Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Як зустрічають окупанти українських “біженців” в Криму

27 / 03 / 2022

Останній тиждень російські силовики вивозять до окупованого Криму та РФ українців з Маріуполя, Бердянська, Мелітополя та інших населених пунктів. За інформацією Представництва Президента України у АР Крим (ППУ АРК), російські війська спеціально обстрілюють зелені коридори у бік Запоріжжя та інші підконтрольні українському уряду території – усе, щоб у людей не було вибору куди саме їхати. 

“Переселенці розповідають, що авто на Чонгарі стоять понад 20 годин. На вулиці вночі температура повітря падає до -8, внаслідок дефіциту палива машини стоять вимкнені, а отже, без обігріву. За словами очевидців, чимало людей, які тікали від російських обстрілів, потрапляють у ці черги буквально роздягнуті, без теплого одягу, деякі жінки стоять на морозі в халатах та капцях, – пишуть у ППУ АРК.

Крім цього, російські прикордонники з багатьма проводять співбесіди, обшукують машини, тощо. А після перетину адмінмежі  – ставлять на так званий облік. Людей змушують підписати “свідоцтво на отримання тимчасового притулку на території РФ” та забирають українські паспорти.

“Так зване свідоцтво про притулок в РФ, видане окупаційною владою Криму, – це просто аркуш паперу, який не має жодної юридичної сили в Україні та майже у всіх державах світу. Громадяни України, які в силу примусової депортації з районів бойових дій опинилися в Криму, не можуть вважатися біженцями, оскільки вони не перетинали міжнародно визнані кордони України. Такі особи є радше жертвами воєнного злочину, а саме депортації або переміщення населення окупованої території (ст. 8 (2)(b)(viii) Римського Статут Міжнародного кримінального суду. А особи, причетні бо такої депортації, є воєнними злочинцями, які мають бути притягнені до відповідальності”, – зазначає Євгеній Ярошенко, аналітик КримSOS..

25 березня у INжир media повідомили, що “біженців з України” селять окремо і вони живуть у “бомжацьких умовах”. Люди не розуміють, що їх чекає у майбутньому та стикаються з упередженим ставленням з боку окупантів. Така ситуація у Джанкої, де українців розмістили у школі №8. Таким чином російська влада намагається створити картинку для ЗМІ, що начебто українці масово тікають з країни до РФ та окупованого Криму. 

Табір для “біженців” у школі №8 в Джанкої

“У приміщеннях школи громадяни України скандували “Слава Україні! Героям слава!!!”. Звучав гімн України та слогани протесту проти вторгнення російської армії в Україну. Силовики самопроголошеної влади не робили репресій через страх спровокувати конфлікт, який може стати надбанням гласності”, – пише кореспондент видання. 

Сподіваємось, наші громадяни зможуть найближчим часом повернутись на територію, підконтрольну Україні. 

 Нагадуємо, що громадян України з окупованих територій, та міст, де ведуться активні бойові дії вивозять у РФ, ОРДЛО чи окупований Крим до фільтраційних таборів. Там людей допитують, оглядають їх речі та перевіряють телефони. Про один з таких випадків читайте на сайті КримSOS.

Вибір редакції

Ще Статті