Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

«Це дискредитація нашої роботи». Керівник кримськотатарського дитячого центру «Elif» про перевірки і скарги у відповідь

17 / 02 / 2016

В кінці минулого місяця в дитячий кримськотатарський центр «Elif» в Джанкої з обшуком і перевіркою прийшли представники правоохоронних і силових структур. Тоді співробітники російської прокуратури в супроводі ФСБ, поліції і представників Росспоживнагляду вилучили частину літератури і документації центру.

Увечері того ж дня з питаннями відвідали сім’ї двох дітей, які відвідували центр. На наступний день на бесіду в правоохоронні органи були запрошені кілька співробітників і керівник центру.

Через три тижні, 16 лютого, з новою перевіркою в центр знову прийшли співробітники прокуратури. Свідками їхнього візиту стали представники Польового правозахисного центру, які повідомляли про процесуальні порушення під час перевірки. Зі свого боку співробітники прокуратури посилалися на скаргу одного з громадян.

Засновник і керівник дитячого центру, Лутфіє Зудіева розповіла QirimInfo про те, як проходили перевірки і чого від її установи домагаються правоохоронці.

 

Під час останньої перевірки представники прокуратури вимагали надати документи, посилаючись на звернення громадян. Чи означає це, що на ваш центр хтось написав скаргу?

 Зараз в Криму реальність така, що практично кожен громадянин може написати скаргу в державну інстанцію, яка в свою чергу повинна на неї відреагувати. Як і минулого разу, співробітники прокуратури намагалися пояснити, що перевірка проходить не за їх ініціативою, а в зв’язку зі зверненням громадян. Але ні в минулий раз, ні в цей мені звернення не показали, мені пояснили це тим, що звернення, нібито невідомого автора.

 Я ж в свою чергу відправила до прокуратури запит з метою ознайомлення з процесуальними документами. Мені стало цікаво, що саме послужило матеріалом для цих перевірок.

 

Чи могла це бути реальна скарга або все – таки це привід, щоб провести перевірку?

 Поки складно говорити, потрібно почекати відповідь з прокуратури [за запитом]. З іншого боку, у випадку з забороною діяльності Меджлісу прокуратурою були опубліковані звернення громадян, чому не зробити те ж зі звичайним дитячим центром? Більш того, це якою має бути скарга, щоб приїхати з такого роду перевіркою підключивши ФСБ і поліцію.

 

Які саме документи вимагали надати представники прокуратури?

Розклад занять гуртків груп, робочі та навчальні програми, документи, що підтверджують освіту і кваліфікацію співробітників, журнал відвідуваності гуртків.

 

 

За підсумками вчорашньої перевірки керівник центру зобов’язалася надати всі запитувані документи в термін до 24 лютого.

Ви подавали скаргу за фактом обшуку, який проходив з порушенням процесуальних процедур. Чи є вже якийсь результат?

Відповіді досі немає, але відповідно до закону у них є 30 днів для цього. Я особисто подавала скарги в прокуратуру і в слідчий комітет. А батьки крім того відправляли скарги в держкомітет з міжнаціональних відносин. І співробітники теж відправляли скарги. Їм, наприклад, не зрозуміло, в якості кого вони були допитані або опитані. Доки відповіді не надійшло.

 

У своїй скарзі Лутфіє зокрема зазначає, що обшук проводився, коли її не було на робочому місці. Крім того співробітники прокуратури не пред’явили постанову про його проведення.

Також в документі йдеться, що багато дітей були перелякані в зв’язку з тим, що відбувається, а деякі з них довгий час перебували в стресовому стані. Ще одним порушенням є те, що на момент обшуку були відсутні поняті. А по його завершенню не було вручена копія протоколу.

 

 Перевірки впливають або може уже вплинули на навчальний процес?

 Вони в першу чергу сприяють створенню негативного образу навколо центру. Серед батьків формується атмосфера недовіри і страху. Наприклад, вчора це було коректно, але в перший раз це все проходило на очах у дітей в робочий час, свідками цього стали батьки. Це як наслідок позначається на іміджі і репутації нашого закладу. Я вважаю, що це певного роду дискредитація нашої роботи. Перевірки хоч і повинні періодично проходити, але не в такому вигляді, коли грубо порушуються мої права, і права дітей.

 

Минулого разу була вилучена література, що це за підручники?

Більшість з тих, які були вилучені, стосувалися виховання дітей відповідно до норм ісламу. Були також вилучені книги з мого кабінету, відсутній географічний атлас світу. Але, повторюся, в більшості вилучена література, пов’язана з релігією.

 

Чого ви очікуєте: чи продовжаться перевірки в майбутньому?

 Я сподіваюся, все з’ясується, коли я отримаю відповідь на свої скарги. Якщо це звичайне звернення громадянина і все, що їх цікавить, це документи, які вони запитували, то все закінчиться тим, що я надам необхідні папери. Але якщо ці перевірки ініційовані не зверненням, а просто є люди, зацікавлені в припиненні діяльності нашого центру, тоді перевірки продовжаться.

 

Довідка: приватний дитячий центр «Elif» почав працювати в жовтні минулого року. За словами Лутфіє Зудіевої, навчальний заклад позиціонує себе як дитячий розвиваючий центр.

 «У нас є два великих напрямки роботи: це розвиток дрібної моторики, наприклад, пісочна терапія, і виховання духовних цінностей у дітей. Крім того, ми випускаємо розвиваючі відеоролики кримськотатарською мовою для того, щоб діти поповнювали лексичний запас», – описує діяльність центру його керівник.

 У центрі навчається близько 40 дітей у віці від 2 до 14 років.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті