Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

З Маріуполя до Росії – історія очевидця добровільно-примусової евакуації

24 / 03 / 2022

Кілька тисяч маріупольців вивезли окупанти до РФ. Відомо, що їх доправили до фільтраційних таборів, де окупанти перевіряли телефони та документи людей. Усі мали підписати згоду на “отримання тимчасового прихистку” на два року та віддати свій український паспорт.  Після чого частину біженців направляють до різних міст Росії. 

Інформацію про вивезення людей повідомив голова Донецької ОВА Павло Кириленко та міський голова Маріуполя Вадим Бойченко, пишуть на facebook Верховної Ради. КримSOS вдалось дізнатись подробиці від свідка – українки Ольги, яка виїхала з Маріуполя з донькою. Її історію розповіла подруга.   

Не давали пити та їсти, поки не підпишемо папери – Ольга 

Ольга з донькою пережила усі жахи перебування у місті під час обстрілів. Їй вдалось домовитись зі знамомим, який вивіз їх до Мангушу Донецької області. 

Дівчину з дитиною помітили окупанти та направили до переправного пункту. Там дали води та їжі. Потім разом з іншими “біженцями” їх відвезли посадили та повезли у невідомий напрямок. Казали, що везуть до Ростову. Але потім виявилось, що пункт призначення був у міграційному таборі в Таганрозі. 

“Я написала знайомому хлопцеві з Росії. Там у місцевих новинах розповідали, що у їх місто везуть “смертниць” з Маріуполя та перевдягнених “азовців”. На них і дивились відповідно”, – ділиться Анна, подруга Ольги. 

На місці кожний пройшов жорсткий допит, перевірку телефонів та переписок. Ольга розповіла, що люди були виснажені подіями, без зв’язку та будь-якого розуміння про останні новини. Росіяни давали їм їжу та воду тільки після підпису документів – прохання на тимчасовий прихисток у РФ. 

Ольга не підписувала подібну заяву. Їй вдалось зв’язатись з ріднею та поїхати до них. 

“Не може поки розповідати якісь подробиці, бо це небезпечно для неї. Навколо люди не розуміють, що відбувається в Україні та підтримують Путіна. Це жахливо”, – ділиться Анна. 

Примусове переміщення – правовий аспект

Юристи КримSOS дізналися подробиці про права біженців, які приїжджають з України та окупованих територій Донбасу.    

“Фактично, якщо у людини немає родичів на території Росії, то тоді її селять у віддалені регіони. І так, згідно з новою процедурою біженства в українців вилучають паспорт”, – зазначають юристи. 

Аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко зазначає, що згідно ст. 49 IV Женевської конвенції дозволяє депортацію або переселення цивільного населення, яке проживає на окупованій території, лише у двох випадках: 1) якщо це необхідно для забезпечення безпеки цивільного населення; 2) якщо це зумовлено “особливо вагомими причинами військового характеру”.

“Важко назвати дії Росії евакуацією цивільного населення у Маріуполі. Адже держава-агресор відмовилася створювати гуманітарний коридор, по якому місцевих мешканців могли б евакуювати до Запоріжжя та обстрілювала тих, намагався власними автівками вирватися з цього пекла. Тому принаймні у випадку з мешканцями Маріуполя можна стверджувати, що Росія вчинити воєнний злочин, передбачений  ст. 8 (2)(b)(viii) Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Крім того, описані у даному матеріалі факти свідчать, що Росія порушила низку прав людини: право на свободу пересування, право на повагу до приватного і сімейного життя, право на свободу вираження поглядів, а у випадку з ненаданням їжі та води – ще право на свободу від жорстокого поводження”, – коментує Євгеній.

Крім Маріуполя, людей вивозять і з окупованих міст. За останньою інформацією від місцевих мешканців, російські військові складають списки мирного населення для «евакуації» на Льгов (Курська область РФ). Зараз рашисти, відрізавши Чернігів від столиці, перетворили його мешканців на своїх заручників.  

Правозахисник Павло Лисянський в ефірі Громадського радіо поділився  порадами для українців, які опинились у подібних ситуаціях: 

  1. Щоб вас примусово не “евакуювали” скажіть, що тяжко хворієте та у дорозі можете померти. Наприклад, на запалення легенів.
  2. Спробуйте відмовитись від “евакуації”, та запропонувати натомість “допомогу окупантам на місці”. Обіцянку потім можна не виконувати, а вас залишать у спокої.
  3. Якщо вас чи рідних вивезли до Росії – спробуйте виїхати до Білорусі, а звідти – до будь якої європейської країни. 
  4. За можливості не підписувати  документи окупантів 

Додатково можна звернутися до Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні та задокументувати випадок.  Заявку приймають:

Фото: евакуація людей у воєнний час 1941 року

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті