Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Як кримчанам вступити до українських вищих навчальних закладів без здачі ЗНО  

12 / 03 / 2021

Юристи Херсонського офісу КримSOS розповідають про особливості спрощеного вступу до вишу для кримчан.  

Спрощена процедура: загальна інформація та цифри   

З 2016 року для школярів з Криму спростили правила вступу до ВНЗ за квотою №2. Тим, хто проживає на окупованій території та хоче здобути вищу професійну освіту на материковій України потрібно звертатись до освітніх центрів «Крим-Україна» або  «Донбас-Україна». У 2020 році можна було вибирати із 192 закладів.  

Вступникам  не обов’язково мати результати шкільного ЗНО, український паспорт чи атестат.  Але потрібно заповнити заявку, освітню декларацію, надати свідоцтво про народження та скласти три екзамени:  з української мови, історії України та профільного предмету (або творчий конкурс).  

Також школярам з окупованого Криму, які не мають атестату про закінчення 9 чи 11 класу, потрібно екстерном скласти шкільні екзамени – це близько 20 предметів. Готовий атестат видають приблизно за три місяці після здачі таких іспитів.   

«Зазвичай, діти з одним із батьків їдуть на материкову Україну на тиждень. У ВНЗ  їм виділяють кімнату в гуртожитку та школяр здає екзамени – у школі для атестату та вступні до вишу», – розповідає Ольга Куришко, координатор юридичного напрямку КримSOS.  

З 2020 роцу по квоті №2 можуть вступати не тільки кримчани, а й українці з окупованих територій Донбасу та населених пунктів на лінії зіткнення. І якщо у 2019 році загалом виділили 2 600 пільгових місць, у минулому році ця цифра зросла до 13 тис. «Бюджетникам» мають виділити місце у гуртожитку, надати стипендію, безкоштовні підручники та доступ до інтернету. 

«У Криму та інших окупованих Росією територіях в школах перестали викладати українську мову та історію. Дітям не вистачає практики та бракує знань з цих предметів. Також небезпечно загалом афішувати, що ти вивчаєш українську чи хочеш поїхати вступати до українського вишу», – коментує Ольга Куришко. 

Аби вирішити проблему зі шкільним атестатом та навчанням, є принаймні два шляхи:  

  1. Навчатись в українській школі дистанційно. Але учень буде отримувати подвійне навантаження – в школі на материковій частині України та в школі на півострові.
  2. Долучитись до курсів підготовки в одному із 9 ВНЗ – це пілотний проєкт  для осіб з тимчасово окупованих територій. Заняття будуть проводити у 2021-2022 навчальному році дистанційно та офлайн. У Херсоні охочих навчають у Херсонському державному університеті.

Також доступні онлайн курси для підготовки до екзаменів з української мови та літератури.     

До 30 червня мають оприлюднити усі результати ЗНО та 1 липня офіційно розпочнеться вступна кампанія 2021 року. Проте остаточних дат ще не озвучили.  

Вступ до ВНЗ за спрощеною процедурою – карантинні реалії  

Юристи КримSOS нагадують, що на час пандемії коронавірусу діють певні обмеження перетину адмінмежі з окупованим Кримом. Зокрема, усім, хто їде з окупованого Криму на материкову Україну – потрібно встановити додаток «Вдома» та два тижні перебувати на самоізоляції, або здати експрес-тест на КПВВ. Проте тим, хто їде на навчання та одному супроводжуючому не потрібно проходити цю процедуру. У такому випадку потрібно мати письмову довідку із навчального закладу. 

«Багато кримчан вступають до ВНЗ на загальних засадах – здають ЗНО. І у минулому році саме у них були проблеми з перетином адмінмежі з боку окупаційної влади. Школярі спочатку їздили здавати екзамени, а потім російські прикордонники не випускали їх на навчання», – зазначає Олексій Тільненко, координатор Херсонського офісу КримSOS,   

Мова про карантинні обмеження на перетин кордону, що ввели у Російській Федерації. Кримчан окупаційна влада прирівнює до росіян, а вони можуть тільки один раз вільно виїжджати за кордон. Для частих поїздок потрібні вже «гуманітарні підстави»: лікування чи подорож до родичів першої лінії.  

«Найбільше проблем було в першу хвилю карантину – коли закривали всі КПВВ та було багато паніки», – розповідає Олексій Тільненко.  

Поради освітніх експертів та юристів  

Для початку, кримчанам радять завчасно обрати спеціальність та ВНЗ для навчання та зв’язатися з адміністрацією. Це можна зробити на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти.  

«Раджу не зволікати та попередити про своє бажання вчитись адміністрацію обраного закладу освіти, аби  не отримати “сюрприз”, – розповідає Валентина Потапова, експертка Центру громадянської просвіти «Альменда», – Нещодавно до нас звернувся хлопець з Криму, який після 9 класу захотів вступити до професійного коледжу в Києві. Із закладу йому відповіли, що начебто у них немає спрощеної процедури вступу. Будемо писати листи на Міністерство освіти для роз’яснення ситуації».     

У минулому році найбільше цікавили кримчан спеціальності: «Менеджмент» (44 особи), «Право» (43 особи), «Інженерія програмного забезпечення» (42 особи), «Медицина» (42 особи), «Економіка» (37 осіб).  Вступники з Криму найчастіше обирали такі заклади вищої освіти: 

  • Таврійський національний університет імені В. І. Вернадського (64 особи), 
  • Державний вищий навчальний заклад «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» (34 особи), 
  • Національний університет «Львівська політехніка» (23 особи), 
  • Національний медичний університет імені О.О. Богомольця (20 осіб), 
  • Херсонська державна морська академія (18 осіб), 
  • Київський національний університет імені Тараса Шевченка (16 осіб). 

Зараз у Херсоні здобувають морську освіту 105 кримчан та 75 – навчаються у Херсонському національному університеті. Та двоє студентів не повернулися до очного навчання з окупованого Криму через карантинні обмеження з боку окупанта. 

Також юристи радять продумати маршрут подорожі з окупованого Криму на материкову Україну з урахуванням усіх вимог як зі сторони російських прикордонників та і на українських КПВВ. Зокрема, підготувати запрошення на подання документів до освітнього центру чи іншу довідку із ВНЗ, що підтверджує мету подорожі.  

З усіх освітніх питань можете звернутися на «урядову гарячу лінію»: 0-800-504-425 (пн-чт. з 9:00 до 18:00 та у пт. – з 09:00 до 17:00). 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті