Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

83 роки на 7 політв’язнів: кого засудив російський суддя

9 / 05 / 2023

Плиско Роман Константинович — з 20 липня 2017 року суддя Південного окружного військового суд у російському місті Ростові-на-Дону. За інформацією КримSOS, він розглядав та виносив вироки щонайменше сімом жертвам політично мотивованих переслідувань у Криму.

Він засудив чотирьох кримських татар із першої Бахчисарайської справи «Хізб ут-Тахрір»: Рустема Абільтарова, Зеврі Абсеїтова, Енвера Мамутова, Ремзі Меметова.

Плиско виніс обвинувачувальний вирок трьом бранцям Червоногвардійської справи «Хізб ут-Тахрір»: Ескандеру Абдулганієву, Арсену Абхаїрову, Рустему Емірусеїнову.

Ескандер Абдулганієв

12 років позбавлення волі (вирок від 3 листопада 2020 року за ст.205.5 ч.2 КК рф)

Фото: Кримська солідарність

Свій 26 день народження Ескендер Абдулганієв вимушений буде зустріти у в’язниці. У 2020 році російський суддя Роман Плиско засудив його до 12 років позбавлення волі через начебто «участь у діяльності терористичної організації» «Хізб ут-Тахрір»*.

До ув’язнення хлопець допомагав родинам політв’язнів та відвідував суди над активістами. 14 січня 2019 року його після обшуку взяли під варту російські силовики.

«Коли Ескендера забрали, йому був лише 21 рік. Він зовсім молодий, ще не створив свою сім’ю, у нього не було дітей, але, попри це, мій син гідно прийняв випробування від Аллаха», — згадує мама Ескендера Абдулганієва.

Коаліція правозахисних організацій України визнає Ескандера Абдулганієва особою, позбавленою волі з політичних мотивів.

Рустем Абільтаров

8 років та 9 місяців колонії суворого режиму (вирок від 24 грудня 2018 року за ст. 205. КК рф ч.2; ст. 30 КК рфч.1; ст. 35 ч.2; ст. 278 КК рф)

Фото: Кримська солідарність

У вересні Рустему Абільтарову виповниться 44 роки. Він народився в депортації* у місті Бекабад Ташкентської області. До Бахчисарая в Крим родина повернулась, коли Рустему було 14 років. Після школи закінчив ліцей за спеціальністю столяр-тесляр, майстер із дерева. Також опанував професію електрика, майстра з гіпсокартону, сантехніка.

Підлітком Абільтаров почав займатися кікбоксингом, отримав звання майстра спорту та став чемпіоном України у своїй ваговій категорії. Одружений, має чотирьох дітей — троє хлопчиків і одну дівчинку. Працював у Севастополі проєктувальником та оформлював офіси.

12 травня 2016 року до будинку Абільтарова прийшли з обшуком, цього ж дня його заарештували. Рустем безпідставно звинувачується за ч. 2 ст. 205.5 КК рф («участь у терористичній організації») та ч. 2 ст. 35, ч. 1 ст. 30 та ст. 278 КК рф («підготовка до насильницького захоплення влади організованою групою за попередньою змовою»).

24 грудня 2018 року після десятка судових засідань суддя Південного окружного військового суду у російському місті Ростові-на-Дону Роман Плиско засудив Абільтарова до 8 років і 9 місяців позбавлення волі. Термін Рустем відбуває в колонії Ставропольського краю, рф.

«Наш кримськотатарський народ завжди піддавався і зазнавав репресій із боку влади. І те, що нам ставлять у провину такі статті — це суто мотивований політичний характер, боротьба з інакодумством і віросповіданням. Наш кримськотатарський народ ніколи не був причетний до тероризму та повалення влади. І наш народ ніколи не підтримував насильства та тероризм. Наш кримськотатарський народ миролюбний, як усі національності», — висловив свою незгоду з обвинуваченнями та вироком 11 липня 2019 року на апеляційному суді у м. Москва Рустем Абільтаров.

Коаліція правозахисних організацій України визнає Рустема Абільтарова особою, позбавленою волі з політичних мотивів.

Зеврі Абсеїтов

9 років колонії суворого режиму (24 грудня 2018 року ст. 205. КК рф, ч.2; ст. 30 КК рф ч.1; ст. 35 ч.2; ст. 278 КК рф)

Фото: Кримська солідарність

Абсеїтову Зеврі в серпні цього року виповниться 48 років. Його родина була депортована* до Узбекистану й тільки наприкінці 80-х вони змогли повернутися додому. Зеврі тоді було лише сімнадцять років, тільки-но закінчив школу. Разом із братом він почав будувати будинок у Білогірському районі, щоби було куди привезти батьків.

Через рік Зеврі забрали до армії, він відслужив два роки у військово-десантних військах. Повернувшись з армії, він вступив до Сімферопольського медичного університету на стоматологічний факультет. Вдень він вчився, а у вільний час працював, щоб якось допомогти батькам-пенсіонерам.

Пізніше він відкрив свій стоматологічний кабінет, одружився. В Абсеїтова четверо дітей — троє синів та дочка.

12 травня 2016 року в будинок Зеврі Абсеїтова прийшли російські силовики з обшуком, після чого його затримали. 24 грудня 2018 року російський суддя Роман Плиско засудив його до 9 років колонії суворого режиму. В основу обвинувального вироку лягли свідчення «таємного свідка» та висновки релігієзнавчої експертизи. Примітно, що релігієзнавча експертиза виконана експертами в галузі культурології та філології, які не мають глибоких знань у релігії, зокрема, в ісламі.

11 липня 2019 року в Москві Верховний суд рф розглянув апеляційну скаргу та на три місяці скоротив термін усім фігурантам першої Бахчисарайської справи «Хізб ут-Тахрір».

«Його здоров’я за ці 7 років помітно погіршилося. Потрібне загальне медичне обстеження та лікування. Він постійно ходить із тонометром, його турбує гіпертонія, болі в шлунку й нирках, суглобах, зуби, що залишилися, вимагають лікування. З’явилися незрозумілі ущільнення в ділянці живота, що потребують обстеження», — розповідає про стан свого чоловіка Фатма Абсеїтова, яка відвідала його в колонії в Ставропіллі рф.

Коаліція правозахисних організацій України визнає Зеврі Абсеїтова особою, позбавленою волі з політичних мотивів.

Арсен Абхаїров

13 років позбавлення волі (вирок від 3 листопада 2020 року за ст.205.5 ч.2 КК рф)

Фото: Кримська солідарність

У 1992 році родина Абхаїрових повернулась* до Криму з Узбекистану, у цей час Арсену було 7 років.

У жовтні 2015 року одружився Абхаїровою Азізою. У сім’ї Арсена двоє дітей. До арешту він займався торгівлею сільськогосподарською продукцією.

14 лютого 2019 року Абхаїрова арештували після обшуку в його будинку в селищі Жовтневе Красногвардійського району Криму. У той день також затримали Рустема Емірусєїнова та Ескендера Абдулганієва. 3 листопада 2020 року суд оголосив їм вирок. Арсена Абхаїрова засудили до 13 років позбавлення волі.

«Арсен доброзичлива й чуйна людина, яка не відмовляла в допомозі тим, хто її потребував. Не міг лишатися осторонь проблем свого народу, за активну позицію та свої релігійні переконання потрапив під каток репресивної машини. Арсен дбайливий батько, який дуже любить своїх дітей. До арешту весь вільний час намагався приділяти сім’ї та вихованню. Як дбайливий і чуйний син він також піклувався про свою матір і був її надійною опорою» — відгукується про свого чоловіка Азіза Абхаїрова.

Коаліція правозахисних організацій України визнає Абхаїрова Арсена особою, позбавленою волі з політичних мотивів.

Рустем Емірусеінов

17 років позбавлення волі (вирок від 3 листопада 2020 року ст.205.5 ч.1 КК рф)

Фото: Кримська солідарність

У 1989 році родина Емірусеїнових повернулась з Узбекистану до Криму. Рустему було 10 років. Після 9 класів кримськотатарської національної школи ім. І. Гаспринського він вступив до Червоногвардійського приватного чоловічого ліцею. Згодом поїхав навчатись на історичному факультеті Стамбульського університету,

У Рустема є дружина та двоє дітей. До арешту він був приватним підприємцем у сфері торгівлі. Також Емірусеїнов активно допомагав землякам — відвідував суди, приїзджав на обшуки та виходив з одиночними пікетами.

14 лютого 2019 року Рустем був заарештований за ч.1 ст. 205.5 КК рф («організація діяльності терористичної організації»).

«Ми як фігуранти справи, наші захисники та всі, хто присутні на цих засіданнях, бачимо, що причетність до так званого тероризму будується лише на припущеннях і здогадах. Насправді ж немає жодних фактів, які прямо чи опосередковано могли б підтвердити нашу причетність до тероризму чи терористичної діяльності. І таких, як ми, яким загрожують величезні терміни не за реально скоєні злочини, а за погляди та думки, певні життєві принципи, яким навчає нас наша релігія, тут дуже багато. Здебільшого це хлопці з Кавказу. І в них цю «причетність» до тероризму вибивають тортурами. А суди їх не чують. Вони лише виконують наказ, даний згори…», — писав Рустем у одному із листів, знаходячись за ґратами.

3 листопада 2020 року було оголошено обвинувальний вирок — Емірусеїнова засудили до 17 років колонії строго режиму. Наразі він утримується в російській колонії в Саратовській області.

Коаліція правозахисних організацій України визнає Рустема Емірусеїнова особою, позбавленою волі з політичних мотивів.

Енвер Мамутов

16 років та 9 місяців колонії суворого режиму (вирок від 24 грудня 2018 року ст. 205.5 КК рф ч.1; ст. 30 КК рф ч.1; ст. 35 ч.2; ст. 278 КК рф)

Фото: Кримська солідарність

Енвер Мамутов народився 28 серпня 1975 року в місті Самарканд Узбецької РСР. До Криму його родина змогла повернутись* у 1994 році. За освітою він маляр-штукатур.

У Мамутова шестеро дітей: двоє народились у першому шлюбі та четверо — в другому.

12 травня 2016 року після масових обшуків у будинках кримських татар Енвера незаконно затримали за нібито причетність до діяльності терористичної організації.

24 грудня 2018 року Енвера Мамутова засудили до 16 років і 9 місяців ув’язнення в колонії суворого режиму. 11 липня 2019 року Верховний суд росії пом’якшив вирок, зменшивши термін на три місяці. Наразі Енвер відбуває покарання в колонії Ставропольського краю рф.

«Ось уже 7-й рік поспіль день народження для Енвера проходить у тюремних стінах. З кожним днем, заплющує і розплющує очі, бачить поряд сторонніх людей і не бачить, як ростуть діти, які залишилися без підтримки батька, дуже важко. Рік тому цього дня, 28 серпня 2021 року, нам дали побачення. Востаннє побачення збіглося зі святом Ураза-байрам — 3 травня 2022 року. Але, на жаль, я поїхала сама, без дітей та мами. Самопочуття в нього було гарне…», — поділилася Аліє, дружина політв’язня.

Коаліція правозахисних організацій України визнає Енвера Мамутова особою, позбавленою волі з політичних мотивів.

Ремзі Меметов

8 років та 6 місяців колонії суворого режиму (вирок від 24 грудня 2018 року ст.205.5 КК РФ ч.2; ст. 30 КК РФ ч.1; ст. 278 КК рф)

Фото: Кримська солідарність

9 вересня Ремзі Меметову виповниться 57 років. Він народився в депортації* у місті Чкаловськ Таджикистані. До Криму його родина повернулась у 1995 році.

Ремзі за освітою інженер-механік автотранспорту. Але останні 10 років до арешту працював кухарем в одному з кафе Бахчисараю. Ремзі одружений, має двох синів.

12 травня 2016 року після масового обшуку, проведеного російськими силовиками, Ремзі Меметова було безпідставно заарештовано. 24 грудня 2018 року російський суддя Роман Плиско в Південному окружному військовому суді Ростові-на-Дону засудив Ремзі Меметова до 9 років позбавлення волі.

11 липня 2019 року в Москві Верховний суд рф скоротив його термін ув’язнення на три місяці.

«Мій чоловік уже сьомий рік у неволі. За цей час наш молодший син одружився, онука народилася, а він перебуває за ґратами, незаконно утримується. Не бачить, як онука росте. Я прошу Аллаха дати моєму чоловікові здоров’я, сил і терпіння пройти ці випробування гідно!», — у 2022 році сказала дружина політв’язня Ельміра Меметова.

Коаліція правозахисних організацій України визнає Ремзі Меметова особою, позбавленою волі з політичних мотивів.

Довідково: «Хізб ут-Тахрір» — ісламська організація, дозволена в Україні та більшості європейських і світових держав, але заборонена в росії. Це мирний релігійний рух, якому російське законодавство безпідставно приписує екстремістсько-терористичні наміри. З 2014 року в окупованому Криму 101 людину звинуватили в нібито участі в цій організації. Здебільшого це кримськотатарські активісти, які висловлювали протест проти окупації Криму.

* Примітка: 18–21 травня 1944 року радянська влада примусово депортувала з Криму приблизно 430 тисяч кримських татар у віддалені регіони північного Передуралля і республік Середньої Азії. За різними даними під час переселення загинуло від 27% до 46% від загальної кількості депортованих кримських татар. Родини нинішніх політв’язнів — нащадки тих, хто пережили геноцид кримськотатарського народу та змогли повернутися на історичну Батьківщину.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті