Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

КримSOS: новий російський законопроєкт практично унеможливлює відмову кримчан від призову до окупаційної армії

13 / 04 / 2023

Ухвалений держдумою рф законопроєкт про реєстр військовозобов’язаних посилює контроль над населенням призовного віку на окупованих територіях, практично позбавляючи можливості уникнути злочинного призову до лав окупаційної армії. Про це повідомив аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко.

«Згідно з ухваленим законопроєктом, електронні повістки дублюватимуть паперові. росія незаконно розповсюджуватиме законодавчі поправки й на окуповані території, зокрема на Крим. Таким чином російська влада посилює контроль над населенням призовного віку у рф та на окупованих територіях, практично позбавляючи його можливості відмовитися від служби в лавах російської армії», — каже Євгеній Ярошенко.

11 квітня 2023 року держдума рф одразу в трьох читаннях ухвалила законопроєкт про реєстр військовозобов’язаних. Відтепер традиційні паперові повістки дублюватимуть електронними. Повістки надсилатимуть під розписку в письмовій формі, поштою з листом про вручення та в електронному форматі. Повістку вважатимуть врученою з моменту її появи в особистому кабінеті на сайті держпослуг. На практиці, ці нововведення означають, що стане практично неможливо відмовитися від отримання повістки з військкомату.

Особам, які отримали повістку, заборонять виїзд із рф, допоки вони не прибудуть до військкомату протягом 20 днів. Крім того, законопроєкт передбачає, що фізична присутність у військкоматі під час постановки на військовий облік необов’язкова.

Нововведення стосуються не лише строковиків, а й усіх військовозобов’язаних. Нагадуємо, що росія всупереч нормам міжнародного гуманітарного права поширює своє законодавство на окупованих територіях, зокрема в Криму.

За роки окупації Криму рф уже незаконно провела 16 призовних кампаній у Криму, а 1 квітня 2023 року стартував черговий весняний призов до окупаційної армії. Крім того, восени 2022 року півострів сколихнула хвиля незаконної мобілізації, яку в росії назвали «частковою». За перший день у Криму повістки вручили щонайменше 5000 особам, серед них і жінки. На окупованому півострові продовжували приховану мобілізацію, попри офіційне повідомлення про її завершення.

Нагадуємо, що призов мешканців окупованих територій до лав окупаційної армії заборонений ст. 51 IV Женевської конвенції та є воєнним злочином відповідно до ст. (2)(a)(v) Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Окремим воєнним злочином є примушування громадян України до участі в бойових діях проти власної держави (ст. (2)(b)(xv) Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини