Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Юристи КримSOS розповіли як у «Дії» оформити компенсацію за зруйноване майно (оновлено)

27 / 04 / 2023

30 травня 2023 року Уряд прийняв зміни до «Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації, з використанням електронної публічної послуги “єВідновлення”».

Юристи КримSOS розповіли як саме можна отримати гроші для відбудови майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації. 

Хто має право звернутись:

Громадянин України з 18 років, який є власником (співвласником) пошкодженого об’єкта, право власності якого підтверджено. Пріоритет будуть надавати наступним категоріям українців: 

  • учасникам бойових дій;
  • особам з інвалідністю внаслідок війни та з інвалідністю I та II групи;
  • особам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації та яким не надано статус учасника бойових дій;
  • багатодітним сім’ям та батькам-вихователям дитячого будинку сімейного типу;
  • опікунам (піклувальникам), прийомним батькам та патронатним вихователям;
  • дітям сиротам і дітям, позбавлених батьківського піклування;

«Але не отримають компенсацію особи, до яких застосовано санкції та які мають судимість за вчинення кримінального злочину проти основ національної безпеки України. Лишають такого права і спадкоємців цих осіб», – зазначає юристка КримSOS Анастасія Калиніна.  

Вимоги до пошкодженого нерухомого майна:

  • його пошкодили чи зруйнували після 24 лютого 2022 року;
  • воно розташоване на території, де ведуться чи велися бойові дії або на тимчасово окупованих російською федерацією (крім територій можливих бойових дій або на яких бойові дії завершені на дату подання заяви); 
  • дозволено подавати заявку отримання компенсації вразі проведення ремонтних робіт, але вони повинні бути пов’язані з проведенням протиаварійних робіт чи невідкладних консерваційних робіт.

Для отримання компенсації необхідно:

  1. Встановити мобільний додаток порталу «Дія».
  2. Подати інформаційне повідомлення про пошкоджене чи знищене нерухоме майно в наслідок бойових дій.
  3. Перевірити, що нерухоме майно внесене до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або у разі відсутності такого запису провести його реєстрацію.
  4. Відкрити рахунок зі спеціальним режимом використання (в будь-якому банку України з яким у Мінцифри укладено договір).
  5. У мобільному додатку «Дія» обрати послугу «єВідновлення» та подати заяву. Якщо майном володіють декілька співвласників, потрібно надати згоду від них на отримання компенсації
  6. Отримати повідомлення про реєстрацію заяви та про початок її розгляду.

«Якщо на час подачі заявки на об’єкті вже зробили ремонт – можуть відмовити у компенсації. Також не виплатять кошти тим, хто надав неповний пакет документів», – зазначила Анастасія Калініна.  

Правила користування коштами компенсації:

  • за один об’єкт виплачують не більше ніж 200 тисяч гривень
  • кошти необхідно використати протягом 12 місяців з дня їх отримання, після завершення терміну залишок автоматично повертаються банком;
  • кошти можна витрачати лише на будівельні матеріали та лише в тих суб’єктах господарювання (фізичних та юридичних осіб), які внесені до відповідного переліку на порталі «Дія»;
  • всі розрахунки здійснюються в безготівковій формі, зняття коштів заборонено. У разі повернення товару відмови від виконання послуг та робіт кошти в безготівковій формі повертаються на спеціальний рахунок.
  • після завершення ремонтних робіт, визначених чек-листом, отримувач компенсації зобов’язаний протягом 15 робочих днів подати повідомлення у мобільному додатку Порталу Дія або у паперовій формі через адміністратора ЦНАП, посадову особу соціального захисту населення або нотаріуса повідомлення про завершення ремонтних робіт.

    Підстави для відмови:
    • нерухоме майно не відповідає вимогам пошкодженого нерухомого майна;
    • особи, які подали заяву, позбавлені права на отримання компенсації;
    • на час подачі заяви на об’єкті проведені ремонтні роботи, крім випадків проведення протиаварійних робіт чи невідкладних консерваційних робіт;
    • подано документи не в повному обсязі.

 Крім того, одночасно з поданням заяв отримувач компенсації бере на себе зобов’язання (Додаток 3 у Порядку):

  • дотримуватися вимог Порядку, в тому числі щодо цільового використання коштів для придбання будівельної продукції з метою проведення ремонту самостійно отримувачем компенсації або шляхом замовлення виконання відповідних послуг та робіт відповідно до чек-листа;
  • виконувати заходи щодо мінімізації негативного впливу на здоров’я людей та навколишнє природне середовище під час виконання робіт з відновлення експлуатаційної придатності об’єкта, перелік яких наведено у додатку 3 Порядку
  • після завершення ремонтних робіт, визначених чек-листом, отримувач компенсації зобов’язаний протягом 15 робочих днів подати повідомлення у мобільному додатку Порталу Дія або у паперовій формі через адміністратора ЦНАП, посадову особу соціального захисту населення або нотаріуса повідомлення про завершення ремонтних робіт
  • сприяти проведенню верифікації та моніторингу (після завершення ремонтних робіт комісією буде здійснена перевірка об’єкту, дії якої направленні на встановлення факту цільового використання компенсації) 

Порядок оскарження:

  • у разі незгоди з даними акта комісійного обстеження та/або звіту з технічного обстеження заявник має право подати заперечення до комісії протягом п’яти робочих днів з дати проведення обстеження, якщо таке обстеження було проведено після подання заяви (якщо обстеження було проведено до дати подання заяви, – протягом п’яти робочих днів після подання заяви).
  • у разі незгоди з рішенням комісії про надання/відмову у наданні компенсації, зокрема з розміром компенсації, заявник має право подати заперечення до уповноваженого органу протягом п’яти робочих днів з дати прийняття рішення комісією.
  • у разі незгоди з іншими рішеннями, діями або бездіяльністю комісії заявник має право подати відповідну скаргу до уповноваженого органу протягом п’яти робочих днів з дати вчинення таких дій або прийняття рішень/граничного строку, коли такі дії повинні бути вчинені або рішення прийняті. За результатами розгляду скарги уповноважений орган приймає рішення, яке є обов’язковим для виконання комісією.
  • Заперечення та скарги, передбачені, подаються заявником у паперовій формі через адміністратора центру надання адміністративних послуг, посадову особу органу соціального захисту населення або нотаріуса.
  • За зверненням заявника строк подання заперечень чи скарг може бути продовжений ще на п’ять робочих днів.
  • До заперечення/скарги заявник має право подавати пояснення, фотофіксації, висновки від третіх осіб, зокрема Групи підтримки єВідновлення, інші документи на підтвердження аргументів, наведених в запереченні/скарзі.
  • Рішення уповноваженого органу можуть бути оскаржені у судовому порядку.

З юридичними питаннями можна звертатись до спеціалістів «гарячої лінії КримSOS». Дзвінки приймають із 9:00 до 18:00 з понеділка до п’ятниці за номерами +380962240123 для дзвінків Україною та світом, +380952775355 та +38 063 077 16 19 у Viber, Signal, Telegram, WhatsApp. У вихідні дні можна надсилати повідомлення в месенджерах.

Вибір редакції

Ще Статті