Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

КримSOS: як росіяни мілітаризують освіту на тимчасово окупованих територіях

1 / 06 / 2023

З 2014 по 2022 рік у Криму в окупації народилися понад 160 тисяч дітей. Приблизно 57 % з них наразі — шкільного віку та безпосередньо стикнулись із російською пропагандою. Окупаційна адміністрація запровадила уроки «патріотичного виховання» з першого класу, куди запрошують «ветеранів» так званої «спеціальної військової операції» (сво). Після 5 класу дітей спонукають до вступу в мілітарну організацію «Юнармія» чи кадетські класи. Там уже розгортається продумана система промивання мізків та навчання тонкощів військової справи. Окупанти активно пропагують військову службу за контрактом та роблять усе, щоб заманити випускників до лав російської армії та війни проти України. Політика мілітаризації освіти вже має свої наслідки.

До Міжнародного дня захисту прав дітей КримSOS розповідає, як окупанти мілітаризують дітей окупованого Криму та які міжнародні норми порушують ці дії.

«Юнармія» – російський «Гітлер’югенд»

«Юнармія» — це російська «молодіжна військово-патріотична мілітарна організація», створена у 2016 році за ініціативою міністра оборони росії Сергія Шойгу. До організації можуть вступати діти віком від 8 років. На офіційному сайті «Юнармії» вказано, що регіональні штаби розміщуються у 89 регіонах рф. Насправді йдеться і про окуповані території України: АР Крим, Херсонську, Запорізьку, Донецьку та Луганську області.

Регіональний штаб мілітарної організації в Криму був сформований у 2019 році, тоді ж такий самий з’явився в так званих «Л/ДНР». Уже після початку повномасштабного вторгнення відділ «Юнармії» сформували в тимчасово окупованому Маріуполі, Генічеську та Мелітополі.

На офіційному сайті організації вказано, що зараз членами «Юнармії» є понад 1 мільйон 300 дітей. З них понад 30 000 дітей — з Криму (за даними громадської організації «Альмеда», станом на травень 2023 року). Водночас за словами так званої заступниці голови окупаційної «ради міністрів республіки Крим» Олени Романовської, до кінця 2024 року до лав «Юнармії» планують набрати 10 % учнів кримських шкіл, тобто кожного десятого.

Основною метою організації є «виховання громадянина й патріота», сказано на сайті «Юнармії». Окрему увагу приділяють і «духовно-моральному розвитку»: «вихованню в юнармійцях доброти, співчуття, сумлінності, вірності, гідності, любові до своєї Батьківщини. Велику увагу «Юнармія» приділяє формуванню шанобливого ставлення до інституту сім’ї, пам’яті предків та вчить «шанобливому ставленню до старших».

Також «юнармійців» вчать користуватися різноманітними видами зброї, стрільбі, тактичній та стройовій підготовці.

Фактично у дітях на окупованих територіях України змалечку прищеплюють готовність до «самопожертви за батьківщину», захоплення «російською величчю» та новими «героями» так званої «спецоперації». Також у дітях формують наративи «свій-чужий» та образ України як головного ворога рф.

Вишкіл вже дає свої плоди. Наприклад, у січні 2023 року стало відомо, що колишній «юнармієць» Ілля Зозульський, що живе в окупованому Криму, пішов воювати проти України. Досить швидко з нього зробили героя та нагородили «медаллю жукова» за нібито порятунок так званих «бойових товаришів» попри поранення.

Попри те, що офіційно участь в організації є «суто добровільною», дітей та адміністрації шкіл зобов’язують доєднуватися у різний спосіб. Наприклад, спікер ОК «Південь» Владислав Назаров публікував зразок заяви, яку росіяни роздають дітям на тимчасово окупованих територіях України.

«Юнармію» міноборони росії неодноразово порівнювали з «Гітлер’югендом». Обидві організації є «патріотичними» та воєнізованими, дітей з ранніх років навчають військової справи, перетворюючи їх на кадровий резерв для армій держав.

12 квітня 2023 року «Юнармія» була включена до списку санкцій США через «підтримку зусиль росії з підриву суверенітету й територіальної цілісності України шляхом мілітаризації та ідеологічної обробки школярів». З тих самих причин вона є у санкційних списках України, Канади та Швейцарії.

Кадетські класи для першачків

Кадетські класи існують на території росії вже довгий час і націлені на так зване «патріотичне виховання» дітей. До початку повномасштабного вторгнення таке виховання впроваджувалося для учнів 5 — 11 класів. Вже у 2022 році до кадетського класу школи № 3 міста Сімферополя вперше були зараховані першокласники. Шефство над ними взяв Слідчий комітет (СК) рф.

Кадетські класи формують на базах звичайних шкіл, однак «учні-кадети» поглиблено вивчають історію та «патріотичне виховання». Після стандартного шкільного дня і до вечора школярі мають спеціальні уроки, включно з військовим вишколом. Також учні таких класів ходять у спеціальній кадетській формі. Шефами над класами стають різноманітні військові та урядові організації, зокрема Федеральна служба безпеки рф, Міністерство з надзвичайних ситуацій рф, прикордонна служба та згаданий вище СК рф.

На території росії сформовані сотні кадетських класів, однак рф незаконно поширює такі «освітні ініціативи» і на окуповані території. Згідно з відкритими джерелами, у Криму створений 161 кадетський клас у 50 школах півострова. Третина з них — у Сімферополі.

artek.org

За даними Крим.Реалії, у 2018 році три кадетські класи в Сімферополі відкрили замість українських класів. «Навіть у колишній Українській гімназії в Сімферополі — колись одній з основних українськомовних шкіл півострова — зараз працюють лише три українські класи. Натомість тепер шефство над кримськими школярами беруть військові. Урочисту лінійку в одній зі шкіл Севастополя відвідали російські прикордонники — привітали дітей із Днем знань та відкрили три кадетські класи», — йдеться у повідомленні.

Після початку повномасштабного вторгнення російська адміністрація формує такі класи й на окупованих територіях Луганщини та Донеччини, а після початку повномасштабного вторгнення – на окупованих частинах півдня України.

Згідно з даними Генштабу ЗСУ, «в багатьох школах Херсонської області окупанти ввели обов’язкові так звані «кадетські класи», починаючи з першого класу. Для цих учнів є обов’язковим носіння уніформи та додаткові заняття з «патріотичного виховання». Через дефіцит вчителів на роботу приймають проросійських місцевих жителів без педагогічної освіти.

За інформацією заступниці Міністра оборони України Ганни Маляр, окупаційні адміністрації примушують батьків віддавати дітей на навчання до кадетських класів. Зокрема такі класи передбачені в Скадовському, Каланчацькому, Новотроїцькому та Генічеському районах Херсонської області.

Випускникам кадетських класів гарантують бонуси під час вступу до університету та пільги під час вступу на контрактну військову службу до армії рф.

«Патріотичне виховання» та глорифікація «героїв сво»

Мілітаризація освіти на окупованих територіях відбувається не лише в межах спеціальних мілітарних програм, а й під час звичного навчального процесу. За інформацією Центру національного спротиву, росіяни розробили програму з «русифікації» української молоді на 10 років.

«Ключову роль у цьому мають відіграти мілітарні об’єднання по типу гітлер’югенду в часи нацистської Німеччини. Зокрема на ТОТ уже прибув заступник начштабу юнармії віктор кауров, який провів зустріч із гауляйтерами сальдо та баліцьким. Окупанти також планують посилити акцент на ролі росії в другій світовій, зробити регулярними виступи «ветеранів сво» в школах, і загалом збільшити «години патріотизму» в школах», — кажуть у Центрі.

Однак ці процеси відбуваються давно і, на жаль, чи не найпоказовішим прикладом є «патріотичне виховання» у Криму, яке росіяни принесли на півострів разом з окупацією. Звісно, ситуація значно погіршилася після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.

1 вересня 2022 року під час «уроків патріотизму» в школах Сімферополя так звані «герої спецоперації» розповідали про перспективи контрактної служби в лавах армії рф. У такий спосіб учнів старших класів вербують до російської армії після завершення навчання.

Час від часу через батьківські комітети дітей «заохочують» збирати необхідні речі для так званих «військових сво» чи писати їм листи зі словами підтримки. Вже наприкінці 2022-го року окупанти збирали з вчителів кримських шкіл гроші на підтримку так званої «спецоперації». Принаймні раз на тиждень у школах тимчасово окупованого півострова співають гімн держави-агресора.

На думку аналітика КримSOS Євгенія Ярошенка, у кримських школах відбувається безпрецедентне «промивання мізків» для того, щоб змалечку формувати проросійську, шовіністичну, неоімперську ідентичність у жителів Криму.

Вже у 2023 році напередодні 9 травня школярів деяких шкіл у Криму змушували робити «медалі» для «героїв сво» та збирали посилки для військових рф, які беруть участь у війні проти України.

«Медалі» та посилки окупаційним військам робили в межах марафону «наша победа», який тривав у різних регіонах росії та на окупованих територіях України. Частиною марафону також були розповіді про родичів, які брали участь у Другій світовій війні, або, як кажуть у росії, — у «великій вітчизняній війні».

У середині травня в одній із кримських шкіл провели додаткові заходи «військово-патріотичного виховання». Для цього залучили найманців «приватної військової кампанії «лівадія». Дітей навчали стрільби з автоматичної зброї та наданню першої медичної допомоги.

В одній зі шкіл міста Судак вчителька привітала 10-класників із тим, що російські війська отримали змогу тимчасово контролювати більшу частину міста Бахмут:

«У нас сьогодні прекрасний день! Наші нарешті взяли Бахмут!». Раніше інша вчителька цієї ж школи змушували випускників співати гімн росії під час лінійки. Вона знімала дітей на телефон зі словами «Відкривай свого рота».

Також у травні 2023 року стало відомо, що в кримських школах планують вводити посаду «радника директора з виховання». Ця людина займатиметься «патріотичним вихованням дітей». З 1 вересня 2023 року в школах півострова планують запровадити початковий військовий вишкіл як позакласну діяльність. Для цього обладнають кабінети «ОБЖ».

Мілітаризація освіти — це злочин

За словами аналітика КримSOS Євгенія Ярошенка, мілітаризація освіти й насаджування конкретної ідеології дітям на окупованих територіях є міжнародним злочином.

Таким чином окупанти порушують статтю 13 Міжнародного пакту про економічні, соціальні й культурні права.

У ній сказано: «освіта повинна спрямовуватись на повний розвиток людської особи та усвідомлення її гідності й повинна зміцнювати повагу до прав людини й основних свобод.… Освіта повинна дати можливість усім бути корисними учасниками вільного суспільства, сприяти взаєморозумінню, терпимості та дружбі між усіма націями та всіма расовими, етнічними та релігійними групами й сприяти роботі Організації Об’єднаних Націй із підтримання миру».

Також порушуються стаття 5 Конвенції про боротьбу з дискримінацією в галузі освіти та стаття 29 Конвенції про права дитини, зокрема те, що освіта дитини повинна бути спрямована на виховання поваги до прав людини та основних свобод, а також принципів, проголошених у Статуті ООН, про підготовку дитини до свідомого життя у вільному суспільстві в дусі розуміння, миру, терпимості тощо.

До того ж неможливість кримських учнів навчатися українською мовою порушує такі норми міжнародного права: ст. 27 Міжнародного пакту про громадянські й політичні права, ст. 5 (e)(v) Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, ст. 5, ст. 12 та ст. 14 Рамкової конвенції про захист національних меншин, ст. 2 Додаткового протоколу до Європейської конвенції про права людини, ст. 30 Конвенції про права дитини, ст. 5 Конвенції про боротьбу з дискримінацією в галузі освіти.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті