Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Як вступити до вишу абітурієнту з окупованих територій: покрокова інструкція

22 / 05 / 2023

В Україні розпочали підготовку до вступної кампанії 2023 року в умовах воєнного стану.

«На «гарячу лінію» КримSOS звертаються українці, які жили в окупованому Криму та віддалено навчалися в українських школах. Зараз вони вимушено виїхали до третіх країн та будуть вступати до вищих навчальних закладів (ВНЗ) на дистанційне навчання. Вони можуть навчатись по «Квоті 2»», — розповідає Анастасія Калініна, юристка КримSOS.

КримSOS розповідає, як майбутнім абітурієнтам із тимчасово окупованих територій вступити до закладів вищої освіти (ЗВО).

1.Реєстрація в електронному кабінеті

З 1 липня до 30 листопада працюватимуть особисті електронні кабінети для вступу до закладів вищої освіти (ЗВО) України.

Адреса сайту: https://vstup.edbo.gov.ua

Електронний кабінет буде головним інструментом для абітурієнтів упродовж вступної кампанії 2023 року. Заклади вищої освіти мають створити спеціальні консультативні центри при приймальних комісіях, де допомагатимуть вступникам реєструвати кабінети та подавати заявки на вступ.

Важливо! Під час реєстрації кабінету вступникам, які не мають сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) чи національного мультипредметного тесту (НМТ) потрібно буде вказати тип та номер (серію та номер) документа, що посвідчує особу, або реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП).

Загалом вступники мають зазначити таку інформацію: 

 • серію та номер документа (одного з документів) про раніше здобуту освіту (основа для вступу);
 • номер, PIN-код та рік отримання сертифіката НМТ чи сертифіката ЗНО, чи екзаменаційного листка, що був одержаний під час реєстрації на єдиний вступний іспит (ЄВІ) або єдине фахове вступне випробування (ЄФВВ). 

2.Обрати заклади та подати заявки
В електронному кабінеті можна одночасно подати до 20 заяв до вишів. З них не більше п’яти заяв – на бюджет.

«Тим, хто буде вступати з тимчасово окупованих територій та не має українських освітніх документів про закінчення школи, потрібно вступати тільки через освітні центри «Крим-Україна» або «Донбас-Україна», які створюють при закладах вищої освіти. Тож спершу потрібно вибрати один заклад та звернутися до приймальної комісії», — розповідають у приймальній комісії Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.

«Важливо додати, що у ВНЗ можуть бути створені або одразу 2 освітні центри “Крим-Україна” або “Донбас-Україна”, або один з них або взагалі в деяких вишах не створюються», – додає Анастасія Калініна. 

Про спрощену процедуру вступу з ТОТ читайте у статті КримSOS. Наразі для таких вступників з окупованих територій працюють 165 освітніх центрів.

«Освітні центри запрацюють з 1 червня. Можна подати документи дистанційно, або приїхати особисто, якщо сприяє безпекова ситуація», — розповіли на «гарячій лінії» Міністерства освіти й науки України.

Перелік документів для вступу за спрощеною процедурою:

 • заява;
 • сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання 2019–2021 років чи результати національного мультипредметного тесту (за бажанням);
 • довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (за наявності);
 • документ, що посвідчує особу, а за його відсутності — свідоцтво про народження;
 • чотири кольорові фотографії розміром 3×4 см;
 • документ про освіту державного зразка та додаток до нього або довідку про успішне проходження річного оцінювання та державну підсумкову атестацію (у разі віддаленої подачі центр отримує довідку самостійно від закладу проходження тестування/оцінювання).

«Також необхідно скласти два іспити: з української мови та історії», — додали в МОН.

3.Підтвердити пільги

У 2023 році зберегли всі пільги минулих років. Зокрема вступники з тимчасово окупованих територій (ТОТ) отримують їх за так званою «Квотою-2». 10 % від усіх бюджетних місць  у закладах вищої освіти (ЗВО) мають виділяти саме для цієї пільгової категорії.

«В освітніх закладах, які були тимчасово переміщені з ТОТ, 40 % від обсягу державного замовлення мають складати абітурієнти з ТОТ», — додала Анастасія Калініна.

«Щоби підтвердити квоту, потрібно надати довідку внутрішньо переміщеної особи від 1 січня 2023 року. Якщо її можна оновити, то зробіть це. Підходять витяги довідки з «Дії», ЦНАПу, Міграційної служби», — зазначають у приймальній комісії Київського національного університету ім. Тараса Шевченка

Юристи КримSOS нагадують, що довідка ВПО – не обов’язкова вимога для пільгового вступу: у наказі Міністерства освіти та науки №271  цієї вимоги немає.  

4.Скласти іспити

Для вступу до ЗВО за спрощеною процедурою потрібно здати в школі на підконтрольній Україні території два іспити: з української мови та історії. Минулого року такі іспити приймали онлайн у zoom, якщо дитина перебувала на окупованій території та не могла виїхати.

«Абітурієнти мають одразу визначити, куди саме вступають та на яку спеціальність, бо освітні декларації підтягуються до конкретного закладу. Освітні декларації — документ, який потрібно заповнити у ЗВО за відсутності атестата про загальну середню освіту українського зразка», — розповідають у приймальній комісії Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.

Якщо вступник має українські документи про закінчення школи (наприклад, навчався дистанційно), то йому потрібно скласти національний мультипредметний тест (НМТ). Його ввели на час воєнного стану замість зовнішнього незалежного тестування (ЗНО).

НМТ складається з двох обов’язкових іспитів (української мови та математики) та ще одного предмета на вибір. Проте наразі реєстрація на основну сесію закінчена. Реєстрацію на додаткову сесію відкриють у червні. Скласти іспити можна в партнерських освітніх закладах у 28 країнах.

«Якщо абітурієнт не реєструвався на НМТ, то потрібно буде складати ті самі іспити в університеті», — додають у приймальній комісії Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.

Порада: в університетах вступникам із ТОТ можуть надавати гуртожитки. Але таку можливість варто уточнювати в приймальній комісії.

Телефони для довідок:

«Гаряча лінія» Міністерства освіти й науки України:

 • Професійна освіта 044–287–82–46
 • Фахова передвища, вища освіта (044) 481–32–61, (044) 481–32–37, (044) 481–32–67, (044) 481–32–64
 • 0 (800) 504 425 — гаряча лінія з питань освіти для мешканців тимчасово окупованих територій

1545 — Урядова гаряча лінія

1548 — цілодобова гаряча лінія Мінреінтеграції з кризових питань

Також для юридичних консультацій можна звертатись на «гарячу лінію» КримSOS за номерами +380962240123 для дзвінків Україною та світом, +380952775355 та +38 063 077 16 19 у Viber, Signal, Telegram, WhatsApp. Спеціалісти приймають дзвінки із 9:00 до 18:00 з понеділка по п’ятницю, у вихідні дні за вказаними номерами можна надіслати повідомлення в месенджерах.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті