Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

«Це була спровокована акція». Як проходили арешти в Бахчисараї

14 / 04 / 2017

Вранці 13 квітня в Бахчисараї силовики провели обшуки в будинках кримських татар Сейдамета Мустафаєва і Мідата Муждабаєва. Їх затримали, доставили в місцевий відділ поліції і пред’явили звинувачення за статтею 20.3 КоАП РФ [Пропаганда або публічна демонстрація <...> атрибутики або символіки екстремістських організацій]. У МВС РФ по Криму вчорашні події назвали «плановими заходами, спрямованими на виявлення та затримання осіб, причетних до діяльності забороненої в Росії організації».

 

Обшуки і провокації

Силовики прибули в шостий і сьомий мікрорайони Бахчисарая близько сьомої ранку.

«Постукали, представилися. Батьки цих людей, у яких був обшук, сказали, що одягнуться, адже ранок і все ще сплять. Вони почекали і спокійно зайшли. В взагалі-то, всередині будинку не було ніякої грубості», – розповів QirimInfo місцевий житель Наріман.

За словами адвокатів Джеміля Темішева і Едема Семедляєва, в ході обшуків були вилучені комп’ютерна техніка, мобильні телефони і книги.

Інший очевидець розповів, що на місце проведення обшуків силовики підігнали два автозаки, п’ять газелей і близько десяти легкових машин поліції. Самих силовиків [ОМОН, співробітники ЦПЕ і поліція], за його словами, було більше 50 чоловік.

Конфлікт між силовиками та місцевими жителями виник біля будинку Мустафаєва.

«Спочатку вони [силовики] просто вийшли, стояли. Поліцейський каже: «Ви порушуєте закон про скупчення, типу несанкціонований мітинг. Заважаєте пішоходам, проїзду, відійдіть». Люди почали відходити. Потім нас знову попросили відійти ще трішки. Через якийсь час: «Відійдіть ще трохи». Ми відійшли, а вони знову: «Ще на 10 метрів». Люди почали обурюватися», – згадує Наріман.

За його словами, силове протистояння почалося з того, що один з міліціонерів штовхнув жінку.

«Він [Ремзі Зудієв] підійшов до міліціонера і сказав, щоб той не чіпав жінку. І тут різко, як з-під землі, з’явився ОМОН, хоча він ніби як в стороні стояв. Почали штовхати. Висмикнули з натовпу сина Ремзі Меметова Ескандер, причому жорстко висмикнули. Два здорових ОМОНівці конкретно його попинали. Кийками били всіх без розбору, навіть жінок. У якийсь момент один з силовиків в цивільному, але блаклаві підняв вгору пістолет і вистрілив рази три, напевно. Не скажу, що ці постріли когось налякали. Люди заспокоїлися тільки після того, як буквально вирвали з рук ОМОНівців цих хлопців», – розповів очевидець.

Гільзи знайдені на місці зіткнень
Гільзи знайдені на місці зіткнень

Через якийсь час між кримськими татарами і силовиками знову зав’язалася протистояння. «Вже коли друга сутичка була, їх скрутили і упакували в легкові машини», – говорить Наріман.

За словами правозахисниці Лілі Гемеджі, затриманий Ескандер Меметов був сильно побитий: «Візуально видно. У нього весь лоб синій. Били палицями по голові».

Наріман впевнений, що силовики діяли навмисно щодо місцевих жителів: «Вони спеціально йшли на провокацію, і це не тільки моя думка. Багато хто так думає. Після першої сутички ОМОНівці з кийками стоять, дивляться на хлопців, поглядами перетнулися. Один з них [силовиків] говорить: «Що ти там стоїш? Йди сюди”. Навіщо провокувати? Тим більше вже після того, як всі заспокоїлися».

Про те, що дії силовиків були навмисними, говорить і Ліля Гемеджі. «Коли ми допитували [в суді] особу, яка склала адмінпротокол щодо активіста Сейрана Муртазаєва [був затриманий 21 лютого в сімферопольському мікрорайоні Кам’янка], він прямо сказав:« Це була запланована акція». Сьогодні ж була не просто запланована, а спровокована акція», – вважає правозахисниця.

Вона також додає, що силового протистояння біля будинку Мідата Муждабаєва вдалося уникнути завдяки діям адвоката Джеміля Темішева.

«Біля будинку Муждабаєва також було багато людей. Темишев вийшов з дому, де проводився обшук і сказав: «Народ, відійдіть в сторону, я хочу вам дещо пояснити». Він відвів всіх на невелику ділянку біля дороги і почав пояснювати, що відбувається в будинку Муждабаєва», – розповіла правозахисниця.

 

Підсумки затримань

За словами очевидців, силовики поїхали після 10 години ранку. У підсумку разом з Муждабаєвим і Мустафаєвим були затримані ще четверо осіб: Мустафа Абдураманов, Ремзі Зудієв, Ескендер Меметов і Шевкет Абдураманов. Їм пред’явили звинувачення за статтею 20.2 КоАП РФ [Порушення встановленого порядку організації або проведення зборів, мітингу, демонстрації, ходи або пікетування].

Пізніше біля будівлі Бахчисарайського міського суду, куди поступово перемістилися активісти, силовики спробували затримати ще двох кримських татар. Все закінчилося гонитвою та доставленням до місцевого РВВС.

Як згадує ці події Аметхан Умеров, який перебував за кермом автомобіля: «Силовики хотіли схопити Азіза Азізова біля будівлі РВВС. Звідти він перейшов до суду [будівлі знаходяться поруч]. Скрізь було багато активістів. Він прибіг і ми відразу поїхали. Побачивши, що нас переслідує патрульна машина, ми вирішили повернутися до будівлі суду, де стояли наші хлопці. Не доїжджаючи метрів 400, нас обігнала «Пріора». За нею машина «Патріот», потім ще кілька машин. Вони нас з усіх боків заблокували, вибігли з пістолетами. Намагалися спочатку скло розбити. Я заглушив машину, відкрив двері. Вони дістали Азіза, повалили на землю, почали бити. Мене витягли, поставили в становище «зірочка», обшукали».

Обох активістів доставили в РВВС. В результаті Умерова відпустили, а на Азізова склали протокол за статтею 20.2 КоАП РФ, як і у чотирьох затриманих раніше.

 

Суд без адвокатів

Після складання протоколів всіх затриманих доставили в суд. У будівлю суду пустили тільки адвоката Едема Семедляєва і правозахисницю Лілю Гемеджі. Авдокат Джеміль Темишев і правозахисниця Ельвіна Семедляєва залишилися чекати на вулиці.

В результаті виявилося, що у справах Муждабаєва, Азізова, Зудієва, Меметова, а також Шевкета і Мустафи Абдураманова суд виніс рішення без адвокатів. «У суді нам сказали: ми маємо право судити вас без захисника», – розповів Шевкет Абдураманов, якому присудили 10 тисяч рублів штрафу. Решта активістів отримали від двох до семи діб адмінарешту.

Так описує дії суду адвокат Семедляєв, який разом з Лілею Гемеджі представляв інтереси Сейдамета Мустафаєва: «Нас запевнили, що інші справи без нас не розглядатимуть. Однак згодом стало відомо, що їх все-таки розглянули без нас. Кожного [затриманого] заводили в кабінет судді і швидко давали кому 7 діб, кому 2 доби, кому штраф. Не вивчивши ні свідчення свідків, ні характеризуючі матеріали, ні довідки, які ми зібрали, тому що вони всі перебували у мене. По суті слідчий і працівники суду нас просто обдурили».

Процес у справі Мустафаєва тривав більше чотирьох годин і не дивлячись на присутність адвокатів також проходив з численними порушеннями. Так, наприклад, в матеріалах справи значиться одна сторінка Мустафаєва у Вконтакте, а понятим під час обшуку показували зовсім іншу.

«Поняті бачили відео. Яке саме – вони нам пояснити не змогли, але поліцейські їм сказали: «Воно екстремістський». А в матеріалах справи фігурувала нібито фотографії людини з чорними прапорами, на яких були арабські написи. Суддя і сам був в шоці від такої ситуації», – розповідає Гемеджі.

Більш того, нібито заборонений запис, за який Мустафаєва притягли до відповідальності, датована березнем 2014 року. А Муждабаєв, якого також засудили за статтею 20.3 КоАП РФ, ще давно говорив, що видалив свою сторінку в соцмережі.

Правозахисниця зазначає, що в цілому на активістів заведено вже більше 30 адміністративних справ. Більшість з них Гемеджі оскаржила у Верховному суді Криму – безрезультатно. Після цього адміністративні справи планують подавати в ЄСПЛ.

 

Як на арешти відреагував Київ

У Прокуратурі Автономної Республіки Крим заявили, що за фактом вчорашніх арештів відкриті кримінальні провадження: за статтями «незаконне позбавлення волі або викрадення людини» і «порушення недоторканності житла» КК України. Спікер українського МЗС Мар’яна Беца в своєму Twitter закликала «посилити міжнародний тиск на Росію». В офіційній заяві відомство «висловило рішучий протест у зв’язку з черговими фактами порушення прав людини» і зажадало «негайно звільнити затриманих». У коментарі виданню Крим.Реаліі глава Меджлісу Рефат Чубаров заявив, що подібні арешти продовжуватимуться, «поки не будуть знайдені ефективні механізми міжнародного тиску на Росію».

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті