Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Вільну економічну зону «Крим» скасовано: найголовніші зміни для кримчан

22 / 11 / 2021

21 листопада набув чинності Закон про скасування вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України.

Верховна Рада створила ВЕЗ «Крим» у 2014 році спеціальним законом, яким запровадили особливий порядок застосування українського законодавства на окупованому півострові. 

Проте впровадження вільної економічної зони створювало умови для продовження ведення бізнесу в окупованому Криму і стимулювало побудову тіньових схем. Існування ВЕЗ «Крим» призвело до масових та систематичних порушень прав мешканців півострова. 

Впродовж декількох років експерти,  правозахисники та політики вимагали скасувати ВЕЗ «Крим».

І ось цей день (а точніше дні) настав!

  • 1 липня 2021 року Верховна Рада ухвалила законопроєкти 5501-д (щодо змін до Податкового кодексу), 5502-д (про скасування закону «Про створення вільної економічної зони “Крим”») та 5503-д (щодо змін до Митного кодексу). 
  • 19 серпня Президент України підписав закон про скасування ВЕЗ «Крим».
  • 20 серпня закон було опубліковано.
  • 21 листопада закон набув чинності.

Про основні позитивні наслідки від скасування ВЕЗ «Крим» у коментарі QirimInfo розповіла юристка КримSOS Анастасія Калініна.

Прирівнення кримчан до резидентів України

За словами Анастасії Калініної, це головна позитивна зміна для мешканців окупованого Криму.

«Законом про ВЕЗ “Крим” кримчан прирівнювали до нерезидентів! А це, по-суті, іноземці. Цим саме ми фактично 7 років визнавали кримчан іноземцями!», — сказала юристка КримSOS.

Через статус нерезидентів кримчани практично не могли відкрити рахунки в українських банках. Також громадяни України із кримською «пропискою» платили більший податок при продажу, обміні чи успадкуванні нерухомості. З 21 листопада кримчани вважаються повноправними резидентами України.

Спрощення перевезення особистих речей через адмінмежу

«Тепер на перетин адмінмежі Криму припиняють поширюватися норми Митного кодексу України. Перевезення товарів залишається забороненим, але встановлюється чіткий перелік особистих речей, які не можна перевозити через КПВВ. На адмінмежі з Кримом продовжує здійснювати контроль Державна прикордонна служба України».

Тимчасове звільнення від сплати основної суми «кримської» іпотеки

«Упродовж строку тимчасової окупації особи, які проживають в Криму, або перемістилися звідти, звільняються від обов’язку погашення основної суми іпотечного кредиту, якщо об’єктом іпотеки є майно, розташоване в окупованому Криму».

Врегулювання порядку оформлення спадщини

«Вносяться зміни до закону “Про нотаріат”, якими регулюватиметься порядок оформлення спадщини по спадкових справах, які були відкриті в Криму до окупації, але не були закінчені. Тепер кримчани можуть звернутися до нотаріуса на підконтрольній Уряду України території, аби той завершив процес успадкування».

Спрощення порядку ввезення готівки з окупованого Криму на материкову частину України

«Нацбанк ще 15 листопада скасував низку своїх постанов, які регулювали процедури відповідно до закону про ВЕЗ “Крим”. Зокрема було спрощено порядок перевезення готівки через адмінмежу. Ми ще очікуємо на додаткові роз’яснення від прикордонної та податкової служб щодо ввезення готівки. Також додам, що залишаються чинними постанови НБУ про заборону переказів коштів між окупованим Кримом та рештою території України, а також заборона на залучення в Україну депозитів та/або надання кредитів у валюті держави-окупанта».

Команда КримSOS вітає скасування вільної економічної зони «Крим». Ми вважаємо, що це позитивний крок української влади назустріч кримчанам, який сприятиме їхній реінтеграції.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини