Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Як отримати українське свідоцтво про народження на ТОТ — інструкція від юристів

2 / 03 / 2023

Батьки, діти яких народились на тимчасово окупованих територіях (ТОТ), можуть отримати українське свідоцтво про народження тільки через суд. З 2014 року суди мають розглядати подібні справи невідкладно.

У 2022 році адвокати КримSOS ініціювали 243 справи щодо встановлення факту народження дітей з окупованому Криму та Херсонщини. Вони підготували поради для тих, хто хоче отримати свідоцтво про народження дитини, але перебуває за кордоном чи на непідконтрольній Україні території.

Крок 1. Підготовка пакету документів

Якщо дитина народилась на тимчасово окупованій території, то спершу потрібно встановити цей факт у суді. Такі справи мають розглядатись невідкладно — у перший день подання заяви.

Для встановлення факту народження в суді треба зібрати копії документів:

  • медичне свідоцтво про народження, медичний висновок про народження, інші медичні довідки, що підтверджують народження дитини;
  • паспорти та ідентифікаційні коди батьків;
  • свідоцтво про шлюб (за наявності);
  • докази факту народження дитини (за наявності);

Іноді в суді можуть вимагати також довідку з відмовою у виданні свідоцтва про народження від відділу реєстрації актів цивільного стану (РАЦС). Такий документ видають у день звернення, якщо в батьків немає виписки з лікарні про народження дитини.

«Варто зазначити, що можна не звертатися до суду, отримавши медичну довідку про народження, можна звернутися до будь-якого РАЦС на підконтрольній території для отримання свідоцтва. Однак, лише за умови, якщо видана лікарнею довідка — українського державного зразка», — зазначає юристка КримSOS Анастасія Калініна.

Крок 2. Звернення до суду

Звернутися до суду можна незалежно від місця проживання. Заяву на встановлення факту народження можуть подати родичі чи законні представники дитини. Якщо на підконтрольній території України таких немає — можна знайти адвоката та підписати з ним договір.

«Юристи КримSOS знайшли спосіб дистанційного оформлення деяких документів для кримчан під час воєнного стану. Вони дистанційно підписують електронний договір із родинами, щоби від їхнього імені подати заяву до суду. Цей механізм дає можливість людям з окупованих територій отримати українське свідоцтво про народження. Це дозволить їм виїхати з тимчасово окупованого Криму», — розповіла Анастасія Калініна.

Щоби відкрити справу про встановлення факту народження потрібно написати заяву до суду в довільній формі. Там має бути зазначена мета та причини, чому заявник не міг отримати українське свідоцтво про народження. А також перерахувати всі докази, що підтверджують факт народження дитини на окупованій території (перелік вище).

Крок 3. Отримання рішення суду та звернення до РАЦС 

У разі позитивного фіналу розгляду справи — у канцелярії видають копію рішення. Юристи радять на місці перевіряти правильність написання імені та прізвищ. Навіть зайва кома буде мати значення далі.

У РАЦС попросять копію рішення суду (яке набрало законної сили) та паспорт громадянина України. Свідоцтво про народження видається в день подання рішення суду.

Нагадуємо, що електронні документи в Дії прирівняні до паперових. Тобто можна показувати біометричні паспортні документи в застосунку.

Якщо у вас виникають юридичні питання — рекомендуємо звернутися до юристів «гарячої лінії КримSOS» за номерами +380962240123 для дзвінків Україною та світом, +380952775355 та +38 063 077 16 19 у Viber, Signal, Telegram, WhatsApp.

Спеціалісти працюють із 9:00 до 18:00 з понеділка до п’ятниці, у суботу за номерами можна надсилати повідомлення в месенджерах.

Читайте також як оформити компенсацію за «Пакунок малюка» та як зареєструвати новонародженого, якщо не працює єМалятко.  

Вибір редакції

Ще Статті