Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Переслідувані та затримані. КримSOS та партнери розповіли про критичну ситуацію щодо переслідувань у Криму в межах конференції ОБСЄ 

10 / 10 / 2023

6 жовтня 2023 року в межах конференції ОБСЄ у Варшаві (Warsaw Human Dimension Conference) відбувся захід «Переслідувані та затримані. Історії кримських політв’язнів», одним з організаторів якого є КримSOS. 

«Наступного року в лютому буде вже 10 років, як Крим перебуває в окупації. З 2014 року кримські татари часто потерпають від репресивної політики окупантів непропорційно. За різними даними, кримські татари складають близько 13 % населення Криму. Переслідування кримських татар, корінного населення Криму — послідовна політика геноциду ще із часів СРСР, якої досі дотримується росія. росія займається створенням для кримських татар іміджу «терористів», «екстремістів» та «диверсантів», щоби виправдати свої численні злочини», — розповіла співкоординаторка КримSOS Сабіна Ільясова. 

Згідно з наявними даними, щонайменше 110 з понад 186 жертв політично вмотивованих переслідувань у Криму складають кримські татари, до 75 % свавільних обшуків відбуваються саме в будинках кримських татар. І це лише маленька частина всіх порушень базових міжнародних норм, які вчиняє окупаційна влада в Криму. «За цією сухою статистикою приховані реальні спаплюжені людські життя. В умовах багаторічного ігнорування росією прав людини та міжнародного гуманітарного права, єдиним способом запобігти новим звірствам у Криму є деокупація півострова», — вважає правозахисниця. 

Цю думку поділяє Азіз Умеров. Його сестра, кримська політув’язнена Леніє Умерова, вже понад 10 місяців незаконно утримується в одиночній камері СІЗО. У грудні 2022 року її затримали нібито за порушення правил перебування в режимній зоні. Більше про справу Леніє Умерової можна дізнатися в статті КримSOS за посиланням

«Звісно, у свободи немає ціни, її неможливо придбати, але за неї треба платити, платити життям та здоровʼям, як це роблять тисячі моїх співвітчизників. За рік, що минув, я був на 10 похоронах друзів, приятелів, родичів, які могли б продовжувати жити, аби не загарбницькі амбіції наших північних «сусідів». Кожного дня ми виборюємо свою свободу, бувши щитом для правопорядку та демократії в Європі та світі в цілому й не просимо робити це за нас», — додав Умеров. 

Керівниця проєктів Центру прав людини ZMINA Вікторія Нестеренко звернула увагу на ненадання медичної допомоги незаконно ув’язненим мешканцям Криму. Йдеться і про тих людей, які перебувають у СІЗО Сімферополя, і про тих, які були етаповані до росії. 

«Наразі досить серйозною є проблема із ненаданням медичної допомоги кримським політв’язням, які перебувають в окупованому Криму або були етаповані до в’язниць на території росії. На початку цього року через відсутність медичної допомоги в російських в’язницях померли двоє українських політв’язнів — Джеміль Гафаров і Костянтин Ширінг. Зараз ми знаємо про 186 політв’язнів, більшості із яких систематично відмовляють у медичній допомозі», — розповіла Вікторія Нестеренко. 

Ненадання медичної допомоги ув’язненим є грубим порушенням прав людини, яке відповідно до Женевських конвенцій можна прирівняти до тортур. За це мають нести відповідальність відповідні посадові особи окупаційної влади Криму та російської федерації. 

Представниця міжнародної фундації Front Line Defenders Анастасія Москвичова закликала міжнародну спільноту й надалі робити публічні заяви з вимогою до росії припинити переслідування та порушення прав людини на окупованій території України. 

«Якщо є можливість, ми настійно рекомендуємо відвідувати судові процеси (принаймні на російській території, де працюють посольства ваших країн) і вимагати відвідування в’язниць, де утримуються [незаконно ув’язнені] правозахисники, або виступати за такі візити незалежних моніторингових місій… Ми закликаємо розглянути можливість запуску процедури «Московського механізму» для розслідування цієї ситуації, визначення міжнародно визнаного статусу цих людей як відправної точки в досягненні для них справедливості», — закликала Москвичова. 

Участь у дискусії зокрема взяли співкоординаторка КримSOS Сабіна Ільясова, представниця Front Line Defenders Анастасія Москвичова, Керівниця проєктів Центру прав людини ZMINA Вікторія Нестеренко та брат кримської політув’язненої Леніє Умерової Азіз Умеров. Учасники розповіли світовій спільноті про переслідування та репресії щодо кримських татар в окупованому росією Криму, історії конкретних жертв політично вмотивованих переслідувань на півострові та закликали світ сприяти швидшому звільненню бранців Кремля. 

«Московський механізм» ОБСЄ — це формальна процедура в межах ОБСЄ, що дозволяє розгорнути незалежну міжнародну місію, яка має дослідити інформацію про порушення прав людини, про воєнні злочини та злочини проти людяності, включаючи атаки на цивільних осіб і цивільну інфраструктуру. 

Warsaw Human Dimension Conference — десятиденна конференція, присвячена обговоренню стану прав людини та основних свобод на території країн-учасниць ОБСЄ. Конференція надає платформу для оцінки виконання зобов’язань ОБСЄ у сфері захисту прав людини. 

Конференція відкрита для представників держав-учасниць ОБСЄ, їхніх партнерів, інститутів ОБСЄ та інших виконавчих структур, представників міжурядових організацій і громадянського суспільства. 

Вибір редакції

Ще Новини