Юристи КримSOS розповіли як у «Дії» оформити компенсацію за зруйноване майно

27 / 04 / 2023

21 квітня 2023 року Уряд затвердив Порядок, яким визначив механізм надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна з використанням електронної послуги «єВідновлення» у сервісі цифрових послуг «Дія». Очікується, що вона запрацює з 10 травня 2023 року. 

Юристи КримSOS розповіли як саме можна отримати гроші для відбудови майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації. 

Хто має право звернутись:

Громадянин України з 18 років, який є власником (співвласником) пошкодженого об’єкта. Пріоритет будуть надавати наступним категоріям українців: 

 • учасникам бойових дій;
 • особам з інвалідністю внаслідок війни та з інвалідністю I та II групи;
 • особам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації та яким не надано статус учасника бойових дій;
 • багатодітним сім’ям та батькам-вихователям дитячого будинку сімейного типу;
 • опікунам (піклувальникам), прийомним батькам та патронатним вихователям;
 • дітям сиротам і дітям, позбавлених батьківського піклування;

«Але не отримають компенсацію особи, до яких застосовано санкції та які мають судимість за вчинення кримінального злочину проти основ національної безпеки України. Лишають такого права і спадкоємців цих осіб», – зазначає юристка КримSOS Анастасія Калиніна.  

Вимоги до пошкодженого нерухомого майна:

 • його пошкодили чи зруйнували після 24 лютого 2022 року;
 • воно розташоване на території, де ведуться чи велися бойові дії або на тимчасово окупованих російською федерацією (крім територій можливих бойових дій або на яких бойові дії завершені на дату подання заяви); 
 • в ньому не проведені ремонтні роботи.

Для отримання компенсації необхідно:

 1. Встановити мобільний додаток порталу «Дія».
 2. Подати інформаційне повідомлення про пошкоджене чи знищене нерухоме майно в наслідок бойових дій.
 3. Перевірити, що нерухоме майно внесене до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або у разі відсутності такого запису провести його реєстрацію.
 4. Відкрити рахунок зі спеціальним режимом використання (в будь-якому банку України з яким у Мінцифри укладено договір).
 5. У мобільному додатку «Дія» обрати послугу «єВідновлення» та подати заяву. Якщо майном володіють декілька співвласників, потрібно надати згоду від них на отримання компенсації
 6. Отримати повідомлення про реєстрацію заяви та про початок її розгляду.

«Якщо на час подачі заявки на об’єкті вже зробили ремонт – можуть відмовити у компенсації. Також не виплатять кошти тим, хто надав неповний пакет документів», – зазначила Анастасія Калініна.  

Правила користування коштами компенсації:

 • за один об’єкт виплачують не більше ніж 500 тисяч гривень; 
 • кошти необхідно використати протягом 12 місяців з дня їх отримання, після завершення терміну залишок автоматично повертаються банком;
 • кошти можна витрачати лише на будівельні матеріали та лише в тих суб’єктах господарювання (фізичних та юридичних осіб), які внесені до відповідного переліку на порталі «Дія»;
 • всі розрахунки здійснюються в безготівковій формі, зняття коштів заборонено. У разі повернення товару відмови від виконання послуг та робіт кошти в безготівковій формі повертаються на спеціальний рахунок.

 Порядок оскарження:

 • Рішення комісії про надання компенсації (у тому числі її розмір), відмову у наданні компенсації може бути оскаржене до органу, що її створив.
 • Рішення уповноваженого органу про затвердження рішення комісії про надання чи відмову у наданні компенсації можуть бути оскаржені у судовому порядку.

З юридичними питаннями можна звертатись до спеціалістів «гарячої лінії КримSOS». Дзвінки приймають із 9:00 до 18:00 з понеділка до п’ятниці за номерами +380962240123 для дзвінків Україною та світом, +380952775355 та +38 063 077 16 19 у Viber, Signal, Telegram, WhatsApp. У вихідні дні можна надсилати повідомлення в месенджерах.

Вибір редакції

Ще Статті