Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Крим та “жовтий” рівень терористичної загрози

13 / 05 / 2022

З 11 травня у Криму було продовжено високий – «жовтий» рівень терористичної загрози. Що це означає для мешканців Криму та які можливі наслідки – розповіли аналітики КримSOS. 

Привід для додаткового переслідування у Криму 

У квітні вперше прозвучала заява щодо запровадження “жовтого” рівня терористичної небезпеки. А у пабліках прикордонних областей рф спостерігалася “наростаюча загроза” нібито можливого українського вторгнення.  

Вочевидь, росія таким чином шукає привід для виправдання своєї жорстокості стосовно цивільного населення материкової України та окупованого Криму. І для цього створили видимість загрози. Цьому також передувала ціла хвиля фейкових (неправдивих) новин. Наприклад, інформація про нібито «збитий над північним Кримом безпілотник». Через день «безпілотник» вже перетворився на «снаряд», від якого постраждала школа. Паралельно звучали новини про нібито бої в суміжних з росією українських областях. 

Для кримських активістів «жовта» загроза перетворилась на нові затримання: за незрозумілими звинуваченнями, за незрозумілих обставин, і все це «за даними» ФСБ. Так, за повідомленням ФСБ, в окупованому Криму було затримано двох чоловіків за нібито “заклики до тероризму” (імена не повідомляються). За звинуваченням у нібито підготовці теракту в торговому центрі та на залізниці у Сімферополі було затримано двох чоловіків. Також одного чоловіка (ім’я не повідомляється) затримано за звинуваченням у нібито зберіганні зброї. 

Створення антиукраїнської істерії у Криму 

 На думку начальника Головного управління розвідки Міноборони України Кирила Буданова, рф таким чином нагнітає на території росії та в окупованому Криму антиукраїнську істерію. Та, мабуть, не зупиниться навіть перед організацією терактів. 

 Механізм такий. Люди, навіть в ізольованому російському інфопросторі, можуть почати замислюватися: де ж логічний зв’язок між нібито «спецоперацією» і масовими вбивствами, зґвалтуваннями та тортурами мирних жителів України, які влаштували визволителі-росіяни. Може, все-таки, накази незаконні і це не спецоперація, а війна, не денацифікація, а геноцид? 

Для росії цей сценарій теж страшний. Тому треба запровадити, а потім і підтримувати “жовтий” рівень загрози в Криму, створювати фейки. Не виключається і варіант обстрілу областей росії (що ми спостерігаємо останні кілька тижнів) або територій в окупованому Криму. Адже росія таке вже робила – вибухи житлових будинків у Буйнакську, Москві, Волгодонську, скоєні нібито чеченськими бойовиками, стали «підставою» та «виправданням» введення військ в Чечню 1999-го. Далі в сценарій включається наступний етап – дезінформація. 

Можливі загрози та ризики для кримських активістів  

Від політичних переслідувань можуть постраждати ще більше людей. Загиблих та поранених росія спише на «всі засоби згодяться», а ув’язнених – звинуватить у своїх гріхах. Підтверджує цей сценарій випадок із Іриною Данілович, яку незаконно затримали та майже 13 днів ніхто не знав, де вона перебувала.  

 Інформаційна війна 

 Росія таким чином намагається повернутися в інформаційну війну, яку вона веде в Криму останні 8 років. На свій ізольований простір вона транслюватиме так звані “звірства українців”, щоб згуртувати своє населення проти України. А у зовнішній світ вона транслюватиме ці ж фейки та власноруч організовані можливі теракти для виправдання своїх дій. 

Насильницьке переміщення громадян України 

З 24 лютого по 9 травня росія насильно вивезла  1 млн 185 тисяч українських громадян у рф чи Крим. Робилося це під акомпанемент «порятунку». Після настання передбачуваних подій ставлення до них може стрімко погіршитися. Зараз ці люди і так перебувають у зоні ризику, коли їх долею розпоряджаються абияк. Тут же додасться і ненависть, що підігрівається. 

На жаль, “жовтий” рівень терористичної загрози несе істотні ризики як для кримчан, так і для всіх українців, яких насильно вивезли із зони бойових дій в Крим. Як бачимо, росія може вдатися до будь-які дії, щоб виправдати свої злочини. 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті