Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

«КримSOS» опублікував інтерактивну карту порушень прав людини у Криму

30 / 11 / 2015

Сьогодні співзасновники громадської організації «КримSOS» Таміла Ташева, Севгіль Мусаєва-Боровик і Алім Алієв, а також радник Надзвичайного і Повноважного Посла Чеської Республіки в Україні Альжбета Чмелярова презентували Карту порушень прав людини в Криму.

Цей проект підготувала команда громадської організації «КримSOS» за підтримки Посольства Чеської Республіки в Україні. Партнерами проекту виступили Кримська правозахисна група, БФ «Право на захист» і Центр громадянських свобод. Матеріал у карті зібрано і відображено на основі аналізу перевірених матеріалів у ЗМІ та звітів правозахисних організацій.

Ще тиждень тому «Карту порушень» презентували в Брюсселі для дипломатів.

— Мета цієї карти – показати світовій спільноті, якою є ситуація із правами людини в Криму. Зараз ми багато говоримо про блокаду, але не називаємо її причин, якими власне і є порушення прав людини. Адже активісти-блокадники вимагають звільнити політв’язнів, припинити репресії проти кримських татар. В України має бути чітка стратегія, як захистити своїх громадян, які опинилися в окупації, — пояснює необхідність створення ресурсу Севгіль Мусаєва-Боровик.

 

— Ми зафіксували, що згідно із міжнародною системою класифікації, в Криму було порушено права людини за всіма статтями, — говорить Алім Алієв.

Відвідувачі сайту КримSOS зможуть доповнити карту – найближчим часом в них з’явиться можливість написати авторам карти анонімного листа з фактом порушення прав людини в окупованому Криму.

Взагалі ж карта є інтерактивною і наповнюється постійно, як тільки з’являються нові порушення на території окупованого півострова. На сьогоднішній день відомо вже 179 випадків. Причому останні 6 кейсів були внесені протягом останнього тижня.

— На інтерактивній мапі можна ознайомитись з усіма деталями кожного кейсу, є опис правопорушень, які його супроводжують, — розповідає Алієв.

У свою чергу радник чеського посла Альжбета Чмелярова зазначає, що інтерес до теми Криму пішов на спад. І якби не блокада Криму, то про проблему окупації півострова дуже б мало говорили. На її думку, цього не можна допускати.

Співзасновник громадської організації «КримSOS» Таміла Ташева підкреслює, що можна говорити не про одиничні випадки, а про системність порушення прав людини на території Криму Російською Федерацією.

— РФ за нормами міжнародного та гуманітарного права має в Криму лише тимчасовий суверенітет і право на роботу на території Криму, і тому зараз активно впроваджує приписки всім, хто не погоджується з окупацією Криму. Крім того, впроваджує на окупованій території свою правову систему, чого вона не мала б робити. Існує систематичне переслідування певних груп — кримських татар, проукраїнськи налаштованих громадян, — пояснює координатор ГО «КримSOS».

Ташева вважає за потрібне згадати також про випадки зникнення людей, кількість яких, за різними даними, становить від 13 до 21 осіб. Тринадцять таких випадків занесено до карти.

 

Правозахисниця додає, що знищують навіть цілі інституції кримських татар, такі як Муфтіят (духовне управління мусульман Криму), а також все українське: закривають українські школи, переслідують активістів.

— Наприклад, активіста Вельдара Шукурджіева затримали російські прикордонники на адміністративному кордоні з окупованим Кримом, де протримали 7 годин і відпустили. Крім того, йому намагалися вручити заборону на в’їзд до Криму до 2030 року, — розповідає Ташева про конкретний випадок.

На презентації карти говорили і про нездатність країни-окупанта забезпечити кримчанам достойний рівень життя. Адже згідно з нормами гуманітарного права РФ несе повну відповідальність за територію, яку вона окупувала.

Натомість вона не може забезпечити людей всім необхідним: електроенергією, водопостачанням, медичним доглядом. Наприклад, на карті зазначено факти загибелі людей, які не могли продовжувати курс лікування від наркозалежності через відсутність препарату метадону на півострові, адже в РФ метадонотерапія заборонена.

Журналіст і співзасновниця ГО «КримSOS» Севгіль Мусаєва-Боровик наголосила і на тому, що в Криму досі не працює жодна місія із прав людини.

— Ми сподіваємось, створення цієї карти стане поштовхом до того, щоб нарешті Міжнародна місія з прав людини запрацювала в Криму. Поки що ні Росія, ні Україна не намагалася ініціювати створення подібної місії на півострові, – додає Мусаєва-Боровик. — В Криму не дають можливості працювати кримськотатарським ЗМІ, а також незалежним журналістам. Вони вимушено виїжджають з півострова, адже на них часто заводять кримінальні справи за висвітлення невигідної окупаційній владі інформації. Іноземні ЗМІ також не допускаються до роботи на півострові. Сподіваємось, ситуація зміниться, адже дізнаватися інформацію про події в Криму стає з кожним днем все складніше.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті