Пошкоджене та знищене житло: як отримати компенсацію та куди звертатися. Рекомендації від юристів КримSOS

5 / 05 / 2022

Уряд отримав понад 66 тисяч заяв про пошкоджене майно українців внаслідок повномасштабного вторгнення рф в Україну – про це повідомив Михайло Федоров (Мінцифра). Юристи КримSOS проаналізували поточну ситуацію та підготували рекомендації, яким чином українці можуть отримати компенсацію та куди потрібно звертатися.

Варіант 1: є доступ до житла

Якщо власники мають доступ до житла, то в першу чергу потрібно ретельно зафіксувати пошкодження на фото та відео. 

  1. Це можна зробити самостійно та попросити сусідів або свідків – щоб вони залишили підписи в документі.
  2. Залучити до підписання акту місцеву владу, органи місцевого самоврядування, представників компанії з обслуговування будинку, забудовника тощо.
  3. За можливості варто залучити професійного оцінювача або експерта з будівництва для попереднього розрахунку розміру спричиненої шкоди. Оскільки на сьогодні законодавством не встановлено, в якій формі мають фіксуватись пошкодження житла, будь – яка письмова форма є прийнятною, якщо вона дозволяє зафіксувати руйнування. 

В багатьох населених пунктах фіксація пошкоджень та руйнувань здійснюється централізовано за участю місцевої влади. Треба дізнатись, як вирішується питання фіксації саме у вашому населеному пункті. Наприклад, звернутися до старости села, районної чи міської ради тощо.

Варіант 2: немає доступу до житла.

Якщо житло знаходиться на території активних бойових дій, власники перебувають за кордоном або з інших причин не мають доступу до житла.

1. Подати заявку про пошкоджене майно в Дії. Вносити дані потрібно тільки щодо вашого власного житла. Одна людина не може подати заяву на весь будинок, а тільки на свою квартиру. Після реєстрації повідомлення очікуйте на інформацію про початок процедури оцінки та компенсації, що будуть визначені урядом.

2. Подати заяву на відновлення житла невдовзі можна буде й офлайн через Центри надання адмінпослуг.

3. За можливості попросити інших людей, які мають доступ до житла, ретельно зафіксувати пошкодження на фото та відео. 

Варіант 3: незначні руйнування та є доступ до житла

Якщо власники повертаються в своє житло, яке зазнало незначних руйнувань і потребує невеликого ремонту (пошкоджений дах, вибиті вікна тощо). В таких випадках у людей немає можливості чекати довго на компенсацію і вони намагаються усунути пошкодження аби використовувати житло надалі. 

  1. Ретельно зафіксуйте руйнування, складіть акт та долучіть до фіксації органи місцевої влади та самоврядування. 
  2. Копію акту варто надіслати в місцеву раду. 
  3. Під час будівельних робіт документально фіксувати всі витрати – чеками, товарними накладними, актами виконаних робіт з будівельниками тощо. В майбутньому це дозволить претендувати на компенсацію. 

Чого чекати на законодавчому рівні? 

На сьогодні прийнято в першому читання законопроект № 7198 “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації”.  Законопроект отримав низку зауважень та очікується, що він буде суттєво доопрацьований перед прийняттям. 

Що передбачає законопроект: 

  • Рішення про компенсацію приймається Комісіями з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією. Комісії створюються виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради.
  • Для отримання компенсації необхідно подати заяву в Комісію за місцезнаходженням майна. За текстом законопроекту, заяву треба подавати протягом дії воєнного стану та протягом 90 днів після його завершення або припинення.
  • Методики розрахунку розміру компенсації, створення реєстру пошкодженого та зруйнованого майна та інша необхідна нормативна база також буде прийматись пізніше на підставі норм профільного закону. 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті