Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Росія готує в Криму нового політв'язня

12 / 04 / 2016

Сьогодні в Сімферополі відбудеться чергове засідання суду у справі Андрія Коломійця. Суддею у нього виступає Андрій Бєлоусов – один з кримських суддів, щодо якого Генпрокуратура відкрила кримінальне провадження за державну зраду. Справа Коломійця була передана в «Київський райсуд» Сімферополя ще в січні, але слухання по ньому відкладалося п’ять разів – здебільшого через неявку свідків.

Чим так цікавий Коломієць? Тим, що це політв’язень, про якого досі мало що було відомо.

 

До річниці Майдану

Перші згадки про Андрія Коломійця з’явилися на річницю розстрілів на Майдані. З’явилася інформація, що мешканцю Київської області 1993 р.н. інкримінують замах на вбивство двох співробітників кримського спецпідрозділу «Беркут». Андрій нібито кидав у них пляшками із запальною сумішшю під час протистояння в Києві. До того ж його звинувачують в зберіганні та перевезенні  рослини, що містить наркотичні речовини у великому розмірі. Якщо кримський «суд» визнає Коломійця винним, йому загрожує до 20 років ув’язнення.

Як стало відомо, євромайданівець був заарештований ще навесні 2015 року на території Росії, після чого перевезений до окупованого Криму і з 13 серпня знаходився в сімферопольському СІЗО. Як вдалося з’ясувати правозахисникам з «Кримської правозахисної групи», рідні Андрія не знали про його місцезнаходження аж до січня 2016- го. Дізналися вони про це, як і в Україні, через опубліковану інформацію про затриманого на сайті «прокуратури» Криму.

У вересні 2015 року «прокурор» Криму Наталія Поклонська в інтерв’ю «РІА Новини» вже говорила про нову справу на чергового євромайданівця, але при цьому додала, що підозрюваний є громадянином Росії, а не України.

«Розслідується ще одна кримінальна справа, яку найближчим часом направлять до суду. Обвинуваченому інкримінується замах на життя співробітників «Беркута». Затримання проводилося півтора місяці тому в одному з регіонів Росії, після чого обвинувачений був етапований до Криму. Він громадянин Росії, але не кримчанин», – сказала Поклонська.

Чи говорила тоді Поклонська саме про Коломійця – невідомо – називати ім’я фігуранта нової гучної справи вона вважала непотрібним. Час коли Андрія взяли під варту збігається, але питання з громадянством залишається загадкою. Однак уже тоді «прокурор» Криму порівняла це звинувачення зі справою Костенко: «Він так само, як і Костенко, був на Майдані і брав участь у заворушеннях».

  

Навіщо Росії Костенко-2

Схожість справ Андрія Коломійця та кримського політв’язня Олександра Костенко очевидна. Обох притягли за підозрою в «скоєнні злочину» в Києві за часів євромайдану. Олександра судили по п. «б» ч. 2 ст. 115 ст КК РФ ( «Умисне заподіяння легкої шкоди здоров’ю, що викликало короткочасний розлад здоров’я, вчинене з мотивів ідеологічної ненависті або ворожнечі»), у Андрія – ч. 3 ст. 30 – п.п. «А», «б», «е», «л» ч. 2 ст. 105 (замах на вбивство двох осіб у зв’язку із здійсненням ними службової діяльності, скоєне загальнонебезпечним способом, з мотивів політичної та ідеологічної ненависті). До того ж у обох виявилося ще й по обтяжуючій статті: у Костенко «знайшли» елемент зброї, у Коломійця – наркотики.

Російський адвокат Дмитро Сотников, який захищає інтереси Костенко, вважає, що у випадку з Коломійцем Росія спробує зробити, то, що не вийшло з Костенко, – жорстко засудити події на Майдані.

«У підсумковій доповіді Елли Памфілової (Уповноважений з прав людини в Російській Федерації – ред) за 2015 рік написано, що Костенко засуджений за підготовку терористичного акту в Криму. А де ця підготовка? У вироку її немає, в обвинувальному висновку теж. Вони хотіли справу з іншим звинуваченням – не з легкою шкодою здоров’ю та зберіганням елементів зброї, а з терактом. Але у них нічого не вийшло – справа програна. Вироків у три роки і шість місяців у жодного українського політв’язня немає. Тому зараз вони зосереджені на тому, щоб готувати «нормальні» терміни, і справа Коломійця цьому підтвердження», – вважає адвокат.

Голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник також бачить в цій справі слід Росії і ще одну спробу засудити події в Україні.

«Згадайте слова Наталії Поклонский, коли вона говорить про Костенко. У ній вона зазначає, що в Криму судять не самого Костенко, а людей Майдану. І це як раз і є продовженням такої стратегії. Люди стають просто жертвами, а машина просто засуджує події в Україні, а саме – на Майдані. У цьому плані справа Андрія схожа – це засудження самої ідеї. Якби він не був майданівцем, то, швидше за все, зараз не перебував би в Сімферополі в СІЗО», – говорить Скрипник.

 

«Адвокат адвокату рознь»

У Андрія Коломійця було, принаймні, два адвокати, що представляли його інтереси, але жоден з них неразу не виступив з публічними коментарями з приводу справи. Перший, за інформацією Ольги Скрипник, був призначений російською владою, і був зовсім не зацікавлений в повноцінному захисті Коломійця. Більш того, він навіть не відвідував свого підзахисного. Відмовитися відразу від послуг такого адвоката Андрій, судячи з усього, не міг. Дмитро Сотников передбачає, що на Коломійця та членів його сім’ї могли просто «тиснути».

«Змінити будь-якого адвоката, звичайно ж, можна. Але людина, яка знаходиться в СІЗО, в замкнутому просторі … Відмовся він від одного адвоката, «справа» знайде іншого – такого ж. Цілком можуть залякувати людину, її родичів, місцевого адвоката. Ніякої свободи вибору насправді немає. Одна справа, коли приїжджає адвокат «ззовні», він готовий дійсно відстоювати інтереси свого підопічного. Інше – коли родичі не можуть когось запросити, коли їх залякують: «Запросіть адвоката з іншого регіону і вашого сина можуть випадково вбити в камері» і т.д», – припускає адвокат.

Зараз, за словами Скрипник, у Коломійця з’явився адвокат, який готовий повноцінно захищати його інтереси. Так само, як і попередній, він жодного разу не коментував хід справи. Правозахисник вважає, що це ніяк не пов’язано з відсутністю інтересу до підзахисного.

«Потрібно чітко розуміти, що адвокат не зобов’язаний давати коментарі або розголошувати справу, яку він веде, – існує адвокатська таємниця. З цього питання до нього не може бути жодних претензій. Зараз стоїть питання, що до цієї справи треба ставитися дуже акуратно, щоб не нашкодити. Попереду чекає ще один з найважливіших судів, на якому стане відомо, яку стратегію вибрала «прокуратура» і чи є шанси хоча б знизити вирок для Андрія. Після цього адвокат, можливо, зробить якісь заяви», – вважає Скрипник.

 

Туманні перспективи

Розраховувати на позитивний результат у випадку з Коломійцем не доводиться. Експерти відзначають, що справа явно має політичний характер, а значить євромайданівцю не потрібно розраховувати на повне оправдання.

«Я думаю, цю справу доведуть до кінця. Всі справи такого роду робляться для того, щоб довести ту чи іншу історичну концепцію, яку просуває сьогодні Росія. Якщо ми візьмемо справу Миколи Карпюка, то вона підтримується для того, щоб показати, що українці воювали в Чечні. Справа Савченко зачіпає донецьке питання, Литвинова – Луганськ, Костенко – Майдан і Крим, але тут не вийшло. Справа Коломійця – шанс для кримської прокуратури довести зворотне», – висловив припущення Сотников.

Ольга Скрипник вважає справу надуманою і побоюється, що Коломієць може «отримати» серйозний термін ув’язнення.

«Справа повністю сфабрикована і має дуже багато спільного зі справою Костенко. Тут справи можуть скластися куди гірше, ніж у Олександра. Андрію намагаються приписати статті, які тягнуть на куди більш жорстке покарання – не так на три або п’ять років позбавлення волі, а на всі 20», – каже Скрипник.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті