Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

10 порад дитячого психолога для батьків у воєнний час

20 / 03 / 2022

Багато мам, які через війну поїхали за кордон або в інші міста, помічають зміни у поведінці своїх дітей. Здавалося б, що там уже нічого страшного не відбувається, немає сирен та вибухів. Але у малюків з’являються різні тривожні симптоми: заїкання, нетримання або запори, плаксивість, прилипливість, проблеми зі сном, з їжею, регрес у поведінці, нав’язливі звуки та рухи. Це реакція від пережитого стресу чи травми, розповідає дитячий психолог для батьків Олена Скорик.

“Загалом, поява тілесних симптомів – це непоганий знак. Психіка вийшла зі стану шоку та мобілізації. Почався наступний етап – коли в безпечному місці відбувається вже відреагування пережитого. Дітки переповнені тривогою всередині та її настільки багато, що тіло підключається та допомагає її випустити”, – пояснює Альона.

Вона нагадала, що батькам потрібно знайти шляхи для виходу цих емоцій, наситити дитину контактом із близькою людиною та показати, що вона у безпеці.

Читайте поради Олени Скорик для батьків, які зіткнулися зі схожими реакціями дітей через війну:

 1. Робіть масажі з проминаючими рухами і легким простукуванням. Додайте слова кохання та поцілунки – промовляйте “мої золоті ручки, мої солодкі ніжки, улюблений животик” тощо.
  Важливо: чим менше дитина – тим більше акцентуйтесь на роботі з тілом.
 2. Ліпіть, малюйте, збирайте конструктор, сортуйте щось – що більше любить ваша дитина.
 3. Якщо є дудочки, повітряні кульки, мильні бульки – дмухати. Якщо ні – грати в гру «видих – задуємо свічку (уявну чи реальну), вдих – нюхаємо якусь дуже приємну квітку). Можна також співати пісень.
 4. Стрибати, бігати, тупотіти, танцювати, кричати.
 5. Багато обіймати, брати на руки, качати, як маленьку дитинку.
 6. Можна спорудити гніздечко, кокон з ковдр у ліжку і разом довго валятися, читати там книжки, якщо любить, або просто балакати.
 7. Не уникати обговорення того, що сталося. Навпаки, простою доступною мовою поясніть, що трапилося, послухайте питання, почуття, спогади – все, що дитина хоче розповісти про це.

  Обов’язково на завершення розмови наголошувати на тому, що «ти зараз у безпеці», «мама з тобою поруч», «ми впоралися».
 8. Мріяти про майбутнє після війни, про зустрічі з коханими.
 9. Дбати, як про маленьку ляльку, грати в малюка. Якщо дитині подобається – сповивати навіть.
 10. Добре, якщо малюк може плакати про щось зараз, хай навіть про якусь дрібницю.

“Тримайте на ручках, не перемикайте увагу, а давайте вийти цим сльозам – вони цілющі, – пише Альона, – Все робіть м’яко, не нав’язуючи, слідуючи за дитиною. Якщо відмовляється – пробуємо інше зі списку. Через час можна повернутися і спробувати знову” .

Пам’ятайте також про свій психологічний стан. Врівноважений стан батьків – запорука зниження тривоги у дитини. Подивіться п’ять порад щодо зниження стресу від психотерапевта Тані Мостицької.

Вибір редакції

Ще Статті