Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Уряд повинен повернути соцвиплати переселенцям, – громадськість

13 / 06 / 2016

Завтра Кабінет міністрів повинен проголосувати за внесення змін до постанови №509, яке регулює процедуру обліку внутрішньо переміщених осіб. Зокрема, вони передбачають, що довідка переселенця стане безстроковою (її не потрібно буде продовжувати кожні шість місяців). Також не буде необхідності в штампі реєстрації тимчасового місця проживання, який раніше ставила Державна міграційна служба.

При роботі з переселенцями органи соцзахисту керуються не основним законом, а саме вищезазначеною постановою, яка була прийнята ще в жовтні 2014 року і діє в такій редакції по сьогоднішній день.

«Існує нормативна колізія, коли найвища юридична сила закону не визнається, а все керуються постановою Кабміну. В результаті цієї колізії прості громадяни потрапили в безвихідну ситуацію і вже кілька місяців обмежені в отриманні пенсійних та інших соціальних виплат», – пояснює ситуацію юрист КримSOS Вікторія Савчук.

Зміни до закону про переселенців вступили в силу в січні цього року. З того часу громадські організації домагаються від уряду приведення у відповідність нормативної бази.

Сьогодні біля будівлі Кабміну представники громадських організацій провели прес-конференцію «під відкритим небом», ще раз нагадавши чиновникам про важливість майбутнього голосування.
 
Згідно з недавнім моніторингом ВБФ «Право на захист», який проводився в п’яти східних областях України, за останні три місяці соцвиплати були припинені для 85% переселенців.

«Опитані переселенці відзначили, що через відсутність єдиної позиції в уряді з приводу штампів і оформлення довідки, їм були припинені виплати. За словами переселенців, призупинення виплат вплинуло на їх фінансове становище істотно, а то і критично», – розповідає правової аналітик ВБФ «Право на захист» Олена Виноградова.

Експерт Інституту суспільно-економічних досліджень з питань внутрішньо переміщених осіб Тетяна Дурнєва зазначає, що через призупинення соцвиплат переселенці почали знову масово звертатися за гуманітарною допомогою.

«Громадські організації створили свого роду щит між тими, хто страждає, і тими, хто приймає рішення. Коли люди позбулися виплат, перше, що вони зробили – звернулися в волонтерські організації, які почали заново видавати гуманітарні набори. Якщо державна політика щодо переселенців і є, то вона антигуманна», – зазначає експерт.

За словами координатора громадської організації КримSOS Таміли Ташевої, часто громадськості доводиться вести довгий і виснажливий діалог з урядом, щоб в результаті спростити ті чи інші закони, що стосуються життя переселенців.

«Потрібно чітко розуміти, що в більшості випадків переселенці – це дуже бідна категорія громадян. Те, що зараз їх позбавляють права користуватися навіть тими мінімальними дотаціями – це злочин з боку держави», – вважає вона.

Перед завершенням прес-конференції до спікерів і журналістів вийшов представник Міністерства соціальної політики. Чиновниця запевнила всіх присутніх, що підготовлений Кабміном проект постанови про внесення змін до постанови №509 вже подано на розгляд і швидше за все буде прийнято.

Пізніше на сайті уряду з’явилася новина про те, що «Кабінет міністрів на своєму черговому засіданні в середу має намір врегулювати питання щодо своєчасної виплати пенсій та соцвиплат внутрішньо переміщеним особам».

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті