Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Стратегія інтеграції ВПО: які проблеми вимушених переселенців Уряд планує вирішити до 2024 року

12 / 11 / 2021

11 листопада відбулась презентація Стратегії інтеграції внутрішньо переміщених осіб до 2024 року, яку Уряд схвалив 28 жовтня.

Зазначимо, що спеціалісти КримSOS надавали рекомендації на етапі первинної розробки тексту цього документу.

Мета Стратегії — сприяти інтеграції вимушених переселенців через усунення перешкод у реалізації їхніх прав та забезпечення повного доступу до адміністративних, соціальних, культурних та інших послуг.

«‎Ми би дуже хотіли, щоб люди, які є внутрішньо переміщеними особами, які чекають на увагу і підтримку держави, знали, що держава про них опікується, держава про них знає. Реєстри, які є, наповнюються якісно. Реєстри, які потребують доопрацювання, будуть доопрацьовані. Ми знаємо про кожного і сподіваємося, що ті люди, які сьогодні є внутрішньо переміщеними особами, знають, що для них робить держава, а ще краще — що для них держава збирається зробити. Така взаємодія даватиме ту довіру, якої ми прагнемо. Бо люди зараз розчаровані, кажуть, що держава не дбає, не надає житла, освітні програми недосконалі, переселенці не можуть влаштуватися на роботу…»‎, —сказала  на початку презентації міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук.

Стратегія містить 6 цілей:

  • реалізація житлових та майнових прав вимушених переселенців;
  • працевлаштування та доступ до освіти;
  • реалізація права на соціальний захист;
  • доступ до медичного забезпечення;
  • доступ до документів;
  • створення умов для інтеграції ВПО у територіальних громадах, які їх приймають.

Питання, на яке особливо звертається увага у Стратегії — це вирішення житлових проблем вимушених переселенців. 

«‎За інформацією, яка є у звіті Національної системи моніторингу ситуації з ВПО Міжнародної організації з міграції, станом на березень 2021 року, власне житло мають лише 12% людей,  орендують житло — 60%, живуть у родичів — 15%, 39% ВПО заявили, що вони не мають наміру повертатись до місць попереднього проживання»‎, — сказала Ірина Верещук.

Також велику увагу держава планує приділити питанню освіти, як важливому елементу інтеграції вимушених переселенців.

У коментарі QirimInfo Координатор КримSOS Денис Савченко заявив, що наша команда вітає ухвалення та презентацію Стратегії. Він також відзначив оперативність початку роботи над документом.

«‎Стратегія містить згадки системних проблем, котрі не повинні існувати на восьмому році внутрішнього переміщення. Ще однією важливою перевагою Стратегії є План дій, котрий дає державним органам бачення практичних кроків до виконання. Ми також дуже раді напряму брати участь в консультаціях із Міністерством щодо реалізації даної Стратегії і вважаємо великим досягненням те, що активна робота із цим документом розпочалася вже через тиждень після його ухвалення»‎, — сказав Денис Савченко.

Особливо важливою, на думку Координатора КримSOS, є створення ефективної системи оцінки потреб переселенців, бо саме на ній повинні ґрунтуватись бюджетні асигнування та дизайн конкретних програм підтримки та допомоги ВПО. 

«‎Оцінка потреб в майбутньому повинна не тільки покращити ефективність використання бюджетних коштів, але потенційно привабити міжнародних донорів, котрі будуть розуміти як використовуватимуться їхні кошти»‎, — сказав Координатор КримSOS.

Проте, зазначає Денис Савченко, до Стратегії не включено деякі важливі для вимушених переселенців питань.

«‎Наприклад, необхідність відв’язати доступ до базових адміністративних та соціальних послуг від наявності довідки ВПО. Втім, ми розраховуємо на продовження плідного діалогу з Міністерством та готові використовувати власну експертизу та напрацювання спільнот ВПО, із котрими ми співпрацюємо»,‎‎ — сказав Денис Савченко.

Нагадаємо, в Україні офіційно зареєстровано майже 1,5 млн внутрішньо переміщених осіб з окупованих територій Криму та Донбасу.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини