 року стартувала вступна кампанія та почали працювати освітні центри «Донбас-Україна», «Крим-Україна». Вперше жителі тимчасово окупованих територій могли вступати до будь-яких вищів на території підконтрольній Уряду України. Раніше перелік обмежувався тільки тими закладами, що були при освітніх центрах. 

Проте, попри позитивні зміни, цього року до українських ВНЗ кримчан вступило на 60 людей менше, ніж у 2020 році. Про усі недоліки системи експерти КримSOS розповідали раніше у статті. 

«Було досить багато нюансів з довідками ВПО, що за правилами мали бути видані у 2021 році. Часто дітям доводилось міняти їх у службах соцзахисту, хоча такої процедури не було передбачено у законі. Така довідка є безстроковою», – розповідає Анастасія Калініна. 

5. Звільнили від кредитних виплат за майно, що залишилось в окупованому Криму

14 липня 2021 року прийнято зміни до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»  щодо звільнення деяких категорій внутрішньо переміщених осіб від негативних наслідків невиконання грошових зобов’язань за кредитними договорами та договорами позики.

«Закон стосується тих переселенців, які виїхали з Криму та оформили там іпотеку до 20 лютого 2014 року. Для них скасували пеню по кредитам. Тобто, сума не може бути вищою, ніж це було передбачено договором», – зазначає Анастасія Калініна. 

Більш детально про зміни юристи розповідали у статті тут.   

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті