Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Шоу і трепет: для чого ФСБ шукає терористів серед мусульман Криму?

12 / 02 / 2016

Новини про вчорашні обшуки в будинках у мусульман Криму, більшістю з яких є кримські татари, підхопили усі ключові медіа України і Росії. Зазвичай подібні повідомлення не йдуть далі сторінок інформагенцій, що спеціалізуються на темі Криму, а нерідко залишаються в постах на facebook.

Заголовки перших кричали про чергові масові обшуки і затримання активістів, кримських татар, мусульман. Другі як би ненароком інформували читача, про пересічне затримання декількох учасників організації «Хізб ут-Тахрір» в Криму. Як це нерідко буває сухі факти залишилися десь посередині, а різниця в освітленні швидше показала мотиви місцевої влади і нові способи тиску по відношенню до незгодних.

Повідомлення про обшуки почали надходити з самого ранку, одним з перших про це написав кримський адвокат Еміль Курбедінов. Протягом дня його facebook—сторінка перетворилася в текстову онлайн трансляцію того, що відбувається.

Спочатку список затриманих складався з восьми чоловік, більшість з яких відвезли або в СІЗО, або в місцеве відділення ФСБ. Одного з затриманих, Рустема Османова, колишнього співробітника телеканалу ATR, незабаром відпустили. Ближче до кінця робочого дня список затриманих поповнився ще декількома прізвищами і складався вже з 12 чоловік. Тоді ж журналістка Ельвіна Сеітбуллаева опублікувала імена і прізвища всіх постраждалих. Серед них зокрема виявився член Кримської контактної групи з прав людини Емір-Усеин Куку, блогер і громадський діяч Наріман Мемедімінов, імам мечеті в селі Холмовка Арсен Халілов.

На окрему увагу заслуговує те, в якій манері проводилися обшуки. Наприклад, в будинок Бахтіяра Топузова співробітники ФСБ в кількості 8 чоловік увірвалися вибивши вікна.

 

У Емір-Усеіна Куку вибили вхідні двері, а самого господаря ще до проведення обшуку закували в наручники. На відео, опублікованому очевидцем Сулейманом Асановим, видно, скільки силовиків було задіяно під час ще одного з обшуків.

Спочатку вибірка і мотиви силовиків залишалися не до кінця зрозумілою. Джерело QirimInfo повідомив тоді, що деяким постраждалим під час обшуку зачитували звинувачення в пособництві тероризму.

Через кілька годин після основної хвилі обшуків і подальших затримань на сайті російської прокуратури Криму з’явилося повідомлення про затримання чотирьох осіб, причетних до організації та участі в забороненій на території РФ організації «Хізб ут-Тахір».

«За версією слідства, один з членів« Хізб ут-Тахрір» організував на території Ялти місцевий осередок цієї терористичної організації», — говорилося в повідомленні відомства.

Тоді ж почала надходити інформація про те, що деяких із затриманих після бесіди з представниками правоохоронних органів відпустили. У розпорядженні QirimInfo виявився актуальний за підсумками вчорашнього дня список постраждалих, частина з яких відпустили або відпустять, а також тих, кому планують продовжити утримання під вартою (список належить Кримській контактній групі, — ред.).

знак плюс напротив фамилии означает, что человека или отпустили или вскоре отпустят, знак минус — продолжат арест

 

Знак плюс навпроти прізвища означає, що людину або відпустили або незабаром відпустять, знак мінус — продовжать арешт.

Нагадаємо, що це не перші затримання в Криму за звинуваченням в участі організації «Хізб ут-Тахрір». У січні минулого року були заарештовані четверо кримських татар з Севастополя. Місяць тому їм в черговий раз продовжили арешт.

Що стосується самої Росії, то там регулярно з’являються повідомлення про обшуки затриманнях і судах над прихильниками «Хізб ут-Тахрір». Так тиждень тому в Челябінську було винесено вирок п’ятьом членам цієї організації. У підсумку всі підсудні були засуджені до позбавлення волі на терміни до 17 років. У 2013 році після чергового суду правозахисний центр «Меморіал» визнав засуджених членів партії політв’язнями. До слова достовірної інформації про причетність організації до терактів не тільки на території РФ, а й в інших країнах світу, до цих пір немає.

Підготовка до нового міфу

За словами джерела QirimInfo, деякі із затриманих вчора мусульман дійсно мають або раніше мали відношення до діяльності «Хізб ут-Тахрір».

До анексії Криму українські правоохоронці не чинили тиску на членів цієї організації на півострові. В Україні, як і в більшості країн світу, «Хізб ут-Тахрір» існує абсолютно легально. Хоча, втім, серед мусульман півострова її ідеологія (панісламізму) не користувалася великою популярністю. За неофіційними даними, до окупації півострова серед кримських татар налічувалося близько 1,5 тисячі її прихильників. На сьогоднішній день члени «Хізб ут-Тахрір» або пішли в глибоке підпілля, або переїхали на материкову Україну.

На думку директора інституту сходознавства ім. А. Кримського Олександра Богомолова, організація «Хізб ут-Тахрір» не несе в собі ніякої небезпеки.

«Вона виступає з пропагандою відновлення Халіфату і є представником політичного ісламу, як результат вважається радикальним рухом. Але при цьому всьому вона введе свою діяльність повністю мирним способом», — запевняє він.

За словами Богомолова, все, чим займалися в останні роки представники «Хізб ут-Тахрір», — це гучні заяви на камеру і публічні заходи.

«Перша і найбільш відома акція, за допомогою якої вони прославилися — це захід проти американського вторгнення в Ірак в 2003 році. Тоді вони звернули на себе велику увагу з боку ЗМІ», — нагадує експерт.

Прийнята у 2003 році заборона на діяльність партії на території РФ, сьогодні дозволяє окупаційній владі не тільки звинувачувати окремих мусульман в тероризмі на підставі положень закону, а й відкриває широкі можливості для ідеологічних маніпуляцій, а також дискредитації кримських татар і ісламу в цілому. У випадку з «ісламською загрозою» і воюючими кримськими татарами в Сирії місцевій владі не вдалося створити масового міфу, а зараз для цього випала нова можливість.

Як цей міф може використовуватися в кримській дійсності? Масові обшуки кримських татар вже встигли перетворитися в Криму на метод залякування неугодних. Тепер же боротися з такими стане ще простіше: обшуки і затримання можна буде проводити під прапором боротьби з тероризмом. І буде неважливо, чи мав відношення затриманий до «Хізб ут-Тахрір», чи ні — в кінці кінців, членських квитків там не видають. Не випадково, вчора в Криму затримали 12 осіб, а на сайті «прокуратури» говорилося лише про 4 підозрюваних.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті