Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

«Мамо, подаруй мені автомат»: як у Криму вчать «батьківщину» любити

13 / 09 / 2021

Окупанти планують «завербувати» в «Юнармію» 10% кримських школярів до кінця 2024 року. Про це заявила заступниця Голови так званої Ради міністрів Республіки Крим – «міністр праці і соціального захисту Республіки Крим» Олена Романовська. 

Додатковим інструментом в реалізації мілітарних фантазій окупаційної влади має стати військово-патріотичний табір «Авангард». Для нього вже виділили велику ділянку землі під Саками в селі Орехово. 8 червня стало відомо, що так звана «рада міністрів» окупованого Криму забрала для будівництва земельні ділянки з кадастровими номерами 573 і 426. Раніше на одній з цих ділянок базувався дитячий табір ім. Юрія Гагаріна. 

Всього російська влада планує відкрити 37 подібних центрів. Один з них вже відкрився в підмосковному Одинцово 9 березня 2021 року. На офіційному сайті говориться, що центр розрахований на одночасне навчання 600 курсантів з плановим збільшенням місткості до 900 чоловік. Збори в цьому таборі тривають п’ять днів. За цей час підлітків від 15 до 17 років навчають військовій справі, володінню зброєю і розповідають як «імперію» правильно любити. Для наочності, щоб, так би мовити, перейти від теорії до практики на території є симулятори стрибків з парашутом, тренажер для водіння важкої техніки, і тренувальні автомати. 

Табір “Авангард”, м. Одинцово

«Створюючи центр ми відійшли від нескінченних суперечок про те, чи потрібна військова підготовка в школі. Діти приїжджають добровільно, за конкурсом», – розповів Сергій Шойгу. 

На скільки добровільно приїжджають туди діти – велике питання. Юнармія – додаткова освіта, однак, батьки на умовах анонімності розповідають, що стикалися з адміністративним тиском в школі і настійною рекомендацією відвідувати патріотичний рух. На даний момент 300 шкіл окупованого Криму підтримують юнармійский рух. 

Організація була створена в 2015 році з ініціативи міністра оборони РФ Сергія Шойгу. Курирує діяльність кримської організації «Юнарміі» колишній регіонал, депутат підконтрольної Москві Сімферопольської міськради Валерій Іллічов. Членами формування можуть стати діти віком від 11 до 18 років. Під час занять учнів привчають до російської військовій формі, навчають історії «возз’єднання Росії з Кримом», тактиці ведення бою і стройовій підготовці. Особлива увага приділяється навичкам володіння вогнепальною зброєю. До речі, в ім’я цих цілей, в Севастополі за рішенням Міноборони РФ в лютому 2019 відкрили «Будинок Юнарміі». Як повідомляє прес-служба відомства: «У стінах створеного військово-патріотичного об’єкта школярі Севастополя, під керівництвом досвідчених інструкторів-військовослужбовців вивчають на практиці основи загальновійськової підготовки, беруть участь в заняттях зі збірки-розбиранні автомата Калашникова АК-74, навчаються стройової і фізичної підготовки» . Крім того, дітей змушують присягати руху та на вірність Росії. 

Фото: Reuters

Цікаво, що в липні 2021 року Прокуратура Автономної Республіки Крим повідомила про підозру керівнику штабу «Юнарміі» в Севастополі за «порушення законів і звичаїв війни», оскільки пропаганда, спрямована на забезпечення добровільного вступу до армії цивільного населення, заборонена статтею 51 (1) Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року. 

«Досудовим розслідуванням установлено, що підозрюваний після окупації півострова Російською Федерацією, у 2016 році «очолив» регіональний штаб «Юнармії» м. Севастополя з метою підготовки дітей з основ військової служби в освітніх установах і учбових закладах військово-патріотичного виховання для подальшої їх служби в Збройних силах РФ та інших силових відомствах,» – сказано в повідомленні прес-служби відомства. 

Російська пропаганда невипадково обрала кримських дітей як найбільш важливу цільову аудиторію, вважає аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко. 

«По-перше, у кримських дітей ще не сформований світогляд про події в Криму і світі, на відміну від старших поколінь. По-друге, з кожним роком в Криму стає все менше дітей, які пам’ятають «український період» свого життя. Тому окупанти з дитинства їх хочуть виховувати в дусі «русского мира» і ненависті до всього українського. Пропаганда військової служби в російській армії також покликана зменшити кількість кримчан, які будуть ухилятися від призову на військову службу після досягнення 18 років. Мілітаризація дітей в Криму порушує низку положень Конвенції про права дитини. Зокрема, ст. 29 Конвенції передбачає, що освіта дитини має бути спрямована на виховання поваги до прав людини, різних етнічних, національних і релігійних груп, корінних народів, навколишнього середовища, а також Статуту ООН. Цікаво подивитися, що з перерахованого вище охоплює освітня програма військово-патріотичних таборів в окупованому Криму», – відзначив Ярошенко. 

При цьому, той факт, що діти з якоїсь причини не поповнили ряди «Юнарміі» або кадетських класів, в очах російських законотворців – аномалія. «У дитини боязнь автомата, він не знає, що таке граната, як її кидати. Хіба це нормальне явище?» – заявив керівник комітету Ради Федерації (верхньої палати законодавчого органу РФ, – ред.) з оборони і безпеки Віктор Бондарєв у зверненні до голови Міносвіти РФ Ольги Васильєвої. 

Заманюють підлітків до лав «Юнарміі» різними способами. Крім адміністративного тиску на батьків в школах, в хід йдуть військово-спортивні ігри, реконструкція військових дій за участю дітей, контактні виставки зброї і повсюдна героїзація «зелених чоловічків». У дитячих садках любов до військової форми закладається з молодших груп. Напевно багато хто бачив фото і відео з дитячих садків, де діти невміло марширують в пілотках з іграшковими автоматами в руках. Ось така романтизація війни. І з кожним роком військово-патріотичні фантазії Кремля заводять все далі. 

Фото: Reuters

Цікаво, що в 2012 році на зустрічі з громадськими діячами з питань патріотичного виховання молоді президент Росії Володимир Путін підкреслив, що саме радянський досвід шаблонної роботи в цьому питанні вважає невдалим: 

«Ця робота непроста, і найголовніша «заковика», найголовніша небезпека цієї роботи – якщо вона буде формальною. Вона тоді вб’є нашу кінцеву мету на корню, з перших кроків – так, як це, на жаль, до певної міри сталося і в покійному в бозі Радянському Союзі. Адже люди настільки втомилися від прямої і тупої пропаганди, що вони перестали їй довіряти … Шаблон в цій роботі абсолютно неприпустимий, він контрпродуктивний. Але займатися цією справою – патріотичним вихованням – можуть тільки розумні люди, я хочу це підкреслити. Такі люди, які добре освічені і розуміють, до чого призведе відсутність такої роботи вцілому. До яких тяжких наслідків для Вітчизни і нашого народу призведе взагалі відсутність будь-якої патріотичної роботи. Але робити це потрібно талановито – це найважливіша складова роботи з патріотичного виховання». 

Проте було б несправедливо сказати, що нинішнє військове виховання у вигляді «Юнарміі» – це щось новаторське і не шаблонне. 

Досить згадати напіввоєнну нацистську організацію Гітлерюгенд. Юних гітлерівців готували стати повноцінними солдатами, що б’ються за нацистську державу. У підлітків була певна форма, вони проходили початкову військову підготовку, вчилися поводитися зі зброєю, ходити строєм, любити вождя. Але іноді, щоб відпочити від «війни», проводилися спортивні змагання. Чим все закінчилося всі пам’ятають з підручників історії. Нічого не нагадує?

Тільки якщо в нацистській Німеччині підлітків розцінювали як майбутніх партійців і активно залучали до партійної діяльності, то в сучасній Росії ведуться розмови про позбавлення молоді виборчих прав. 

«Ми зіткнемося з необхідністю позбавити молодь виборчих прав, напевно, найближчим часом. Тому що інакше ми втратимо країну. Це правда. Тому що ці люди нічого не знають, це майже Україна, це жахливо. Ну моя думка: нинішній молоді взагалі не потрібні виборчі права. Тому що молодь – це стан хворобливий, який проходить з віком», – заявив віце-президент компанії «Роснефть» Міхаїл Леонтьєв в ефірі радіостанції «Вєсті FM». 

Поки що ця думка лишається лише міркуваннями на радіо. У всякому разі, ніяких законодавчих ініціатив з цього приводу немає. 

Крим для Кремля став плацдармом для виховання якісно нового покоління, в якому прагнуть вбити все українське. Окупаційній владі потрібна мілітаризована молодь, яка буде підтримувати і брати участь у військових авантюрах Росії і активно протистояти “5-й колоні”, та й усьому світові, якщо буде потрібно. 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті