Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

КримSOS: окупанти провели щонайменше 59 свавільних обшуків у Криму протягом 2023 року 

1 / 03 / 2024

Про це повідомила представниця КримSOS 26 лютого 2024 року, у День кримського спротиву російській окупації, під час заходу «10 років опору. Порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права в тимчасово окупованому Криму». Обговорення теми відбулося при Європейському Комітеті Регіонів у Брюсселі. 

В межах заходу представниці 5 правозахисних організацій розказали про спротив на півострові та його придушення росіянами. Окупанти створили такі умови, за яких практично будь-хто у Криму може стати жертвою політично вмотивованих переслідувань. 

«Кожні три дні в окупованому Криму викрадають людей і звинувачують у співпраці з українською розвідкою або армією. Щодня одного кримчанина затримують за пости в соціальних мережах, де він співає українські пісні, а жінок — за манікюр кольору українського прапора. Кожні кілька годин щонайменше 140 цивільних заручників і політв’язнів піддаються нелюдському поводженню в пенітенціарних установах. Тільки у 2023 році щонайменше 59 свавільних обшуків відбулося в окупованому Криму, 40 із них — у будинках кримських татар. Принаймні 43 особи були засуджені за політично вмотивованими кримінальними справами, понад 40 кримських політв’язнів незаконно етапували до пенітенціарних установ на території росії», — розповіла Сабіна Ільясова, координаторка проєктів КримSOS. 

У своєму виступі представниця КримSOS зауважила небезпечну тенденцію: активізацію репресій проти незалежних адвокатів. Погрози, штрафи, арешти, позбавлення ліцензій — ось що загрожує захисникам кримських політв’язнів.  

Тетяна Жукова, менеджерка з міжнародної адвокації Центру прав людини ZMINA, розповіла про відсутність свободи слова і переслідування журналістів. Зокрема, мова йшла про принаймні 15 журналістів, які перебувають у неволі за сфабрикованими і політично вмотивованими справами.  

Представниця Кримської правозахисної групи Ірина Баран додала, що через ненадання медичної допомоги у 2023 році померли Костянтин Ширінг та Джеміль Гафаров —  двоє кримських політв’язнів.  

Марія Суляліна з Центру громадянської просвіти «Альменда» підкреслила, що під час окупації страждають також діти: «Статистика така: тільки в Криму зараз проживає 503 965 дітей і з них 285 963 – діти шкільного віку. Вся система освіти з перших днів окупації була переведена на російські стандарти». 

Під час заходу Дарина Підгорна, Регіональний центр прав людини, підняла тему культурної спадщини: незаконного привласнення об’єктів, руйнування пам’яток під виглядом реставрацій та проведення археологічних розкопок. Вона зазначила, що росія привласнила 12 612 пам’яток національного та місцевого значення, майно 773 бібліотек, 26 музеїв, 5 історико-культурних заповідників, де зберігалося 1 247 360 музейних об’єктів. 

Серед кроків, які правозахисники пропонують для підтримки спротиву в Криму: 

  • висловити рішучий консолідований протест проти репресій проти адвокатів в окупованому Криму шляхом публічних заяв;  
  • запровадити персональні санкції проти осіб, причетних до грубих порушень прав людини в окупованому Криму, включаючи співробітників ФСБ, суддів, слідчих, керівників пенітенціарних установ тощо;  
  • посилити дипломатичний, санкційний та інший тиск на російську федерацію з метою недопущення нових звірств у Криму та на материковій частині України, а також прискорення деокупації всіх територій України; 
  • надавати всебічну підтримку жертвам політичних репресій у Криму та їхнім родинам;  
  • допомагати Уряду України у розслідуванні воєнних злочинів, злочинів проти людяності та грубих порушень прав людини в окупованому Криму. 

У заході взяли участь євродепутатка Анна Фотига та Посол України при Європейському Союзі Всеволод Ченцов, а зі вступними словами виступали журналістка Емінє Джеппар та заступниця Постійної Представниці Президента України в Автономній Республіці Крим Ольга Куришко. 

Нагадаємо, серед учасників заходу, крім КримSOS, — Дім прав людини, центр прав людини ZMINA, Кримська правозахисна група, Регіональний центр прав людини, Центру громадянської просвіти “Альменда”  за підтримки Представництва України при ЄС. Мета заходів — нагадати українцям та іноземцям про опір у Криму, що триває вже 10 років. 

Джерело зображення: Центр прав людини ZMINA.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини