Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Пошкоджене та знищене житло: як отримати компенсацію та куди звертатися. Рекомендації від юристів КримSOS (оновлено)

5 / 05 / 2022

Уряд отримав понад 335 тисяч заяв про пошкоджене майно українців внаслідок повномасштабного вторгнення рф в Україну – про це повідомив Михайло Федоров (Мінцифра). Юристи КримSOS проаналізували поточну ситуацію та підготували рекомендації, яким чином українці можуть отримати компенсацію та куди потрібно звертатися.

Варіант 1: є доступ до житла

Якщо власники мають доступ до житла, то в першу чергу потрібно ретельно зафіксувати пошкодження на фото та відео. 

 1. Це можна зробити самостійно та попросити сусідів або свідків – щоб вони залишили підписи в документі.
 2. Залучити до підписання акту місцеву владу, органи місцевого самоврядування, представників компанії з обслуговування будинку, забудовника тощо.
 3. За можливості варто залучити професійного оцінювача або експерта з будівництва для попереднього розрахунку розміру спричиненої шкоди. Оскільки на сьогодні законодавством не встановлено, в якій формі мають фіксуватись пошкодження житла, будь – яка письмова форма є прийнятною, якщо вона дозволяє зафіксувати руйнування. 

В багатьох населених пунктах фіксація пошкоджень та руйнувань здійснюється централізовано за участю місцевої влади. Треба дізнатись, як вирішується питання фіксації саме у вашому населеному пункті. Наприклад, звернутися до старости села, районної чи міської ради тощо.

Варіант 2: немає доступу до житла.

Якщо житло знаходиться на території активних бойових дій, власники перебувають за кордоном або з інших причин не мають доступу до житла.

1. Подати заявку про пошкоджене майно в Дії. Вносити дані потрібно тільки щодо вашого власного житла. Одна людина не може подати заяву на весь будинок, а тільки на свою квартиру. Після реєстрації повідомлення очікуйте на інформацію про початок процедури оцінки та компенсації, що будуть визначені урядом.

2. Подати заяву на відновлення житла невдовзі можна буде й офлайн через Центри надання адмінпослуг.

3. За можливості попросити інших людей, які мають доступ до житла, ретельно зафіксувати пошкодження на фото та відео. 

Варіант 3: незначні руйнування та є доступ до житла

Якщо власники повертаються в своє житло, яке зазнало незначних руйнувань і потребує невеликого ремонту (пошкоджений дах, вибиті вікна тощо). В таких випадках у людей немає можливості чекати довго на компенсацію і вони намагаються усунути пошкодження аби використовувати житло надалі. 

 1. Ретельно зафіксуйте руйнування, складіть акт та долучіть до фіксації органи місцевої влади та самоврядування. 
 2. Копію акту варто надіслати в місцеву раду. 
 3. Під час будівельних робіт документально фіксувати всі витрати – чеками, товарними накладними, актами виконаних робіт з будівельниками тощо. В майбутньому це дозволить претендувати на компенсацію. 

Чого чекати на законодавчому рівні? 

З 22 травня 2023 року набирає чинності Закон України  № 7198 «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації».  Що передбачає: 

 • Рішення про компенсацію приймається Комісіями з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією. Комісії створюються виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради.
 • Для отримання компенсації необхідно подати заяву в Комісію за місцеперебуванням майна. Заяву можна подавати під час дії воєнного стану та протягом одного року після його завершення або припинення. Зробити це можна двома способами:
  1) в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, а також через мобільний додаток Єдиного державного вебпорталу електронних послуг –  громадянином України;
  2) в паперовій формі через центр надання адміністративних послуг, органи соціального захисту населення, або нотаріуса.
 • Компенсація за зруйноване майно надається у вигляді:
  1) грошової компенсації;
  2) об’єкта нерухомого майна шляхом фінансування його будівництва;
  3) фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.
 • Граничний розмір компенсації за знищене нерухоме майно не може перевищувати вартості 150м² за один об’єкт нерухомого майна (знищені житлові будинки могли бути більшої площі), а обрахунок вартості 1 м² об’єкта нерухомого майна здійснюватиметься за методикою, визначеною КМУ.
 • Пріоритетне право на отримання компенсації мають:
  1) багатодітні сім’ї;
  2) особи з інвалідністю I та II груп;
  3) учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи, визначені частиною першою статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
 • Компенсацію не отримають особи, до яких застосовані санкції відповідно до Закону України «Про санкції», засуджені за злочини проти основ національної безпеки України, а також спадкоємці вищезазначених осіб»

Якщо у вас виникають юридичні питання — рекомендуємо звернутися до юристів «гарячої лінії КримSOS» за номерами +380962240123 для дзвінків Україною та світом, +380952775355 та +38 063 077 16 19 у Viber, Signal, Telegram, WhatsApp. Вони працюють із 9:00 до 18:00 з понеділка до п’ятниці, у суботу за номерами можна надсилати повідомлення в месенджерах.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті