Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Правозахисники – ООН: серйозні проблеми прояви расизму і дискримінації в Росії і на підконтрольних їй територіях

20 / 07 / 2017

АДЦ «Меморіал», КримSOS і центр «Сова» спільно з Міжнародною Федерацією за права людини (FIDH) в альтернативному звіті Комітету ООН з ліквідації расової дискримінації звертають увагу на кричущі проблеми расизму в Росії і на підконтрольних їй територіях.

У звіті Комітету проаналізовано нова форма дискримінації в РФ – переслідування етнічних українців та представників кримськотатарського народу, викликані, в першу чергу, збройною інтервенцією і анексією Криму в 2014 році.

«Представники цих етносів стикаються з серйозними порушеннями прав людини – насильницькими зникненнями, тортурами, незаконним позбавленням волі – за етнічною ознакою, і обмеженнями в сфері використання і вивчення рідної мови, релігійних і культурних практик», – коментує Євгенія Андреюк, українська правозахисниця, заступниця координатора КримSOS.

Переслідування народів, що традиційно сповідують іслам, стосується не тільки кримськотатарського народу, а й жителів і вихідців з регіону Північного Кавказу, а також мільйонів трудових мігрантів з країн Центральної Азії. Постійні репресії проти релігійних організацій і груп в поєднанні з етнічним профілюванням поліції призводять до мульти-дискримінації.

«Багато кавказців – громадян Росії не можуть зняти житло, отримати хорошу роботу, доступ до освіти і соціальної допомоги ускладнений. Ще важче доводиться негромадянам, яких сприймають як утричі «чужих»: по релігії, по походженню, по громадянству», – говорить Олександр Верховський, глава центру« Сова».

Хоча число расово мотивованих вбивств знизилося за останні роки, в порівнянні з дуже високим їх кількістю в 2002-2012 рр. правозахисники застерігають про наслідки використання мігрантофобії і кавказофобії в політичній боротьбі в РФ.

«Пропаганда наполегливо створює «образ ворога», державні телевізійні канали постійно лякають глядачів «рукою Заходу» і змовою сусідніх країн проти росіян», звертає увагу Марсо Сівьyoд, Директор по операціях і дослідженням FIDH.

Крім того, офіційна статистика не повністю відображає масштаб расово мотивованих злочинів. Часто органи слідства і суди кваліфікують їх як вбивство або заподіяння шкоди здоров’ю без обтяжуючих мотиву ненависті. Боротьба з екстремізмом часто обертається порушенням свободи вираження думок.

Тривають репресії проти громадянського суспільства – в тому числі проти організацій, що захищають права корінних народів Півночі і Далекого Сходу РФ. Багато з них оголошені «іноземними агентами» або екстремістського організацією, як в разі органу самоврядування кримськотатарського народу.

У звіті правозахисників напередодні розгляду державного звіту Комітетом на початку серпня 2017 року, звертається увага і на прояв ксенофобії до ромської населенню з боку правоохоронних органів.

«Виражена етнічна дискримінація виявляється в практиці сегрегації ромських дітей в школах, незаконними, з точки зору міжнародного права, зносом циганських селищ, антициганській кампаніями в місцевих ЗМІ, жорстокими поліцейськими акціями», – каже Стефанія Кулаева, глава АДЦ «Меморіал».

У рекомендаціях правозахисники закликають владу РФ припинити державну дискримінацію етнічних меншин, змінити суперечливе і порушує свободу слова антіекстремістского законодавство і пов’язані з ним правозастосовні практики і припинити репресії проти громадянського суспільства.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті