Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Несвобода пересування: КримSOS взяла участь у дискусії, присвяченій впливу COVID-19 на дотримання прав мешканців окупованих територій

9 / 12 / 2020

Основною темою обговорення учасників заходу став вплив COVID-19 на дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та мешканців тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей і АР Крим та м.Севастополь.

Через пандемію, ця категорія осіб та інші постраждалі від конфлікту зіткнулися із новими викликами та складнощами: обмеження свободи пересування, ізоляція на окупованих територіях, відсутність належної медичної допомоги та інформації про розповсюдження коронавірусу, економічні складнощі стали новою реальністю для цих людей.

У дискусії взяла участь координаторка юридичного напряму КримSOS Ольга Куришко. Під час свого виступу вона звернула увагу на обмеження перетину адмінмежі між тимчасово окупованим Кримом та Херсонською областю, які ввела влада РФ.

«Окупаційна влада Криму ввела обмеження з березня 2020 року. Вони діють досі. За оцінками нашого моніторингу і публікацій на тимчасово окупованій території, ці обмеження будуть продовжені. Також говорять про те, що із ситуації з карантинними обмеженнями не вийдуть до літа 2021 року. Головна проблема зараз для кримчан, це саме можливість перетину адмінкордону. Є перелік підстав перетину адмінмежі у бік підконтрольній Україні території і назад. Зараз можливість багаторазового перетину адмінмежі мають лише родичі першої лінії спорідненості: чоловік-дружина, батьки-діти. Ці міри призводять до обмеження або унеможливлення реалізації деяких прав жителям тимчасово окупованих територій», — сказала Ольга Куришко.

Також координаторка КримSOS нагадала про обмеження з боку української влади. 

«Обмеження на перетин адмінмежі було 2 рази. Обидва рази це було достатньо неочікувано, особливо в останній раз, в серпні. Тоді, разом з Українською Гельсінською спілкою і Кримською правозахисною групою ми робили брифінг  і говорили про ту кількість звернень, яку ми отримали, і пропонували рекомендації для української влади про те, як не треба робити в даній ситуації. Одним із останніх рішень української влади було визначено повний перелік гуманітарних підстав для перетину адмінмежі у випадку якщо знов буде обмежена робота КПВВ. Це гарний крок з боку української влади», — сказала Ольга Куришко.

Також координаторка КримSOS звернула увагу на те, що карантинні обмеження на перетин адмінкордону призвели до  низки інших проблем для кримчан.

«По-перше — це нав’язування російського громадянства, оскільки при такому дуже великому контролі за переміщенням населення через адмінмежу, окупаційна влада намагалася виявляти тих людей, які не отримали паспорти РФ. Прикордонники РФ з’ясовували у кого є подвійне громадянство і виявляли тих кримчан, хто не отримав паспорт РФ після початку окупації Криму. Друга проблема — це питання нерухомості, оскільки її відвідування в Криму не є підставою для перетину адмінмежі. До нас звертаються дуже багато людей, які питають що можна з цим робити. Люди не мають змоги відвідувати або утримувати свою власність і вони починають її продавати, що грає на руку окупаційній владі, оскільки в Росії прийнято закон про заборону володіння земельними ділянками не громадянам РФ. І третє — обмеження на перетин адмінмежі призвело до того, що є певний відсоток дітей, які так і не змогли вступити до українських ВНЗ», — додала Ольга Куришко.

Нагадаємо, 25 листопада Уряд України затвердив перелік підстав для перетину адмінмежі з Кримом у випадку повторного закриття КПВВ.

 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини