Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

ЄСПЛ визнав, що Україна порушила право вимушених переселенців голосувати на місцевих виборах. Які наслідки матиме це рішення?

21 / 10 / 2021

21 жовтня Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) задовольнив скаргу чотирьох внутрішньо переміщених осіб з Криму та Донбасу проти України про дискримінацію під час місцевих виборів у 2015 році.

Це рішення опубліковано на сайті суду.

Євгенія Терехова з Донбасу та кримчанки Олександра Селигененко, Анастасія Мартиновська та Дар’я Свиридова (заступниця Постійного представника президента України в АРК) подали скаргу у ЄСПЛ на те, що їм не дали права голосувати на місцевих виборах в Україні у 2015 році. У своїй скарзі переселенки зазначили, що на той час вони постійно проживали у Києві та мали статус внутрішньо переміщених осіб, проте у праві голосувати їм було відмовлено.

У рішенні ЄСПЛ вказано, що Україна порушила ст.1 Протоколу №12 до Європейської конвенції з прав людини (загальна заборона дискримінації). На думку суду, українська влада не взяла до уваги статус ВПО заявників і ВПО і дискримінувала їх при реалізації права голосувати на місцевих виборах.

«Незважаючи на положення Закону про ВПО, заявники на практиці не мали права брати участь у місцевих виборах без зміни своєї виборчої адреси, яка була пов’язана виключно з їхнім зареєстрованим місцем проживання (на окупованих територіях — ред.)»,  — йдеться у рішенні суду.

Зазначимо, що у 2019 році Верховна Рада України ухвалила новий Виборчий кодекс, за яким переселенцям та внутрішнім трудовим мігрантам надали право голосувати на місцевих виборах (змінювати виборчу адресу за спрощеною процедурою).

«Революційні зміни у виборчому законодавстві допоможуть реалізувати конституційне право як мінімум 5,5 млн громадян, півтора мільйони з яких — переселенці. Частина з них вже скористалась цією можливістю. Ми закликаємо громадян, які проживають не за місцем реєстрації вже зараз скористатись процедурою зміни виборчої адреси. На практиці ця процедура займає лічені хвилини та доступна також в онлайн форматі, не потребує надання жодних підтверджуючих документів», — сказала у коментарі QirimInfo юристка Громадського холдингу «Група впливу» Марія Красненко. Вона брала активну участь в адвокаційній кампанії #КоженГолосВпливає за надання права переселенцям  голосувати на місцевих виборах.

Як сказав у коментарі QirimInfo адвокат Сергій Заєць, який представляв у ЄСПЛ інтереси переселенок з Криму, саме факт подачі цієї скарги до суду суттєво вплинув на надання переселенцям права голосувати на місцевих виборах.

«Ця скарга була подана у 2016 році. У 2017 році ЄСПЛ її комунікував Уряду України, тобто попросив надати свій коментар щодо цієї справи. У 2018 році комунікація завершилася. Тобто на той момент уряд знав, що є ця скарга, і є ризик визнання порушення [прав ВПО владою України]… Частіше буває, що ЄСПЛ винесе якесь рішення, а потім Уряд має змінити законодавство. А в цій ситуації вийшло навпаки і це дуже добре», — сказав Сергій Заєць.

За словами адвоката, задоволення скарги переселенок у цій справі убезпечить переселенців від повторення подібної проблеми.

«Рішення ЄСПЛ — це насправді певна гарантія на майбутнє. Сьогодні ВПО голосують, а завтра внесуть якісь зміні до Виборчого кодексу і переселенців там просто “загублять”, “забудуть”, як у нас це буває інколи під час внесення редакційних правок у кодекс. А от наявність такого рішення ЄСПЛ робить неможливим повернення до попередньої ситуації», — сказав Сергій Заєць.

Юрист також нагадав, що проблема внутрішньо переміщених осіб існувала і до початку російської агресії, і її виникнення можливе у майбутньому. На думку Сергія Зайця, це рішення ЄСПЛ не дозволить порушувати права не лише мешканців окупованих територій, а й тих, хто не проживає за зареєстрованим місцем проживання.

«Насправді Крим і Донбас — це не перша ситуація, коли ми зіткнулися із проблемою ВПО. Внутрішньо переміщеними особами є також люди, відселені  із Чорнобильської зони відчуження, люди, яких переміщають внаслідок стихійного лиха (наприклад внаслідок повеней у Карпатах), люди, які постраждали внаслідок вибухів на військових складах. Ця ситуація ще може повторюватися і може не бути пов’язаною з Кримом та Сходом України. Тому вирішення проблеми дискримінації ВПО має бути тривалим. Рішення ЄСПЛ уже встановлює певні стандарти і принципи для цього»,  — сказав юрист.

Європейський суд з прав людини зобов’язав Україну виплатити Євгенії Тереховій, Олександрі Селигененко, Анастасії Мартиновській та Дар’ї Свиридовій по 4,5 тис євро.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті