Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Фестиваль тиші

25 / 08 / 2015

Кожного літа ще неокупований Крим був епіцентром музичних та спортивних фестивалів. Але з 2014 року все змінилось: організаторам фестивалів довелось або підлаштовуватись під умови окупантів, або шукати нові місця для заходів. З одного боку, це нелегко — починати все ледь не з «нуля». Але і тим, хто залишився в російському Криму, прийшлось несолодко: статус окупованої території та загроза санкцій від відвідування півострова відлякує від нього зарубіжних гостей. QirimInfo зробив короткий аналіз того, як колишні кримські фестивалі прилаштувались до наявних умов на півострові.

 

Befooz

Фестиваль «KaZaнтип» з 2003 року і до анексії Криму щорічно проходив в селі Поповка в Криму, але рік тому фест відмінили. Це стало справжньою катастрофою для місцевого населення, значна кількість котрого фактично існувала за рахунок відвідувачів «КаZантипу». Вже цього літа фестиваль перейменували на «Befooz», але це не змінило ставлення до нього місцевої влади.

Джерело: сторінка «Befooz» у facebook

Спочатку російський прокурор Криму Наталя Поклонська звинуватила організаторів заходу в порушенні антитерористичної, протипожежної та санітарно-епідеміологічної безпеки. І поки ці норми федерального законодавства не почнуть діяти, доки проведення фестивалю буде заборонене. Про це «прокурор Криму» написала на своїй сторінці Facebook.

Організаторів фесту звинувачували також в несанкціонованій забудові набережної, як і в недозволеній торгівлі алкоголем. А згодом правоохоронці заявили про наявний обіг наркотиків серед відвідувачів «Befooz». Вже 1 липня Поклонська опублікувала інформацію про затримання напередодні, під час традиційного святкування фестивального «Нового року”, на території забороненого «Befooz» 10 осіб у стані наркотичного сп’яніння. За версією міліції, частина молодих людей вживала амфетамін, інша – марихуану.

Заборона на проведення заходу не вплинула на рішучість організаторів: вони вирішили таки відкрити фестиваль, але змушені були робити це при вимкненому світлі. Крім того, біля входу на територію проекту постійно чергували правоохоронці, які увечері повністю закривали всі проходи до пляжу. Вночі поліція патрулювала селище. Відпочиваючих, у яких не було при собі паспортів, поліцейські супроводжували до місць розміщення.

Вже 4 серпня співробітники ОМОН навідались до двох готелів, де проводили час учасники проекту Befooz». Про це на своїй сторінці в Facebook повідомив засновник і беззмінний «президент» «Республіки КаZантип» Микита Маршунок.

«Міністерство надзвичайних ситуацій та прокуратура продовжують, мабуть, битися з вогнем, який у вас всередині. Цей вогонь в серцях і очах найнебезпечніший і «надзвичайний», – написав він пізніше на сторінці фестивалю. І назвав це антитуристичною операцією.

Намагання організаторів «Befooz» підлаштуватися під вимоги влади не допомогли. Хоча прихильники фестивалю намагалися отримати підтримку в проведенні «Befooz» від очільника окупованого Криму Сергія Аксьонова та навіть президента Росії Володимира Путіна за допомогою онлайн-петиції.

Але в результаті, фестиваль не вдалося провести належним чином: 6 серпня суд призупинив його діяльність.

 

Extreme Крим

Альтернативою «КаZантипу» міністр інформації російського уряду Криму Дмитро Полонський назвав фестиваль екстремальних видів спорту «Extreme Крым 2015», який традиційно відбувся на початку серпня в селі Оленівка Чорноморського району Криму.

Джерело: olenevkabibl.blogspot.com

Цей захід підтримала місцева влада, а генеральним партнером став «Генбанк», який нещодавно передав половину уставного капіталу кримській владі.

За словами Полонського, фестиваль має намір популяризувати спорт та здоровий спосіб життя, а також рекламувати маловідомі на даний момент, в тому числі і росіянам, місця відпочинку. Хедлайнером «Extreme Крым 2015» була Чичеріна, а ведучим — український шоумен Коля Сєрьга. Однак фестиваль в результаті виявися непоміченим через голосний провал фестивалю «Befooz», який і заполонив ледь не весь інформаційний простір.

 

КримФест

«КримФест» взагалі став повним провалом. Його бойкотували навіть російські музиканти через заполітизованість: захід мав проходити під гаслом «Крим – наш!» Від участі відмовилися групи «25/17», «DISTEMPER», «Тараканы» і «Оригами». Головним чином, музиканти пояснювали свою відмову незгодою з форматом і «ура патріотичними» гаслами фестивалю. Учасники гурту 25/17» на своїй сторінці в соцмережах зазначили, що банери з написами «Крим — наш» ображають їхні естетичні почуття.

Джерело: apostrophe.com.ua

В ефірі телеканалу «Дождь» соліст гурту «Тараканы» Дмитро Спірін назвав приблизно таку ж причину відмови гурту від виступу на фестивалі: «Грубо кажучи, ми домовлялись з організаторами фестивалю, щоб лозунгу «Крим — наш» саме в такому формулюванні ніде не було. Адже вони стверджували, що їхній фестиваль не мав і ніколи не буде мати відношення до жодних політичних процесів, які навколо цієї території відбуваються останнім часом. Ми вимагали підтвердження цьому, доказів, або хоча б відсутності навіть натяків на те, що щось не так… Потім у нас виникло відчуття того, що сам захід дуже непрофесійно влаштований, що його організатори просто…непрофесіонали». Крім того, Спірін підтвердив, що директору гурту погрожували під час переговорів, коли гурт відмовився виступати.

Кількість слухачів на фестивалі також залишала бажати кращого: фото в Instagram відвідувачів демонструють ледь не повну відсутність людей під сценами під час концертів. «Організації нуль, нормального ставлення до гуртів — нуль. Ось власне все, що ми там побачили», – розподвідає про фест одна з його відвідувачок в соцмережі.

 

Z-Games

Не збирається повертатись в Крим фестиваль «Z-Games», який цього року відбудеться в селищі Затока, що біля Одеси. Проект «Z – Games» проходив в рамках фестивалю з 2010 року в Криму та об’єднував в собі найпопулярніші на сьогоднішній день види активних видів спорту. У 2014 році через анексію Криму захід було скасовано.

Джерело: dozor.com.ua

Політична ситуація стала на заваді запрошеним гостям: на сторінці заходу в соцмережі з сумом повідомили, що Noize Mc відмовився від виступу в Україні на фестивалі мотивуючи це складнощами, пов’язаними з політичною ситуацією.

«Z-Games» завжди був українським фестивалем, він робився українською командою і тільки в Україні. Так як Крим зараз недоступний для нас, ми продовжуємо робити цей фестиваль в Україні. На тому майданчику, на якому фестиваль проходив, ми співробітничали з місцевими партнерами. В даному випадку, в нас інша площадка та інші партнери”, – розповів один з організаторів «Z-Games» Максим Карпій в ефірі espreso.tv. Назва фестивалю залишилась незмінною.

Багато хто пов’язував цей фестиваль з «КаZантипом», але насправді нічого спільного в них не було. «Це була просто територія, на якій проходив фестиваль. Він (фестиваль «Z-Games») нічого не має спільного із «КаZантипом» тоді, а тим більше не має нині. Це – спортивний фестиваль», – пояснив один із співорганізаторів «Z-Games» Олександр Педан.

 

Koktebel Jazz Festival

Тринадцятий фестиваль «Джаз Коктебель» в кінці літа готується зустріти курортне селище Затока. Фестиваль змінив своє місце проведення ще минулого року у зв’язку з окупацією півострова.

«Наша команда – українці, наша публика – українці. Ми український фестиваль, який проходив і проходитиме на території України, – повідомив pr-менеджер фестивалю Єгор Кір’янов. – Затока – це Україна, це чудові пляжі та прекрасне Чорне море. Там є атмосфера, якою славиться наш фестиваль».

Правда, за його словами, на відміну від Коктебелю, в Затоці ще не розуміють, що таке масштабний фестиваль: підприємці бажають швидше заробити, ніж посприяти. «А сприяння в даній історії – це інвестиція в майбутнє. В Коктебелі теж не одразу прийняли, з часом почали розуміти влада і підприємці. В Затоці поки не розуміють. Сподіваємось, це питання часу», – додав Кір’янов.

Паралельно з цим західом «Koktebel Jazz Party» пройде в кримському Коктебелі — під егідою гендиректора МІА «Росія Сьогодні» Дмитра Кисельова. На думку Кисельова, саме його цьогорічний кримський джазовий фестиваль є продовжувачем традиції «Джаз Коктебель» з 2003 року. Про це він заявив під час прес-конференції, присвяченій фестивалю.

І хоча цьогорічний фестиваль мав стати фестивалем «джазу п’яти континентів», навряд чи вдасться зберегти в програмі артистів, які раніше виступали на фестивалі в Коктебелі — багато хто з них не приїде через можливість санкцій, з етичних міркувань (Крим – це окупована територія), або з технічних питань, адже є перешкоди в тому, щоб потрапити до півострова.

На даний момент відомо, що кілька зарубіжних виконавців вже вирішили відмовитись від участі в кримському заході, і серед них закордонний музикант Артуро Сандовала та гурт з Німеччини De Phazz.

Як повідомив Кисельов у своєму блозі на РИА Новости, продюсер Сандовала Френк Вардарос так і пише: «Ми нічого не можемо вдіяти: вийде, що Артуро довелось би порушити закон і піддатися штрафам і покаранням». А відмову німецького гурту «De Phazz» виступати на кримському фестивалі, Кисельов назвав «викручуванням рук».

Натомість організатори джаз-фесту в Затоці запевняють, що всі заявлені в програмі артисти приїдуть, адже в правилах організаторів не оголошувати учасників до підписання договорів. Серед заявлених артистів – засновник і фронтмен гурту De Phazz Карл Фрієрсон, який приїжджав на фестиваль і в минулому році.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті