Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Українські правозахисники вимагають рішуче засудити насильницьку мобілізацію громадян України в Криму

28 / 09 / 2022

Українські правозахисні організації вимагають від міжнародних організацій рішуче засудити насильницьку мобілізацію громадян України на окупованих територіях, а уряд України – розслідувати випадки примусу до служби. Про це йдеться у спільній заяві правозахисних організацій, що була опублікована сьогодні, повідомив Голова Правління КримSOS Олексій Тільненко

“Насильницька мобілізація в окупованому Криму має відверто дискримінаційний характер, спрямований переважно проти кримських татар. За даними правозахисників, більшість повісток вручають саме представникам кримськотатарського народу. Кримські татари розцінюють це як ще один інструмент, який використовує росія в рамках своєї політики винищення корінного населення”, – йдеться у заяві. 

Крім того, правозахисники окремо відмічають жорсткі методи мобілізації жителів окупованого Криму. Зафіксовані випадки, коли після вручення повістки кримчан насильно садили в автобус і доставляли у військкомат.

Саме тому українські громадські організації вимагають від міжнародних організацій та урядів іноземних держав: 

  • Рішуче засудити насильницьку мобілізації громадян України в Криму та інших окупованих територіях України;
  • Надавати всебічну допомогу громадянам України, які уникають примусової мобілізації в Криму та на інших окупованих територіях України;
  • Посилити секторальні санкції проти рф через насильницьку мобілізацію в окупованому Криму;
  • Продовжувати здійснювати моніторинг та документування порушень прав людини, воєнних злочинів та злочинів проти людяності в окупованому Криму. 

Також правозахисники закликають Уряд України: 

  • Ефективно розслідувати всі випадки насильницької мобілізації кримчан та їх залучення у бойові дії;
  • Розробити та внести зміни до Кримінального кодексу України, які б передбачили чіткі підстави звільнення від кримінальної відповідальності громадян України за примусову мобілізацію (призов) на окупованих територіях та участь у бойових діях проти власної держави;
  • Співпрацювати з Офісом Прокурора Міжнародного кримінального суду та іноземними державами у переслідуванні “військових комісарів” у Криму та інших осіб, причетних до даних воєнних злочинів;
  • Ініціювати посилення секторальних санкцій проти рф через насильницьку мобілізацію в окупованому Криму;
  • Використовувати дипломатичні засоби для захисту громадян України від насильницької мобілізації на окупованих територіях та сприяння їхньому від’їзду на території третіх держав.

Лише за перший день у Криму повістки отримали щонайменше 5000 тисяч осіб, з них більшість – кримські татари. Масова примусова мобілізація кримських татар може призвести до прихованого геноциду.

Крім того, ​​призов мешканців окупованих територій до лав окупаційної армії заборонений ст. 51 IV Женевської конвенції та є воєнним злочином. Окремим воєнним злочином є примушування громадян України до участі у бойових діях проти власної держави.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини