Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Аксьонов, Поклонська та Федерація профспілок: що відбувається у Фороському парку

29 / 03 / 2021

Що сталося 

У окупованому Криму здійнялася хвиля протестів проти будівництва та вирубки дерев у черговій охоронній зоні. Цього разу – на території пам’ятки мистецтва «Фороський парк». Як з’ясувалося, на території однієї з найвідоміших пам’яток Південного узбережжя Криму розпочали будівництво дитячого спортивного комплексу для хокуйного клубу «Ак Барс». Згідно з початковим проектом загальна площа спортивного комплексу складатиме 11 га, будівництво розпочали на 7.8 га. У парку вже знесено старовинний стадіон та історичну будівлю конюшні, що простояла з 1905 року. Крім того, вже вирубано червонокнижні дерева – пальми, фісташки, кедри. Згідно з планом, на території розташують дев’ятиповерховий житловий комплект, їдальню, триповерхову адміністративну будівлю, спортивний комплекс із льодовою ареною, а також басейн та комплекс резервуарів з прісною водою. 

 Татнефть

Історія питання 

Парк засновано у 1834 році генералом Раєвським-старшим, його площа складає 70 га. Пізніше генерал передав його російському купцю та промисловцю Олександру Кузнєцову, одному з найбагатших людей імперії. Кузнєцов повністю перепланував парк, збудував садибний будинок та декілька інших споруд. Сьогодні вони є корпусами санаторія «Форос». До 2014 року санаторій перебував у власності структур, близьких до олігарха Ігоря Коломойського. У 2016 році окупанти «націоналізували» санаторій. Аукціон виграла Федерація профспілок республіки Татарстан. Елітна земля разом з санаторієм пішли з молотка лише за 1.5 мільярди рублів. 

Щоправда, пізніше голова Федерації Тетяна Водоп’янова заявила, що фактичними покупцями стала низка компаній на додаток до «Татнафти», яка була основною у цій угоді. Федерація профспілок Татарстану була лише оператором. 

У парку росте більш як 200 видів та форм дерев та кустарників, більшість з них є екзотичними породами. Серед них – секвоядендрон велетенський, сосни алепська, італійська, приморська, Сабіна; піхти грецька, іспанська, нумідійська, кавказька; кедри атласький, гімалайський, ліванський; кипариси арізонський, крупноплідний; пальми, магнолії, платан та інші. Зараз всі ці рослини під загрозою вирубки.  

 

Протести та погрози.  

Місцеві жителі активно виступають проти таких змін, створили робочу групу і навіть звернулися до президента країниокупанта з проханням захистити парк. 

Прес-секретар Володимира Путіна відреагував на звернення активу жителів досить коротко: «Безумовно це дуже важливо, ми звернемо на це увагу, ми поставимо питання керівництву Криму». 

Після чого питання почала ставити місцева влада вчительці Марині Рікмен, яка зачитувала звернення до глави РФ. 

«Який кримінал? Чому до нас приходять і проводять профілактичні бесіди? Нещодавно дзвінок, я так зрозуміла МВС, Міністерство освіти – в школу дзвінок: «Дайте, будь ласка, характеристику Марині Мілентівні Рікмен». Так я не ховаюся, я вчитель вищої категорії, стаж 42 роки! Я ветеран праці! Я зрозуміла, що шиється справа, я потрапила в особливий список нагляду в поліції, складається, мабуть, якась думка про мене. Але мене ви, ніхто не злякаєте!»  сказала Марина Рікмен. 

Переслідувати активістів почали ще до цього звернення. 25 лютого місцеві жителі вийшли на протестні гуляння з транспарантами і гаслами, вимагаючи зберегти парк. Після чого в їх квартири постукали співробітники так званої поліції і провели бесіду про неприпустимість участі в несанкціонованих заходах. 

 Петиция · ТРЕБУЕМ СПАСТИ ФОРОССКИЙ ПАРК ОТ МАССОВОЙ ЗАСТРОЙКИ И ОБЕСПЕЧИТЬ  СВОБОДНЫЙ ДОСТУП В ПАРК · Change.org

Реакція окупаційної влади 

Тоді окупаційний глава Криму Сергій Аксьонов заявив, що тримає питання будівництва під особистим контролем, а також пообіцяв, що незабаром на території висадять рідкісні породи дерев. Однак все сталося точно навпаки. Після протестних акцій будівельники почали роботу ударними темпами. Ініціативна група недорахувалася декількох пальм. Будівельники також викорчували кілька червонокнижних дерев, яким було близько 200 років. 

Однак, треба віддати належне, після звернення до президента РФ, Аксьонов все ж навідався в Форос. Але відповідь, власне, була вельми передбачуваною: 

“Тут все вже затверджено і нічого не зміниться. Я рішення свої не змінюю. Кількість поверхів відповідає нормам законодавства. Розібралися всі, включно з прокуратурою республіки. Нічого не порушено, і я на поводі ні в кого йти не буду”,  заявив він. 

Глава Крыма уверен, что строительство в Форосском парке ведется законно,  жители Фороса предложили наложить мораторий на строительство во всех парках  ЮБК | в Крыму

Але слідом за батогом, так званий глава Криму поспішив видати пряник  повідомив, що площа обгородженої території зменшиться з 7.8 га до 3 га. Крім того пообіцяв, що забудовник зробить компенсаційні висадки в п’ятикратному обсязі, а також, що збережеться вільний доступ до алей парку та місцевого пляжу. 

Місцева “влада” також намагається заспокоїти кримчан, кажуть, що доступ до парку буде повністю відкритим. Однак треба розуміти, що діяльність дитячого табору, в який можуть перекваліфікувати дитячу спортивну базу, має свої нюанси. 

 Наприклад, антитерористичні заходи, які закріплені нормами російського законодавства, можуть стати причиною установки парканів, якими і так кишить останнім часом окупований Крим. Відповідно, мешканці півострова можуть бути відрізані від значної частини паркової природоохоронної зони. 

Так зване Міністерство екології та природних ресурсів Криму в будівництві спортивної бази нічого протизаконного не бачить, посилаючись на норми закону, за якою забудова в природних парках дозволена на 20%, а на даний момент територія забудована лише на 12%. Тобто ще 8% паркової зони може бути забудовано, з компенсацією зелених насаджень. В уряді Криму також вказали на наявність дозволів на знесення 37 зелених насаджень з «подальшим проведенням компенсаційного озеленення протягом року і 29 пальм з метою їх подальшої пересадки». Хоча яка тут може бути компенсація за дерева, яким близько 200 років. 

Застройщик Форосского парка займется реконструкцией трех водозаборов в  Крыму – Аксенов

При цьому в самій Росії порушення природоохоронного законодавства помітили і порушили кримінальну справу. Про це 22 березня повідомила колишня “прокурорка” Криму і нині депутатка Державної думи РФ Наталія Поклонська. 

«Попередньо хочу повідомити, що в ході прокурорської перевірки було виявлено порушення природоохоронного законодавства під час проведення будівельних робіт на території Фороської парку. За результатами порушено кримінальну справу і винесено інші документи прокурорського реагування»,  написала Поклонська. 

За останніми даними, Прокуратура АР Крим та Севастополя відкрила провадження за фактом руйнування Фороської ландшафтного парку в окупованому Криму російською владою півострова. 

Про це повідомляє Представництво Президента України в АРК, за чиїм поданням було відкрито провадження. 

«23 березня Прокуратурою АР Крим та м. Севастополя за зверненням Представництва внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом реалізації представниками окупаційної адміністрації політики держави-окупанта, спрямованої на широкомасштабне руйнування і привласнення приватної та державної власності, не виправданої військовою необхідністю, і здійснюване незаконним чином і безцільно пам’ятника садово-паркової культури «Фороський ландшафтний парк»  йдеться у повідомленні. 

На жаль, таких історій в окупованому Криму з кожним роком все більше. Звичний нам півострів з історією перетворюється в новотвір, де замість вікових дерев висаджено молоденькі ялиці. Ми щиро сподіваємося, що історія з Фороським парком не отримає трагічного для природи продовження. У будь-якому випадку ми будемо стежити за розвитком подій. 

 

 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті