Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Кримський футбол в консервній банці

4 / 12 / 2015

Наприкінці серпня в анексованому Криму стартував чемпіонат Криму з футболу. В українських ЗМІ його охрестили як «получемпіонат», оскільки УЄФА хоч і дозволив його провести, але при цьому повністю ізолював від міжнародного співтовариства. Таким чином, молоді кримські гравці залишилися без перспектив, а вболівальники без якісного футболу.

 

«Напівчемпіонат» на півострові 

Коли на півострові говорять про кримський чемпіонат, то там обов’язково присутнє формулювання «під егідою УЄФА». Тим самим нібито додаючи чемпіонату важливості. Але який реальний сенс несе в собі ця приставка? За великим рахунком, ніякої.

 

Все, що зробила футбольна організація УЄФА, так це дала можливість провести його на півострові — і нічого більше. Вісім команд з восьми міст грають між собою в чотири кола, але найбільше, на що може розраховувати переможець — це всього лише медалі місцевого чемпіонату. Іншої мотивації просто немає. 

УЄФА висловив свою позицію щодо футболу в Криму цілком чітко: він ізолював чемпіонат від міжнародного співтовариства. У той же час, Російський футбольний союз (РФС) не ризикнув заявити кримські команди під свою егіду, передбачувано побоюючись жорстких санкцій від УЄФА і ФІФА. Питання нормального проведення чемпіонату тим більше не стоїть номером один напередодні Чемпіонату світу — 2018, який повинен пройти в Росії. Почесний президент РФС В’ячеслав Колосков висловився з цього приводу ще минулого літа: «Шансів на старт кримських клубів у чемпіонаті Росії немає ніяких — ні в Прем’єр-лізі, ні в нижчих дивізіонах. Позначити свою позицію і довести ФІФА свою правоту — це довгий процес, а перед Чемпіонатом світу цим ніхто не буде займатися».

Тепер кримські гравці не зможуть мірятися силами з колегами з інших команд світу як мінімум три наступні роки.

 

Професійним гравцям бути? 

З початком окупації Криму перед професійними гравцями постало питання: що робити далі? Їх доля вирішилася по-різному. Хтось переїхав на материкову Україну, хтось залишився на півострові, а деякі вирішили зовсім закінчити з професійною кар’єрою. 

Гравці, які залишилися на півострові, виявилися у підвішеному стані. Як повідомив QirimInfo один з молодих футболістів Криму Максим (ім’я змінено на прохання співрозмовника — ред.), кримський «напівчемпіонат» має безліч проблем. Якщо брати рівень нового чемпіонату, то в ньому в основному грають люди, які грали в першій лізі або Прем’єр-лізі України, або легіонери з Росії. Вік цих гравців за футбольними мірками можна охарактеризувати як пенсійний. Кримської молоді зовсім небагато. За оцінками Максима, її співвідношення коливається в районі 20-30%. Така цифра, на його думку, пов’язана з тим, що в чемпіонаті роблять ставку на легіонерів, вважаючи, що футболісти з Росії сильніше за кримських. 

Фінансове становище у кримських футболістів також дуже складне. За словами Максима, через це зараз відбувається дуже багато скандалів. Окупаційна влада наобіцяла гравцям великих грошей, але в результаті кошти прийшли тільки від УЄФА — проте тільки на організацію самого турніру. На зарплати і премії ніяких грошей немає.

Для прикладу Максим наводить матч 11 туру «напівчемпіонату», коли вірменський «Беркут» через великі фінансові розбіжності з керівництвом був змушений випустити на поле всього 9 гравців. Раніше футболісти «Беркута» вирішили надати розголосу проблемі з фінансами в клубі. Гравці написали лист в редакцію порталу «OneDivision.ru» з проханням висвітлити проблему в ЗМІ, сподіваючись, що це стане поштовхом для її вирішення.

Стабільна ситуація з фінансуванням, зазначає Максим, зараз тільки в ФК «Євпаторія» і ФК «ТСК», так як у них свої спонсори. Інші команди страждають від нестачі коштів. Багато гравців вже неодноразово збиралися навіть бойкотувати свої матчі через відсутність преміальних і зарплат.

 

Росія визнає кримчан українцями 

Футбольний експерт Іван Вербицький зазначає, що юридичне становище футболістів з Криму є складним і вони ніяким чином не захищені. Якщо вони знаходяться в Криму, продовжують там тренуватися і виходити в «напівчемпіонаті» у складі місцевої команди, то потрапити на материкову Україну їм буде набагато складніше. Цих проблем, на думку експерта, можна уникнути, якщо молоді гравці будуть виїжджати з Криму ще в юнацькому віці. Зараз вони спокійно можуть грати за команди другої, першої або Прем’єр-ліги України.

Все той же футболіст Максим каже, що поки кримські гравці залишаються з футбольним паспортом українця. Якщо такий футболіст поїде грати в Росію, то його будуть заявляти, як легіонера. Спроби знайомих Максима оформитися росіянами не увінчалися успіхом, оскільки УЄФА цього не визнала. В Україну ж можна виїхати спокійно. При цьому тебе заявлять, як українського футболіста. Деякі знайомі Максима зробили це без особливих складнощів. 

Серед інших проблем молодих кримських футболістів, як зазначає Максим, є ще одна — відсутність інтересу з боку скаутів. Якщо до окупації відбувався перегляд майбутніх професійних футболістів, то такого зараз взагалі не буває. Футболісти, які хочуть перейти в інший чемпіонат, займаються цим питанням самостійно. Вони намагаються знайти певних людей, через яких можна виїхати в Україну чи Росію, і там вже спробувати свої сили.

 

Футбол в Криму тепер кому?

Натовпи людей, веселі обличчя, атрибутика улюбленого клубу — все це можна було побачити на кримських стадіонах ще зовсім недавно. Але на приставку «під егідою УЄФА» кримські вболівальники не повелися. Більше того, відсутність мети «напівчемпіонату» також не надихає їх ходити на стадіони.

Якщо вірити статистиці «напівчемпіонату», то середня відвідуваність матчів на півострові становить трохи менше однієї тисячі уболівальників. В цілому за 43 зіграних матчі футбол подивилися більше 42 тисяч чоловік. Для порівняння, ще до окупації один матч сімферопольської «Таврії» з одним із грандів українського футболу міг зібрати чверть відвідувачів всього кримського «напівчемпіонату». 

[gallery-2559]

Сіре майбутнє кримського «напівчемпіонату» 

На думку Івана Вербицького, майбутнє чемпіонату залежить тільки від доброї волі України як держави та Федерації футболу України. Тільки після того як українська сторона стане лояльнішою до чемпіонату Криму і дозволить грати клубам на міжнародній арені, можливі якісь варіанти. З іншого боку, зазначає експерт, УЄФА вже чітко висловила свою позицію: Україна є членом УЄФА і ФІФА відповідно. А ці міжнародні організації будуть брати до уваги позицію своїх колективних членів, а не федерацій або футбольних організацій тих «республік», котрі не визнані світом. 

Футбольний експерт і голова громадської організації «Клуб уболівальників Таврія» Олег Комуняр вважає, що світлого майбутнього у цього чемпіонату точно не буде. «Незважаючи на пафосну назву  «Прем’єр-ліга Криму», це чемпіонат рівня звичайної обласної першості. Тільки на відміну від обласної першості, цей чемпіонат проводиться ще й на тимчасово окупованій території. Зараз гравцям не платять зарплати, декілька клубів під загрозою безславного зникнення» — говорить він. 

Комуняр упевнений: вже через сезон-другий на «чемпіонат» перестануть звертати увагу, а справжній великий футбол повернеться до Криму тільки після деокупації.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті