Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Привласнення минулого для виправдання окупації: ЮНЕСКО опублікувала доповідь про ситуацію в Криму

15 / 09 / 2021

ЮНЕСКО опублікувала доповідь про ситуацію в галузі культури, освіти та прав людини в окупованому Криму.

У цьому документі експерти надали інформацію про стан справ на півострові за період із січня 2020 року до кінця липня 2021 року.

У доповіді йдеться про численні порушення з боку Росії норм міжнародного права, прав людини, а також варварського поводження з культурними та історичними об’єктами.

Особливу увагу в документі приділено нищенню російською владою культурної спадщини України в Криму:

  • кримські артефакти перевозяться в Росію — без забезпечення безпеки або дозволу України, як того вимагає міжнародне право — для демонстрації на виставках, присвячених культурній спадщині Росії;
  • знахідки, виявлені в результаті численних несанкціонованих археологічних розкопок, часто незаконно вивозяться в Росію або потрапляють на чорний ринок;
  • Об’єкт світової спадщини ЮНЕСКО «Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора» піддається неправильному поводженню — зокрема, влада РФ використовує його для релігійних і розважальних цілей, що завдає йому шкоди. Також на його території проводяться нелегальні розкопки;
  • для будівництва траси «Таврида», яка веде до Керченського мосту, були знищені мусульманські поховання та численні археологічні артефакти;
  • «реставрація» включеного в попередній список ЮНЕСКО Бахчисарайського палацу кримських ханів, яка має деструктивний характер.

У документі звертається увага на присвоєнні Росією собі українських культурних цінностей і намаганні фальсифікувати історичні факти задля обґрунтування прав РФ на Крим. 

«Росія використовує таке привласнення для реалізації своєї комплексної довгострокової стратегії щодо зміцнення свого історичного, культурного і релігійного домінування над минулим, сьогоденням і майбутнім Криму. Росія реалізує цю політику декількома способами, щоб вплинути на культурний сектор: вона незаконно вивозить артефакти з окупованого Криму, які потім експонує в Росії зі своїми власними кураторськими наративами, проводить несанкціоновані археологічні розкопки, стирає сліди культурної присутності кримських татар на півострові, а їхню релігію перетворює в зброю проти них самих (мається на увазі політичні “справи Хізб ут-Тахрір”, — ред)», — йдеться у звіті

Ці дії РФ, зазначає ЮНЕСКО, послаблюють фундаментальну роль корінного народу в історії Криму до його захоплення Росією. Такими методами РФ забезпечує ідеологічне і історичне виправдання своєї окупації півострова, йдеться у документі.

У доповіді також зазначають, що РФ не виконує свої зобов’язання щодо збереження об’єктів культурної спадщини в Криму та веде на таких об’єктах незаконні «археологічні розкопки».

Окупаційна влада, зокрема з порушенням міжнародного права, у 2021 році почала незаконні «археологічні розкопки» в Херсонесі. Це може поставити під загрозу його статус об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, зазначається у доповіді.

Ці незаконні «розкопки» ведуться зокрема із залученням важкої будівельної техніки, яка руйнує культурні шари і унеможливлює подальші археологічні дослідження. 

Іншим прикладом нищення Росією культурно-історичної спадщини в Криму є «реставрація» Ханського палацу у Бахчисараї. «Реставраційні роботи» російської влади, як зазначено у доповіді, «створюють реальну загрозу знищення історико-культурної цінності пам’ятника».

«24 квітня 2021 р. так званий «міністр культури Республіки Крим» А. Новосельська оголосила про плани “відреставрувати” 16 об’єктів Бахчисарайського історико-культурного заповідника … Попередні “реставраційні роботи”, проведені Російською Федерацією в Ханському палаці в Бахчисараї, включаючи заміну автентичних структурних елементів і оригінального середньовічного черепичного даху, що поставили під питання збереження історичної та культурної цінності Ханського палацу як єдиного збереженого зразка кримськотатарської палацової архітектури», — сказано у звіті.

Також у доповіді ЮНЕСКО йдеться про те, що РФ продовжує політичні переслідування кримських татар та їхніх лідерів, знищує освіту українською та кримськотатарською мовами, переслідує незалежні ЗМІ та релігійні організації та посилює пропаганду мілітаризму серед дітей.

Докладніше про те, як Росія нищить археологічні пам’ятки та намагається привласнити собі минуле Криму, читайте у нашому матеріалі.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті