Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Кремлівські міфи про кримських татар

22 / 02 / 2016

В кінці лютого виповнюється два роки з початку окупації Криму та військової агресії РФ проти України. За ці два роки на території окупованого півострова мали місце численні правопорушення — від обшуків і затримань до тортур і позбавлення людей життя.

Пропали безвісти десятки людей, ведуться кримінальні справи по десяткам активістів, закриваються навчальні заклади з українською або кримськотатарською мовою навчання, закриті і заборонені практично всі незалежні медіа. Однак відомі й задокументовані випадки цих порушень є лише вершиною айсберга — насправді можна говорити про тисячі порушень з боку російської адміністрації Криму.

Репресій зазнають всі незгодні з окупацією Криму — кримські татари, українці, росіяни та представники інших національностей, що населяють Крим. Однак головними мішенями окупаційних властей Криму є кримські татари.

За два роки стратегія Кремля по відношенню до кримських татар була різною — від обіцянок захисту і всілякого сприяння до відкритого протистояння і негативної міфологізації кримських татар.

Слід сказати, що створенням міфу про кримських татар, як сепаратистів (при слушній нагоді віддадуть Крим Туреччини) і терористів російські спецслужби займалися задовго до подій 2014 року. У Криму відкрито функціонували медіа, організації та окремі політики, робота яких підтримувалася російським рублем. У Криму панувала тотальна «антитатарська» і антиукраїнська риторика. Ґрунт для спецоперації із захоплення Криму готувалася грунтовно, а після окупації антиукраїнські і «антитатарські» настрої тільки посилилися.

11 лютого цього року стало ще одним чорним днем ??в історії сучасного Криму і кримських татар. З самого ранку ми з болем читали в соціальних мережах чергове повідомлення адвоката Еміля Курбедінова або інших активістів про обшуки і затримання кримських татар, що прокотилися по всьому півострову.

До вечора стало відомо про затримання 14 кримських татар. Після проведених «переговорів» були відпущені 10 чоловік. По інших пройшло судове засідання і як наслідок під вартою до 8 квітня цього року залишилися Емір-Усеин Куку, Енвер Бекіров, Муслім Алієв і Вадим Сірук. Їх звинувачують за статтею 205.5 частина 2 Кримінального кодексу Російської Федерації (організація діяльності терористичної організації і участь в діяльності такої організації).

Те, як проходять судові засідання в Криму, пояснювати не варто, як і те, що окупаційна влада може при бажанні придумати будь-яку справу, як це було з іншими політичними справами, за якими вже засуджені ряд активістів, а по іншим ведеться так зване слідство і судові засідання.

Обшуки і наступні затримання, які пройшли 11 лютого, — ніщо інше, як продовження справи «Хізб ут-Тахрір», у якій проходять кримські татари з Севастополя Руслан Зейтуллаев, Рустем Ваит, Нурі Примов, Ферат Сайфуллаев.

Російська адміністрація Криму продовжує політику залякування, яку почала з першої смерті Решата Аметова (активіста, який вийшов на одиночний пікет на початку березня 2014 року, викраденого і знайденого через тиждень по-звірячому вбитим) і постійних зникнень людей і арештів.

Зараз кожен кримський татарин, який проживає в Криму, потенційно схильний до ризику, проте, незважаючи на це, кримські татари масово не покидають Крим. За час окупації з Криму, за офіційними даними, виїхало трохи більше 20 тисяч чоловік, проте можна говорити про цифри як мінімум удвічі більші.

Метод витіснення з Криму нелояльного населення і, як наслідок, заміщення його приїжджим лояльним, активно використовується окупаційною владою Криму. За останні 2 роки на територію Криму були переміщені тисячі співробітників ФСБ, військових, державних службовців, медиків та інших «сторожових псів» Росії в Криму. Росія хоче створити для себе зону комфорту, при якій все населення півострова буде дивитися в одному напрямку.

Однак справа «Хізб ут-Тахрір» все ж відрізняється від інших політичних справ, за якими проходять близько двох десятків кримських татар. Це ідеологічне справа, покликана впливати на свідомість мас. Кримських татар у сприйнятті жителів Криму хочуть зробити терористами — цей міф сіється на добре оброблений грунт, підживлюється нескінченними потоками пропагандистської інформації, яка ллється з російських і кримських телеканалів.

Кримські татари досі пам’ятають сюжет телеканалу Russia Today, який заявив про те, що молода кримська татарка, яка зникла в січні цього року в Криму, втекла з дому з метою вступити в ряди ІГІЛ. Згодом дівчина знайшлася в Краснодарському краї, проте вибачень родині дівчата так ніхто і не приніс.

Маргіналізуючи кримських татар в очах населення Криму, окупаційна влада намагається посилити розкол між кримськими татарами та іншими народами, що проживають в Криму, а також збільшити кількість провокацій у відношенні кримських татар. Принцип «розділяй і володарюй» який так люблять використовувати тоталітарні режими, активно застосовується в Криму. Впевнена, що це ненадовго.

 

Новое время

Вибір редакції

Ще Статті