Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Про «московські» ціни в окупованому Криму – інфографіка

30 / 06 / 2021

ЗМІ окупованого півострова та активісти пишуть про підвищення цін. За даними так званого Кримстату, у березні 2021 року ціни на 103% вище, ніж у минулому році. Кримчани пишуть у соціальних мережах, що з початком туристичного сезону вартість продуктів стала ще вищою. КримSOS вирішив порівняти вартість деяких продуктів та зібрав декілька думок й коментарів щодо проблеми.

Контролюють ціни на цукор та олію 

Ірина усе життя жила у Севастополі. У своєму блозі в інтернеті вона розповідає про ціни в Криму: 

 – Скажу так: ціни в Криму на їжу в 2021 році не нижче московських. Ось така «правда життя» при нижчих зарплатах.  Місцева влада обіцяла, що вартість продуктів знизиться із запуском Керченського мосту. Але цього так і не сталося.

З кінця минулого року в дефіциті в магазинах цукор та соняшникова олія, щоб продавці не завищували вартість – ціну контролює влада.

Ціни продавці в курортний сезон піднімають, а от в зимою та осінню – розраховують на місцевих та суми вже зовсім інші. Загалом, і продукти, і харчування в кафе в дешевше в не курортних містах та селах. 

Центральний базар у Алушті

У Ялті, наприклад, може бути на десяток рублів вище. Пообідати в їдальні треба десь 300 рублів, це 112 грн. Там завжди великі порції, але їжа не смачна. У кафе – витрачаємо десь 500-700 рублів – 187-262 грн. Можна перебитись і шаурмою за 100 рублів (37 грн).  

Ціни у Криму роблять біднішими вчителів та лікарів  

Кримський активіст Олексій Єфремов упевнений, що зростання цін буде тривати, роблячи багатьох кримчан ще біднішими.

– Наплив туристів і відпочиваючих з материка відчувається навіть зараз – на травневих вихідних в курортних містах. У зв’язку з цим у нас –  у «аборигенів» –  в голові два основних питання: чи вистачить всім води і що буде з рівнем життя в цілому. 

Щодо подорожчань: вже з самого початку зрозуміло, що вони будуть, що вони незворотні. Після сезону легше кримські річки повернути назад, ніж ціни в колишнє русло, особливо ціни на продукти, бензин, важливі послуги. 

Є відомі економічні закони, що при підвищенні попиту на курорт, ростуть і ціни на все супутнє відпочинку. Але якщо ти простий житель, а не власник житла під здачу і інших послуг, то твоя зарплата явно не встигає за цінами, вона, м’яко кажучи, не росте і навіть не збільшується на рівень інфляції. Залишається тільки триматися, адже грошей не буде у вчителів і лікарів, пенсіонерів та студентів. Багаті стануть ще багатшими, бідні – біднішими, і розрив між ними з кожним таким «успішним» сезоном буде тільки збільшуватися.

До пандемії процвітав «продуктовий туризм»  

Кримчанин Олег пише на форумі, що багато місцевих їздили скуплятись н аматерикову Україну: 

– У Ялті та Алушті ціни вище, ніж навіть у Москві. Багато кримчан просто у критичній ситуації. До карантину багато хто їздив за продуктами у Херсонську область – там ціни у 2-4 рази менші. 

Турбує, що зростання зарплат і соціальних виплат істотно відстає від зростання цін на основні продукти харчування та медикаменти. Про політичні та економічних складових такого зростання і такій ситуації можна міркувати довго, але факт залишається фактом: ціни практичні такі ж як в Москві, а зарплати в десять разів нижче. Ось така не весела ситуація зараз йде в Криму.

Порівняння цін в окупованому Криму та материковій Україні  

За інформацією так званого Кримстату з початку року на півострові подорожчали морква на 37%, цибуля –  30%, картопля – 28%. Експерти наголошують, що великим оптовим компаніям не вигідно працювати на окупованому півострові: дорога логістика та на бізнес можуть накласти санкції. 

 – Частина кримчан, які підтримали окупацію в 2014 р., мабуть розраховували, що після приходу Росії у них будуть зарплати як у Москві, а ціни як в Україні. Однак з плином часу виявилося, що в Криму ціни подібні до московських, а зарплати як у Чечні, – розповідає Євгеній Ярошенко, аналітик громадської організації КримSOS.

Порівняння вартості популярних продуктів у 2021 році

Поділитись

Вибір редакції

Ще Публікації