Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Стягнення аліментів з боржника, який залишився проживати на тимчасово окупованій території

4 / 01 / 2022

На жаль, у випадку проживання боржника на неконтрольованій території, виконання рішення суду (судового наказу) про стягнення аліментів може стати проблематичним або навіть неможливим через те, що органи влади, у тому числі і Державна виконавча служба, не здійснюють свої повноваження на цій території.

Для виконання рішення найкраще, якщо в боржника є грошові активи, доходи або майно на підконтрольній території України, однак не варто опускати  руки.

Для початку потрібно розуміти, що після початку окупації АРК та м. Севастополь питання примусового виконання рішень судів, інших органів (посадових осіб), підвідомчих органам державної виконавчої служби на тимчасового окупованих територіях України регламентовано Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5, та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2012 р. за № 489/20802.

Так, п. 4 розділу І вказаної Інструкції передбачено, що виконання рішень щодо боржників, які знаходяться на території, яка відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є тимчасово окупованою територією України, здійснюється відділом примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України.

Отже, процедура стягнення аліментів з боржника, який проживає на ТОТ виглядає таким чином.

Крок № 1. Підготувати позовну заяву/заяву про видачу судового наказу про стягнення аліментів. Це можна зробити самостійно, скориставшись відповідними зразками (посилання: https://cutt.ly/odIDDLM ), або звернутись  за допомогою до Херсонського  офісу КримSOS (адреса: м. Херсон, пров. Успенський, 40).

При цьому необхідно розуміти відмінність між позовною заявою про стягнення аліментів та заявою про видачу судового наказу.

Так, судовий наказ може бути видано лише якщо заявлено вимогу про стягнення аліментів: у розмірі 1/4 — на одну дитину, 1/3 — на двох дітей, 1/2 — на трьох і більше дітей від заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку; на дитину у твердій грошовій сумі в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Таким чином, за судовим наказом аліменти можна стягнути лиш у чітко визначених розмірах: мінімальний розмір аліментів у будь-якому випадку – 50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку; максимальний розмір аліментів, який може стягнути суд на підставі судового наказу – 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку; При цьому суд не викликає заявника та боржника до суду, судові засідання не проводяться.

Водночас, позовна заява про стягнення аліментів подається у випадку, якщо особа хоче інший, – зазвичай більший, – розмір аліментів, ніж той, який можна стягнути на підставі судового наказу. Наприклад, якщо на одну дитину позивач бажає отримати 1/3 заробітку платника, або 3000 гривень, якщо аліменти стягують у твердій грошовій сумі.

Крок № 2.Подати позовну заяву/заяву про видачу судового наказу з додатками до будь-якого  місцевого суду м. Херсона або Херсонської області

Крок № 3. Отримати рішення суду та виконавчий лист (у випадку подання позовної заяви про стягнення аліментів) або судовий наказ (у випадку подання заяви про видачу судового наказу). При цьому судовий наказ є виконавчим документом та підлягає примусовому виконанню БЕЗ видачі на нього виконавчого листа.

Крок № 4 Звернутися до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (поштова адреса: 73027 м. Херсон, вул. Комкова, 87, корп.2) із заявою про відкриття виконавчого провадження про стягнення аліментівта судовим наказом або виконавчим листом про стягнення аліментів.

Крок № 5. Відділ примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України приймає документи, перевіряє їх і, якщо немає зауважень, відкриває виконавче провадження. У будь-якому випадку державним виконавцем мають бути здійснені такі заходи:

1. Звернення стягнення на майно боржника [MS1] (за наявності заборгованості зі сплати аліментів у понад три місяці).

Для визначення переліку майна та джерел доходу боржника державний виконавець робить запити до відповідних державних органів України для отримання інформації про наявність та розмір доходів боржника на контрольованій території України, місце роботи, наявність банківських рахунків, у тому числі депозитів, про наявність права власності на об’єкти нерухомості, земельні ділянки та транспортні засоби.

Якщо в боржника є нерухоме майно на підконтрольній території України, на цю нерухомість може бути накладено арешт. Пізніше можлива примусова реалізація цього майна.

Якщо в боржника є нерухоме майно на непідконтрольній території, накладання арешту на це майно також можливе. Це зробить неможливим здійснення боржником будь-яких угод щодо цього майна відповідно до українського законодавства.

Якщо в боржника є транспортний засіб, виконавець може накласти на нього арешт і оголосити в розшук. У випадку виїзду транспортного засобу на контрольовану територію України, його буде затримано поліцією і вилучено в боржника.

Якщо в боржника є грошові активи на рахунках в українських банках або будь-яке джерело доходу в Україні ( заробітня плата, пенсія, стипендія, соціальні виплати, відкриття спадщини тощо) виконавцем буде звернено[MS2]  стягнення на цей дохід.

2. Обмеження прав боржника.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму виплат за шість місяців, державний виконавець виносить мотивовані постанови:

  1. Про встановлення тимчасового обмеження на право виїзду боржника за межі України до повного погашення заборгованості зі сплати аліментів. Варто зазначити, що в такому випадку боржник буде позбавлений права у в’їзді на територію АРК до свого зареєстрованого місця проживання, оскільки відповідно до підпункту 2 пункту 38 постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 367 «Про затвердження Порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї», уповноважені посадові особи підрозділу охорони державного кордону відмовляють у в’їзді на тимчасово окуповану територію України у випадку, коли у базах даних Держприкордонслужби є інформація про заборону особі виїзду з України.
  2. Про встановлення тимчасового обмеження боржника в праві керування транспортними засобами до повного погашення заборгованості зі сплати аліментів.

Звичайно зазначені обмеження прав не допоможуть стягнути аліменти з боржника, що перебуває на неконтрольованій території, проте можуть подіяти в разі повернення боржника на контрольовану територію України.

У контексті наявної заборгованості зі сплати аліментів слід також акцентувати увагу на важливому моменті:  якщо існує заборгованість у понад 4 місяці або у понад 3 місяці для дитини з інвалідністю або тяжкою хворобою, один з батьків може виїхати з дитиною за кордон на строк до 1 місяця і більше без дозволу боржника. Для цього необхідно:

  • отримати у відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (поштова адреса: 73027 м.Херсон, вул.Комкова, 87, корп.2) довідку про наявність у другого з батьків заборгованості зі сплати аліментів
  • На кордоні пред’явити довідку про наявність у другого з батьків заборгованості: понад 4 місяців або понад 3 місяці + документ, що підтверджує тяжку хворобу або інвалідність дитини.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті