Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

КримSOS: росія робить усе можливе, щоб видати свої злочини за законні дії 

13 / 10 / 2023

росія приймає безглузді закони, щоб з їхньою допомогою замаскувати свої злочини на окупованих територіях України під законні дії. Водночас вона продовжує порушувати міжнародне гуманітарне право, примушуючи громадян України отримувати громадянство держави-окупанта. Про це юристка КримSOS Анастасія Калініна розповіла на круглому столі Коаліції «Україна. П’ята ранку». 

«Вони [росія] роблять усе, щоби замаскувати свої дії під законні. Вони постійно приймають закони, які порушують здоровий глузд, але їм важливо, щоби все було за законом. Ми бачимо це з початку кримінальних переслідувань у Криму з 2014 року. Якщо прослідкувати, то у 2014 році був спочатку ухвалений так званий акт входження Криму до російської федерації, далі акт автоматичної паспортизації, потім у 2016 році видається указ про те, що людям треба повідомити про наявність українського громадянства», — розповіла Анастасія Калініна. 

У 2017 році держдума рф ухвалила закон, згідно з яким, під час отримання громадянства рф необхідно «присягатися на вірність росії». Уже у 2018 році почалася свавільна депортація громадян України з окупованого півострова, а у 2020 році мешканцям Криму з українським паспортом заборонили володіти землею, що розташована на «кордоні». 

Уже після початку повномасштабного вторгнення в росії почали ухвалювати закони про примусову депортацію та спрощений механізм набуття громадянства рф для всіх громадян України. 

З початку окупації півострова росія створила умови, за яких паспорт громадянина рф — єдиний шанс мати права та можливості в Криму. Водночас це суперечить усім можливим нормам міжнародного гуманітарного права. Україна не визнає паспорти рф, видані на тимчасово окупованих територіях, та вважає їх юридично нікчемними. 

«Міжнародне гуманітарне право та Гаазька конвенція забороняє примушувати на вірність жителів окупованої території окупаційній державі. Тут важливо додати, що міжнародне гуманітарне право не передбачає жодної відповідальності за ці дії. І ми бачимо, що російська федерація грубо порушує всі норми міжнародного гуманітарного права», — додає юристка. 

Якщо ви маєте юридичні запитання, можете звернутися на спеціалізовану «гарячу лінію» КримSOS за номерами: +380962240123 для дзвінків Україною та світом +38 095 277 53 55 та +38 063 077 16 19 у Viber, Signal, Telegram, WhatsApp. Спеціалісти приймають дзвінки із 9:00 до 18:00 з понеділка по п’ятницю. У вихідні за вказаними номерами можна надіслати повідомлення в месенджерах. 

Вибір редакції

Ще Новини